Zamknij
REKLAMA

Zgorzelski do ministra: Zamiast PiS-owców, proszę zatrudniać fachowców

15:18, 03.10.2019 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski doczekał się własnych taśm. Minister został nagrany podczas narady z urzędnikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stwierdza m.in., że "ktoś, kto przyszedł do ARMiR z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, a chyba wszyscy jesteście z tej rekomendacji, ma być sprawny i lepszy od tych, których zastąpiliście". Zrugał obecnych, jak dodał, nie bez powodu. - Jesteśmy na etapie realnego zagrożenia wykorzystania środków publicznych. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski na nagraniu upominał obecnych, że sytuacja jest poważna:

- Wymagania wobec ludzi PiS-u są dużo większe niż wobec tych, którzy byli kiedyś. Dlatego ja nie będę tolerował tej sytuacji, która była. Jeżeli ktoś sobie nie radzi, to go żaden miejscowy poseł, ani senator, ani wojewoda nie uratuje, chcę to bardzo wyraźnie podkreślić. To jest również przekazanie zdania premiera. Za chwilę podam parę szczegółów, które moim zdaniem muszą być natychmiast wyeliminowane, które blokują rozpatrywanie i szybkie przekazywanie środków dla rolników. My jesteśmy na etapie realnego zagrożenia wykorzystania środków publicznych.

Ardanowski: Żarty się skończyły

Taśma trwa ponad 20 minut. Minister powtarzał, że chodzi o opieszałość urzędników przy rozpatrywaniu wniosków o przyznanie unijnych dotacji, ponadto bałagan w Agencji to nie skutek działania poprzedników, ponieważ minęły 4 lata. Minister wypominał również, że "wielu" z obecnych kandyduje w wyborach parlamentarnych. - Życzę sukcesów, ale to nie może mieć żadnego negatywnego wpływu na pracę Agencji. Niech każdy się zdecyduje, czy chce politykę, czy pracować w instytucji państwowej.

Kolejny wątek dotyczył wynagrodzeń w ARMiR. - Wy zarabiacie bardzo dobrze, lepiej niż inni. Jeśli ktoś uważa, że mało, niech idzie do biznesu prywatnego i tam udowodni swoją przydatność - rugał podwładnych minister. Podkreślał, że od "znakomicie opłacanej" najwyższej kadry zarządczej wymaga się "umiejętności zarządczych".

- Czym zatem wytłumaczyć zaległości w obrabianiu wniosków od rolników, które przybierają monstrualny charakter? Już nie miesiące, a lata. Ludzie zapominają na co te wnioski poskładali. Czym to wytłumaczyć? I ciągłe wnioski kierownictwa Agencji o przedłużanie terminów. Kpina z rolników, którą wy realizujecie, przesyłając pisma, że trzeba następnych miesięcy na rozpatrzenie wniosku. (...) Skandalem jest to, że leżą tysiące wniosków na modernizację i nie są obrobione. To samo dotyczy wniosków na rolniczy handel detaliczny. Przyjęliście około 400 i żaden nie został rozpatrzony - kontynuował. - Cały czas podpieracie się opiniami prawnymi. Zero kompetencji, nie podejmuję żadnej decyzji, bo pod wszystkim ma się podpisać prawnik. To w takim razie tej instytucji wy nie jesteście potrzebni, prawnicy zostaną. Każdy boi się podjąć decyzję, bo może z tej decyzji trzeba będzie się kiedyś wytłumaczyć, więc wysyła się bzdurne pisemka o przedłużaniu terminów. (...) Ja nie chcę słyszeć od najważniejszych osób w państwie (...), że jeżdżą po Polsce i na spotkaniach z rolnikami jest jeden wielki lament na Agencję Restrukturyzacji, jedno wielkie narzekanie, jak opieszale, jak skostniale, jak biurokratycznie funkcjonuje ta instytucja. Albo to naprawicie, albo to będą naprawiali inni.

Dodał, że to "sytuacja kryzysowa', tym bardziej że "ciężkie zobowiązania wziął na siebie budżet państwa w zakresie wielkich programów społecznych

Nagranie upublicznił Krzysztof Tołwiński, rolnik z Podlasia i kandydat na posła z listy Konfederacji. Przekonywał, że otrzymał je pocztą od nieznanego mu urzędnika.

Zgorzelski apeluje do ministra

W czwartek odbyła się konferencja prasowa posła Piotra Zgorzelskiego (PSL), która pierwotnie miała w całości dotyczyć nieco innego tematu. Poseł na początku postanowił odnieść się do taśmy z udziałem ministra rolnictwa i dyrektorów regionalnych oddziałów ARMiR.

- Słyszymy, że wypłata środków unijnych dla rolników jest bardzo mocno zagrożona i może to doprowadzić także do sytuacji, że te środki będą zwracane do Unii Europejskiej. Pan minister w bardzo mocnych słowach, a jednocześnie z troską, zwraca się do dyrektorów mówiąc, że przecież wszystkie osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie ARMiR, a jest to największa agencja w Unii Europejskiej, zatrudniająca 11 tys. osób, są z nadania Prawa i Sprawiedliwości. W jeszcze bardziej rozbrajający sposób martwi się, że ta sytuacja trwa już 4 lata i nie będzie można jej zwalić na poprzedników. Zatem chcemy zaapelować do pana ministra, ponieważ rolnicy to także przedsiębiorcy, to ludzie prowadzący gospodarstwa nie tylko produkujące rośliny, ale także prowadzące hodowle trzody chlewnej czy bydła. Oni w dużej mierze przyczyniają się do tego, że podatki, które wypracowują, trafiają do budżetu państwa. Okazuje się, że bardzo ważne programy z punktu widzenia modernizacji i rozwoju polskiej wsi są zagrożone. To niedopuszczalne! - podkreślał.

Miał też sugestię dla ministra: - Panie ministrze, mamy dla pana jedną dobrą radę: zamiast PiS-owców proszę zatrudniać fachowców. Samo nadanie polityczne nie gwarantuje merytorycznej pracy. A jak się okazuje zastoje w ARMiR są tak wielkie, że rolnicy mogą czuć się zaniepokojeni.

Ardanowski: Wszystko pod kontrolą

Również w czwartek minister Ardanowski potwierdził, że to jego głos słychać na taśmie.

- Ja, to co mówię, mówię zawsze publicznie i nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś nagrywa - powiedział.

Zaprzeczył, aby Polsce groziła utrata unijnych dotacji dla rolników. - Nie, na razie nie grozi. Na razie wszystko jest pod kontrolą, ale ja wolę dmuchać na zimne - dodał w rozmowie z dziennikarzem stacji TVN24.

Zapytany o to, czy obecna sytuacja wynika z opieszałości urzędników, odparł do dziennikarza: - A skąd pan wie, że była bezczynność urzędnicza? Przede wszystkim Agencja została bardzo mocno naprawiona po czasach rządów PSL-u i pana (byłego szefa agencji, Andrzeja) Grossa z naszego województwa. Gdyby nie determinacja (szefa agencji, Daniela) Obajtka jesienią, zimą 2015 roku, to ta Agencja by w ogóle nie funkcjonowała. Zastaliśmy Agencję powiązaną sznurkami - zaznaczył.

Jednocześnie przyznał, jak przekazała stacja TVN 24, że "pojawia się pewnego rodzaju opieszałość, zachowawczość ze strony urzędników ARiMR, którzy (...) wspierani przez prawników boją się podejmować decyzje, za którymi czekają rolnicy i inni beneficjenci". - W związku z tym na odprawie dyrektorów wojewódzkich i kierownictwa w Warszawie bardzo mocno przypomniałem, jaka jest rola Agencji, do czego została powołana i również bardzo precyzyjnie powiedziałem, że ocena Agencji zależy tylko i wyłącznie od jej efektywności - mówił minister. - Sytuacja, która zaczyna się wymykać z rąk, gdzie opieszałość i zbyt nadmiernie rozbudowane struktury w ARMiR powodują, że pobór tych środków przez beneficjentów, głównie przez rolników, jest utrudniony, każe podejmować działania zapobiegawcze i wyprzedzające, a nie czekać, że faktycznie będziemy tracić pieniądze - stwierdził.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (42)

PowiatPowiat

64 5

To samo tyczy się p. Zgorzelskiego w urzędzie powiatowym. Ludzie ktorzy tam siedzą gdyby nie zielona legitymacja to by tam nie pracowala. Juz w pokojach sa osoby z jedej gminy zeby latwiej bylo sie polapac 17:18, 03.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gminagmina

26 4

to samo jest w gminach gdzie pracują ludzie PSL, wszystkie sprawy opóźniają, przeciągają.. gdyby nie legitymacja to by ich tam nie było... 18:30, 03.10.2019


Nie dla PIS!Nie dla PIS!

15 37

A podobno rolnikom za PIS jest tak cudownie, jak nigdy przedtem, a tu taki zonk.
Oby tylko jak najmniej się pokapowało, to dojna zmiana jeszcze 4 lata potrwa. 17:34, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WioletkaWioletka

13 30

To, że PIS w nowym rozdaniu na lata 2021-2027 nie wynegocjują więcej niż Unia Europejska proponuje, to jest oczywiste,
Ale, żeby jeszcze oddawać to co poprzednicy wynegocjowali to już wina TUSKA, że za dużo wynegocjował ! 17:41, 03.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

wioleciewiolecie

5 12

przyszedł esemes z dyrektywami? Pisz więc staruszku.Pisz.Tylko pisanie co pozostało.No i przechodzenie po pasach.Tylko pamiętaj pasy na ulicach i drogach służą przechodzeniu.Tylko pamiętaj.....Już zapomniałeś?Na pamięć zalecam Bilobil ,a na nerwy melisę.Chociaż w twoim wypadku nic nie pomoże. 18:30, 03.10.2019


wpispo13październikawpispo13października

18 28

Zastali Polską wieś zmechanizowaną,
Zostawią zrujnowaną! 17:59, 03.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pytaniepytanie

10 15

kto zrujnował twój mózg?Tak to jest jak zamiast się uczyć łaziło się po Tumach. 18:32, 03.10.2019


ssss

56 7

gość z peeselu co go od koryta wraz z rodziną batalionem traktorów nie wyrwiesz gada o fachowcach na stanowiskach obstawianych partyjnie.... dobre ma poczucie humoru 18:13, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahahahahahahahaha

53 5

a fachowcy są tylko w PSL, co udowadnia na niespotykaną skalę okupacja płockich urzędów i spółek miejskich :) co za tupet!!! :D 18:27, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaaaaaAaaaaa

51 6

Ale jaja rzeczy z ciebie Zgorzel, to jakbym od ryby usłyszał, że pies za dużo wody używa!!!
Kolejny specjalista krzyczy łapaj zlodzieja
:) 18:30, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UuuuuuUuuuuu

34 5

Ale jajcarz z ciebie Zgorzel, to jakbym od ryby usłyszał, że pies za dużo wody używa!!!
Kolejny specjalista krzyczy łapaj zlodzieja 18:32, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

plocczaninplocczanin

13 15

istnieje wyliczenie ile ludzi zmieniło PO a ile PIS- ok 1200(dalej rosnie) , z tym ze PO w osiem lat a PIS w niecale 4 lata- to pokazuje skale ze slynnym TKM- znam spolke skarbu panstwa gdzie prezes zmienial sie 3 razy w ciagu ok 1,5 roku, niestety ludzie bez kompetencji, tworzenie podwojnych stanowisk- tylko po to zeby zatrudnic swoich. Nie bylo tak za rzadow PO-PSL, nie ma ludzi idealnych, tak jak nie ma ludzi nie zastapionych, mi nie przeszkaza ze firma rzadzi ktos z pis-u, czy po,czy psl, ale niech bedzie to czlowiek ktory bedzie mial kompetencje, bo teraz to niestety sa to ludzie tylko po by brac horendalne pensje, 18:33, 03.10.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Krótka pamięć Krótka pamięć

13 4

Przypomnij sobie fachowców typu Mucha od hokeja, czy basenowy Biernat jako ministrowie sportu, Sienkiewicza szefa MSW podpalajacego budę przy rosyjskiej ambasadzie, Rostowskiego i jego: "piniedzy nie ma i nie będzie", Rzonce z jego przewidywaniami 100mld deficytu, itd, itd, o takich myślisz fachowcach ??? 18:50, 03.10.2019


do krotka pamiecdo krotka pamiec

0 1

chodzilo mi o rzucenie sie na stołki w spolkach skarbu panstwa, a co reszty- szyszko fachowiec byl? chyba nie, zalewska? gliński niby od kultury, izabela leszczyna powiedziala w debacie ze odpolitycznią spolki SP- w jaki sposob? bedzie to samo co robi pis wsadzaja, wsadzali i beda wsadzac swoich, kolesiostwo jest w pisie,po i psl , 06:31, 05.10.2019


co obajtek taki dobrco obajtek taki dobr

11 7

a kto zerwal umowy na oze?- a ludzie wiedza ze juz nie długo energa bedzie placila odszkodowania tym , z ktorymi te umowy rozwiazała, pewnie nie . bo o tym sie nie mowi 18:41, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

OsaOsa

45 2

Mówi to członek partii, która wszędzie gdzie możne zatrudnia rodzinę, kolegów i działaczy, a w kolesiostwie i nepotyzmie w swoich szeregach nie widzi nic złego! 18:51, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TotalniacyTotalniacy

31 7

Ale wy w pi e r d y dostaniecie w tych wyborach, im bardziej bezczelne numery robicie w typie hejtow, hasztagow, paragonów na2tys, czy tematu wstawiania fachowców zamiast tych partyjnie namaszczonych mowionego przez psl-owca, to tym bardziej pokazujecie swoją bezradność, brawo, i oby tak do13! 19:20, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dddd

41 3

Zgorzelski jesteś ostatnim który powinien mówić o obsadzaniu fachowcami ,wy z PSL macie samych "fachowców" w KMP w Starostwie wszedzie ich upychacie gdzie tylko możliwe 19:33, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Małorolny ZalesieMałorolny Zalesie

27 7

Lepszy Pisowiec od Pslowca. 20:22, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StaroźrebyStaroźreby

25 4

Zgorzelski powinien przeprosić rolników.. 20:38, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

urzad pracyurzad pracy

16 6

zamiast pis-owcow prosze zatrudniac psl-owcow 20:49, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Miś Miś

27 1

Panie Zgorzelski, klasyk śpiewał że trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. Weź się człowieku przestań już kompromitować. 21:37, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GościuGościu

20 1

Każdy powód jest dobry, żeby zwołać przedwyborczą konferencyjkę. Żenada. Powiedział co wiedział Specjalista od Standardów 21:41, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szanowny Pośleszanowny Pośle

25 0

zamiast PSLowców zatrudnijcie w urzędach przez was opanowanych prawdziwych fachowców.Niekoniecznie z PiSu lub innych ugrupowań politycznych.Ale niech to będą fachowcy nienależący do PSLu.Trudne do wykonania bo mało fachowców w waszych szeregach,a rodziny duże. 21:49, 03.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RzodkiewkaRzodkiewka

22 0

No q.wa nie wierzę. Przygarnął kocioł garnkowi.... a może raczej pszygarnoł ... 00:57, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

PppPpp

22 0

Odezwał się ten co swoich nie zatrudnia. Hipokryzja w najczystszej postaci. 06:35, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ralfralf

20 0

Zgorzel a jaki numer wyciąłeś w stadninie? Wtedy o fachowcach nie myślałeś hipokryto? Może jeszcze kilka fikcyjnych stanowisk bo każdy z was to "spec nad spece na centralne i na piece" 07:08, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

13 0

A Gru i jego Minionki to też niby tacy fachowcy są? 08:44, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JasiuJasiu

22 0

Rozumiem, że pan Zgorzelski miał na myśli takich "fachowców" jak pewien jego kandydat, który w niespełna 2 lata że zwykłego urzędnika w starostwie jak tylko zaczął u niego "praktyki" został dyrektorem Delegatury. 08:49, 04.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tylko nie do stadnintylko nie do stadnin

4 0

Najlepszy to był ten młody gniewny z młodzieżówki niejaki Adaś, który dowiedział się o konkursie na Dyrektora i wystartował, po czym po krótkim czasie wygryzł swojego przełożonego i został prezesem. Oczywiście wcześniej stanowiska owego Dyrektora w firmie nie było :-) 22:10, 05.10.2019


JasiuJasiu

21 0

Albo inny jego "praktykant" który z prezesa kibiców został prezesem spółki zarządzanej przez ZSL. 08:50, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kiwikiwi

14 0

Naumann ukazał nam z jakiej perspektywy peło widzi POlskę, usłużne politycznie sądy, złodziejstwo czy przekręty to dziś nie jest nic złego, bo będzie postrzegane tylko jako kolejny polityczny atak PIS-u. To jest właśnie prawdziwa twarz peło, to są złodzieje, którzy tylko czekają na kolejne możliwości do bezkarnego uwłaszczania się na POlsce!
Pisałem na tym portalu wielokrotnie, wy sami powodujecie ciągłe wasze pikowanie na samo dno pokazując swoje prawdziwe oblicze, to samo dotyczy psl-u, całe rodziny w urzędach a ten śmie wypowiadać się w temacie ,,fachowców" namaszczanych politycznie!!!!!!!!!!!!! 09:54, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrekPiotrek

11 0

A Wy mieliście swój czas. Dziękujemy i nara 12:58, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

posełposeł

11 0

Zgorzelski to pierwszy wzorowy rolnik całego Mazowsza. Zna sie na rolnictwie chłop jak nikt, normalnie wybitny ekspert od wsi i rolnictwa, bo ziemie uprawiał w doniczkach na parapecie heh. 16:48, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Słuchaj!Słuchaj!

12 0

panie Zgorzel, takiego nepotyzmu i kolesiostwa nikt nie zrobił w starostwie i urzędzie i radzie miasta, co ty, więc zamknij swój tłusty dziób, bo za tobą będą głosować tylko ci ze starostwa, bo boją się, że znów, po przegranych wyborach zajmiesz stanowisko starosty, chociaż i tak tam rządzisz w polityce kadrowej i najmujesz kolejne miernoty i nieuków z przekupionych wiosek. Niczym się różnisz od konusa złodzieja i manipulanta 21:32, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolnikRolnik

7 0

Kto jak kto, ale p. Zgorzelski i PSL niech nie wypowiadają się na temat rolnictwa i niech nie pouczaja. Co zrobiliście i jak traktowaliscie rolników za swoich czasów? Ile nam pomogliscie? Akurat słowa Ministra Ardanowskiego spodobały mi się opierdzielil równo urzędników, partyjniactwa nie bedzie i super. A PSL niech trzyma ręce daleko od rolników, już raz nas prawie zniszczyliscie, gospodarstwa upadły, wieczne strajki i protesty, a Wy nie traktowaliscie, dlatego Nie dla PSL!!! 23:03, 04.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

WYBORCAWYBORCA

2 0

ZAMIAST PISOWCÓW ZATRUDNIĆ FACHOWCÓW!
PO KOLEI NR-Y Z PAŃSTWA LIST -NAPRAWDĘ WYBITNI FACHOWCY
LUB CI KTÓRZY POMAGAJĄ Z 2-GICH RZĘDÓW- SŁD ITP.BRAWO,
PO PROSTU BRAK JEST KRĘGOSŁUPA W KONICZYNIE
JAW ZAWSZE OD ZAWSZE
MIMO TO - POWODZENIA 23:18, 05.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tonton

6 1

a kto siedzi na stołkach we wszystkich urzędach i agencjach w powiatach ?? PiS ? czy może zielone ludziki z PSLu 15:32, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

POLAKU GŁOSUJ NA POLPOLAKU GŁOSUJ NA POL

2 2

Co powiedział Ardanowski?
Że wszyscy pracownicy ARiMR są z rekomendacji PiS!
Co to oznacza? Że rodzinki pisowskie doją Polskę na kasę, jakiej nigdy nie widzieliście na oczy, WY, CIĘŻKO PRACUJĄCY POLACY.
Jesli PiS wygra wybory, to WY, POLACY będziecie zdaniem morawieckiego zap..alać na miskę ryżu, a pisowcy będą pławić się w bogactwie NIC NIE ROBIĄC. 23:40, 07.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomTom

4 0

... Fachowców z PSL xD 08:00, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziesiatki latdziesiatki lat

2 0

ZSL obsadzal swoimi co sie dalo, teraz bezczelnie sie facet zachowuje 15:25, 12.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mam nadzieje mam nadzieje

1 0

ze to cos nie weszło 08:14, 14.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA