Zamknij
REKLAMA

Dr Arkadiusz Lewandowski: widoczna jest duża mobilizacja wyborców

01:25, 14.10.2019 | M.W
Skomentuj Fot. Michał Wiśniewski/Portal Płock
REKLAMA

Frekwencja wyborcza była dość duża i w zasadzie od pierwszych pomiarów było widać, że jest szansa na rekord. Ostatecznie do urn poszło ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania Polaków. Jak wytłumaczyć taki wynik?

Od pierwszych pomiarów o 12:00 frekwencja wyglądała nieźle - w Płocku było to prawie 20 proc. O 17:00 głos do urny wrzuciło już ponad 47 proc. płocczan. Jak wytłumaczyć takie zainteresowanie wyborami? 

- Widoczna jest bardzo duża mobilizacja jednego i drugiego elektoratu. Co ciekawe, wieś jest bardzo mocno zmobilizowana względem wyborów sprzed czterech lat. Mobilizacja wynikająca z rywalizacji dwóch stron powoduje, że frekwencja może być rekordowa - mówił około 18:00 w rozmowie z nami dr Arkadiusz Lewandowski, politolog z Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Co miało wpływ na to, że Polacy chętnie zagłosowali? Jako jedną z przyczyn dr Lewandowski wskazuje ładną pogodę. 

- Rzadko się o tym wspomina, ale dobra aura pogodowa sprawia, że łatwiej nam wyjść z domu i przy okazji spaceru zajrzeć do lokalu komisji wyborczej. W deszczu komfort głosowania jest oczywiście mniejszy. 

W Płocku znaleziono kartę do głosowania. Dr Lewandowski uważa jednak, że wybory parlamentarne są prowadzone na zbyt dużą skalę, żeby taki zjawisko było powszechne. 

- W wyborach parlamentarnych jest o wiele trudniej z sukcesem kupować głosy, niż w wyborach samorządowych. Skala zjawiska musiałaby być bardzo duża - mówi. 

Sondażowa frekwencja w kraju wyniosła 61,1 proc. 

(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

StatystykaStatystyka

6 7

dla 43% liczy się tylko 500
57% wie że liczy się jeszcze coś poza 500
a dla 39% nie liczy się, że oni też będą na te 500 musieli zap**rdalać pomimo,że dla nich wybory się nie liczą.
01:50, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jajko czy kura ?jajko czy kura ?

5 6

Wszystko doktory, tylko nie widzą, że nie wiele się zmieniło od lat. PIS od lat miał swoich wyborców w tym chorym kraju : funkcjonariuszy watykańskich z paszportem obcego kraju i bez paszportu, siostry zakonne, niższą klasę : organistów, kościelnych, i wszelkich przydupasów, ich rodzinki ( żony, co d...py dawały funkcjonariuszom , mamulki co nie widziały blędow synów poświęconych Bogu ). Wstyd, by o życiu tak tak poważnego kraju decydowały baby macające kury. Wracamy do początku,co było pierwsze...jajko, czy kura ? Mamy odpowiedż nierozwiązaną od lat. Pierwsza była wioskowa baba, macająca kury,kury znoszące złote jajka. Kto stworzył *%#)!& babę ? Na to pytanie raczej też łatwiej odpowiedzieć ! 06:24, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

salezjansalezjan

7 3

Nie ważne, która Partia będzie u władzy . Od lat problemem w tym kraju są stosunki : Polska-Watykan ( dwa odmienne kraje ). Ukrywanie tego, co istotne, to droga donikąd !Funkcjonariusze watykańscy, o ile chcą naprawdę dobra Polski z wolą Boga, powinni się wycofać z tego kraju ( z Polski ). O ile Bog będzie chciał, sam tu przyjdzie, na ziemię płocką , bez obecności zakłamanych i przekupnych pośredników! 06:52, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maestromaestro

4 4

Słyszałem rozmowę dwóch 70-letnich galerianek na temat kadydatów : " Ten to już się nabuł ", co znaczy, że następny ma "chapnąć " te urzędowe 500 zl gminne. Tylko taka wiedza ? Kto tą patologię do głosu wyborczego dopuszcza ? ...Po naszej drugiej stronie są służby specjalne różnego rodzaju, wywiad, kontrwywiad itp, a patolstwo wioskowe sobie jaja robi.Czy taki kraj ma prawo istnieć na mapach świata ? 07:28, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

observerobserver

2 5

Od lat znam katolików, którzy nikomu nie ubliżyli, co niedzielę chodzą do kościoła, pracują uczciwie, więc...gdzie problem ? Problem jest taki, ze te wybory w Płocku wygrali nie katolicy, a katolstwo, kibolstwo i matolstwo. Wygrali wybory ci opiekunowie Adrianów i Brajanów, 12-13 letnich dzieci płockiej ulicy. Dzieci, które zaatakowały marsz LGBT !Po kiego wała Państwo PIS-owskie finansuje takie barachło ? Gdzie rozum i rozsądek u polityków ? Co z tego, że wygrali wybory, jak pod deklem rozumu brakuje ! 08:13, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA