Zamknij
REKLAMA

W Małachowiance szukają projektu na mural

16:14, 25.03.2016 | KB
REKLAMA
Skomentuj

Taka okazja zdarza się rzadko. Ten, kto zwycięży w konkursie, umieści swój projekt na murze najstarszej polskiej szkoły. Dedykowana ściana jest całkiem spora, więc będzie nad czym popracować. - Jeśli ktoś chciałby upiększyć naszą szkołę swoją wizją artystyczną, to zapraszamy – zachęca jeden z koordynatorów przedsięwzięcia, Mateusz Krajewski.

Uczniowie Małachowianki z klasy II E wraz z dyrekcją szkoły i samorządem uczniowskim organizują konkurs na mural historyczny w ramach ogólnopolskiego projektu „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”. Motyw ma dotyczyć ważnych wydarzeń z życia szkoły. - Było już tylu ciekawych absolwentów, a szkoła jest na tyle stara, że jest z czego czerpać - mówi nam Natalia Róża Dzięgielewska, która wspólnie z Mateuszem Krajewskim koordynuje projekt dotyczący powstania muralu.

- Jakiś czas temu przyjechali do nas studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zrzeszeni w Klubie Jagiellońskim – opowiada z kolei Mateusz Krajewski. - Zorganizowali symulacje obrad sejmu i płockiej rady miasta, a na koniec, żeby coś z tego zostało, jako uczestnicy musieliśmy napisać projekt społeczny. Coś w rodzaju dodatkowej pracy domowej dla naszej klasy i tak zrodził się pomysł.

Wszystko zostało już uzgodnione z dyrekcją liceum. - Jeśli ktoś ma wspomnienia związane z naszą szkołą lub dobrze zna jej historię, niech się zgłosi do konkursu – mówi Krajewski. Wyznaczone miejsce znajduje się w środku budynku, w holu. Od wejścia trzeba skierować się na pierwsze schody po lewej stronie. Ściana na półpiętrze sprzyja pracom panoramicznym, ponieważ ma 5,5 metra długości i 1,65 metra wysokości. Organizatorzy czekają zarówno na projekty wykonane własnoręcznie, jak i na te przygotowane z pomocą programów graficznych.

Chętni, pojedynczo lub w grupie do trzech osób, mogą zgłaszać się do południa 7 kwietnia wysyłając wiadomość na adres mural.malachowianka@wp.pl. W zgłoszeniu nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego pomysłu. Jeśli mamy ich więcej, organizatorzy dopuszczają maksymalnie dziesięć projektów od jednego uczestnika (wszystkie wchodzą do konkursowej puli). Jeszcze jedna ważna informacja, autorzy prac powinni uczęszczać do szkół ponadgimnazjalnych. Równie mile widziane są osoby pełnoletnie, zainteresowane tematem.

Po wpłynięciu projektów, ich oceną zajmie się komisja konkursowa składająca się z dyrekcji Małachowianki, plastyka oraz uczniów zaangażowanych w projekt. Wyniki poznamy 9 kwietnia.

Prace miałyby powstać do końca kwietnia. Autor nie musi, ale może samemu przenieść swoją pracę na ścianę. Jeśli wyrazi chęć, otrzyma potrzebne materiały. Gdyby jednak wolał ograniczyć swoje zaangażowanie wyłącznie do samego projektu, wstępnie uzgodniono, że dyrekcja liceum wynajmie profesjonalistę do wykonania muralu. - Jeśli okaże się, że nadesłane prace będą dobrej jakości, zamierzamy bardzo gorąco namawiać panią dyrektor, aby na jednym muralu się nie skończyło - dodaje Natalia Dzięgielewska. - Na razie nie mamy żadnego.

Na stronie szkoły zamieszczono regulamin konkursu. Informacje będą też sukcesywnie publikowane na profilu wydarzenia na Facebooku.

Fot. Plakat konkursu

(KB)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

czasczas

0 0

NiESTETY W PŁOCKu SZAROGĘSZĄ SIĘ OBCY. ..wszystko wolno? .............Dnia 27 sierpnia 2015 9:15 napisał DO PANA PREZYDENTA , ANDRZEJA NOWAKOWSKIEGO. JN;

Dzień Dobry Panie Prezydencie . Pragnąć pomoc Panu i UM Płocka , zaproponowałem ZAPANOWANIE NAD TEMATEM MURALE.Niestety posłanie do Pani Anny Lewandowskiej mego Projektu w ramach struktur Płockiej Rady ds. Kombatantów oraz Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Miasta Płocka , nie dało nic . Nie otrzymałem Odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Sprawa jest b. ważna Porządkuje Temat Murali , nie naraża Miasta na złe opinie.....

Dzień Dobry.

Szanowna Pani Anno.

Dziękuję za Przekaz .Zapoznam się z nim. Są pewne braki.......


Pragnę poprzez Panią i Wydział , powiadomić Pana prezydenta A.Nowakowskiego o moim Projekcie opanowania

Sprawy Murali w Płocku.Wstęp.


Malowanie ścian domów jak popadnie jest sprzeczne wielo stopniowo. Zarówno z wizerunkiem przestrzennym jak i kulturą, powagą tematu.

Patrz foto z Portal Płock................


Należy odejść od tego.


W zamian proponuję budowę lekkich ścian z tynkiem w kategorii 3 podgrup.


1. Murale o tematyce patriotycznej Dziejów Płocka w powiązaniu z religią chrześcijańską
z zawołaniem BÓG - HONOR OJCZYZNA.


2. Murale związane z istniejącymi w Płocku mniejszościami etnicznymi a więc wg ich własnych Kanonów.

4. Murale ponad religijne, oficjalne, itd.Jako wzorzec podam przykład z Grupy I ALE NIE MUSI BYĆ W FORMIE KRZYŻA. ZALEŻY TO OD SYTUACJI. DOPISANE 27.08.15R. Z.D.


Budowa ścianek o wysokości dostosowanej do OTOCZENIA MIEJSCA OSADZENIA INSTALACJI.....NA PLANIE KRZYŻA.

ŚCIANKI O PODSTAWIE KRZYŻA W POZYCJI POZIOMEJ umieszczone na stelażu z rur metalowych.
Mała podstawa Krzyża - wizerunek Orła Piastowskiego.

Małe podstawy boków ..... po jednej - Orzeł 1863. Po drugiej.................Orzeł 1918 r.
Górna część mała - Orzeł współczesny.

Razem 8 płaszczyzn na Malunki.

Na całej powierzchni napis.......... BÓG - HONOR - OJCZYZNA.

NA TYCH PRZESTRZENIACH MURALE OD CZASÓW NAJDAWNIEJSZYCH , PO ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.


ŚCIANKI NA STELAŻU METALOWYM ZDEJMOWANE PO \"WYSTAWIE CZASOWEJ\" I ARCHIWIZOWANE.


MONTAŻ NOWYCH ŚCIANEK NA INNE MALUNKI.


OKRESOWO CZYNIĆ WYSTAWY \" ZARCHIWIZOWANYCH\" MURALI I ICH EW. SPRZEDAŻ DLA ZBIERACZY.


Innych Podgrup nie przedstawiam. Nie czuję się upoważniony.

Nie można pominąć istnienia w płocczan pochodzenia żydowskiego. To byli nasi PŁOCCZANIE.

PAMIĘĆ O NICH MUSI BYĆ PROPAGOWANA . A JEST ZA MAŁO W ŚWIADOMOŚCI WSPÓŁCZESNEJ.

NP MURAL DOTYCZĄCY EGZEKUCJI DEZERTERÓW NIEMIECKICH W PAWILONIE JAKÓW I ŻUBRÓW, POWINIEN BYĆ UMIESZCZONY PO PRAWEJ STRONIE WEJŚCIA DO ZOO.
CZYLI MIEJSCA SKĄD ICH WIEZIONO OD STRONY WIADUKTU.....


NIŻEJ POKAZANE FOTOGRAFIE .są przerażające i wymowne. Bohaterowie ZNOWU W KRZAKACH I NA ŚMIETNIKU ZGNIŁYCH TYNKÓW KAMIENIC........ UPOKORZENIE, JAK DOŁY ŚMIERCI.

..................najwyższa pora na interwencje z zewnątrz jak również od lipca zeszłego roku nie otrzymałem z tzw.RATUSZA, jak zawsze piszą enigmatycznie na iluzoryczne władztwo , odpowiedzi na moja propozycję. Może SĄD pogodzi?. Również dzielny inaczej Sosnowski .zmilczał . Czas powrócić do polskości. Jakoś nie wpadło Gospodarzom, , odtworzyć z kilku czaszek od najstarszych do późniejszych, wizerunki NASZYCH PRZODKÓW...........niestety to byli chrześcijanie, swojaków odtworzyliby natychmiast , jak spalona w Warszawie Przystań przodków. To wszystko poszło za daleko.Żadna partia tego nie kontroluje. 18:34, 25.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

staruchstaruch

0 0

Jak chcesz sobie malować murale i robić z Niemców bohaterów to się goń. Nikt ich nie zapraszał do Polski, mogli się sami wytłuc. Po co nam gloryfikacja narodu obciążonego psychicznie instynktem zabijania? Po co nam murale, skoro zabytki rozsypują się? Z naszej lokalnej tożsamości nie zostanie niedługo NIC! A mural na zabytku pasuja jak pięść do oka. W Płocku można, bo mamy ślepe służby konserwatorskie 19:42, 25.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czasczas

0 0

SYMPATYCZNY STARUCHU. Nikt nie gloryfikuje Niemców. CZYTAJ ROZWAŻNIE. JA PODAŁEM LEPSZY CZY GORSZY SYSTEM. CZY TAK TRUDNO CI ZROZUMIEĆ, ZE POLSKA JEST PRZEJĘTA PRZEZ FACHOWCÓW OD ZABIJANIA? Czy trudno ci zrozumieć, ze taki sosnowski nie uczynił nic aby nie poniewierać Żołnierzy Wyklętych w krzakach z zgniliznach murów a xx władza na to się godziła? Do tego deprawują naszą młodzież aby tylko Zerwać polskość? CZYTAŁEŚ WYMYŚLONE NIBY lEGENDY O DOBRYCH ZBÓJACH ROSJANACH, KTÓRY LITOWALI SIE ? NAD MŁODOCIANYMI POWSTAŃCAMI STYCZNIOWYMI NA KRÓLEWIECKIEJ 22 A NA ŚMIERĆ WYDALI ICH 2 BRACIA ŻYDZI Z DOMU OBOK Niemcy to byli dezerterzy a wiec przeciwnicy wojny. .................... To mój ostatni wpis przed Świętami................ ALLELUJA! ................

SERDECZNE ŻYCZENIA SPOKOJNYCH, ZDROWYCH, WIOSENNYCH, PEŁNYCH RADOŚCI

ŚWIĄT ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO..................... Łaska Pana Jezusa niech zawsze będzie z nami. 20:08, 25.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

historykhistoryk

0 0

Tylko jakiś Hun lub inny całkowicie pozbawiony kultury europejskiej, wyczucia, wiedzy, dziki wandal o prymitywnych horyzontach - czyli taki współczesny "NOWOCZESNY" - mógł wymyślić taki horrendalny absurd. NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KAMIENIE BĘDĄ KRZYCZEĆ... 13:23, 26.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyrafalantyrafal

0 0

Może od razu na katedrze i ratuszu? 13:57, 26.03.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone