Zamknij
REKLAMA

Marsz Pamięci o Smoleńsku. I emeryturach

19:54, 15.04.2012 | Małgorzata Rostowska
REKLAMA
Skomentuj

Około 150 osób, w tym m.in. wdowiec po śp. senator Janinie Fetlińskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, przeszło w sobotę ulicami Płocka w drugim Płockim Marszu Pamięci zorganizowanym przez płocki PiS.

Uroczystości rocznicowe podobnie jak w zeszłym roku rozpoczęły się mszą św. w kościele na Górkach. Kazanie wygłosił dyrektor wydziału duszpasterskiego płockiej kurii, ks. Roman Bagiński, który zaapelował o szacunek dla zmarłych i ich rodzin, nieustawanie w dochodzeniu do prawdy i podejmowanie wysiłków mających na celu budowanie zgody. Mocno, choć spokojnie napominał, by dążyć do odkrycia prawdy o katastrofie, bo jej przyczyny wciąż pozostają niewyjaśnione. Na sobotnie uroczystości do Płocka nie mógł przyjechać prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale już tradycyjnie (tak było również rok temu) pod koniec mszy list od byłego premiera odczytał poseł PiS Wojciech Jasiński.

Po mszy św. - również tak jak w zeszłym roku - zebrani z biało-czerwonymi flagami i transparentami przemaszerowali ulicami Płocka pod Stanisławówkę, gdzie przy tablicy upamiętniającej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę i pozostałe 94 ofiary katastrofy rządowego tupolewa złożono kwiaty i znicze.

Ponieważ członkowie płockiego PiS, Klubu „Gazety Polskiej” i Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w znacznej większości obchodzili na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, marsz pamięci dla uczczenia ofiar katastrofy rządowego tupolewa zorganizowano dopiero w sobotę i w tym chyba należy upatrywać przyczyn nieco niższej niż w ubiegłym roku frekwencji - w tym roku ulicami Płocka przemaszerowało ponad 100 osób, podczas gdy pierwszą rocznicę tragedii w ten sposób pamięć o ofiarach tragedii uczciło ok. 250 płocczan.

Przy Stanisławówce na uczestników czekali księża ze Stanisławówki, ks. proboszcz Stanisław Szestowicki i ks. Grzegorz Radziszewski, odmówiono modlitwę, a szef płockiego PiS poseł Wojciech Jasiński i przewodniczący Regionu Płockiego NSZZ "Solidarność" Wojciech Kępczyński wygłosili krótkie przemówienia. O ile poseł Jasiński mówił o nieudolności polskiego rządu w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy rządowego tupolewa i mnożących się wątpliwościach odnośnie jej faktycznych przyczyn, o tyle wystąpienie Wojciecha Kępczyńskiego w dotyczyło również… reformy systemu emerytalnego, którą planuje przeprowadzić rząd Donalda Tuska. Przemówienie szefa płockiej Solidarności nawiązywało do jednego z transparentów niesionych podczas marszu, na którym widniało „Smoleńsk + niewolnicza praca= PO”.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy PiS, a także m.in. Włodzimierz Fetliński, maż śp. senator Janiny Fetlińskiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego tupolewa na lotnisku w Smoleńsku.

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:

Czytaj też:

Odkrywamy ich miłość do Polski 

Wdowy smoleńskie: o mężach i pamięci

 

fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

(Małgorzata Rostowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

jaja

0 0

niby Smoleńsk a tak naprawdę je..ać PełO, Jarek spryciarz dobry manipulator 22:29, 15.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

realistarealista

0 0

Ci ludzie chyba sami nie wiedzą czego chcą? 08:14, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

0 0

Ludzie, którzy w PRL podczas obchodów katyńskich krzyczeli "precz z komuną" też byli dla ciebie śmieszni? 08:15, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RZRZ

0 0

Ci co w PRL podczas obchodów katyńskich krzyczeli "precz z komuną" dziś czują się oszukani przez rządy PiS, Samoobrony, PO, PSL, SLD. 09:28, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

0 0

Większość z nich popiera teraz PiS, jeśli jeszcze żyje. Podkreślam większość, nie wszyscy. 11:22, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kolokolo

0 0

a dajta spokój. umęczony narodzie. śmieszne ludziki. zabili ruskie i już. a jak nie ruskie to ... tusek zabił - na kogoś trzeba zwalić. idą ślepo za konusem Jarosławem. zmieńcie proszki bo mają działanie odwrotne do zamierzonego !!!! 12:00, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolKarol

0 0

Swojego czasu też się wyśmiewali przez lata i kazali proszki brać, gdy się mówiło, że Ruski w Katyniu mordowali. Widocznie w domu dużo słyszałeś takich tekstów wtedy i teraz powtarzasz jak papuga. 12:49, 16.04.2012

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone