Zamknij
REKLAMA

Jarosław Kaczyński: Decyzja o wydzieleniu Warszawy musi być przeprowadzona

18:39, 18.09.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

W kampanii wyborczej ponownie wybrzmiewa temat wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Dziś kolejny raz nawiązał do tego Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Radomiu. – Decyzja ta, niezależnie od tego, jak się marszałek Struzik sroży, musi być przeprowadzona – powiedział prezes PiS.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapewniał, że wiele obietnic zostało zrealizowanych, z chwilą objęcia rządów "zastali postkomunizm". – System, który był niesprawiedliwy, ale myśmy go zatrzymali i odwrócili, głównie przez politykę społeczną – cytuje słowa Jarosława Kaczyńskiego portal Niezależna.pl.

Dowodził, że oponenci stosują "bezczelne kłamstwa" i posługują się fake newsami, twierdząc, że " to co uzyskaliśmy nie jest możliwe na utrzymanie na dłużej". – Jesteśmy porównywali do Grecji, ale jest to kłamstwo i to wyjątkowo bezczelne. Polski dług jest dużo mniejszy (...) Mamy do czynienia z bardzo wyraźną poprawą, względem PKB. A myśmy ten program przeprowadzili z poprawą finansów publicznych. 

Podkreślał, że dojście do "państwa dobrobytu", lepszego standardu życia to zadanie "nie na jedną, dwie, ale trzy cztery kadencje, kiedy przynajmniej poziom średniej Unii Europejskiej możemy osiągnąć". - To wymaga podtrzymania tego wielkiego programu społecznego i to PiS jest gwarantem, że ten program będzie podtrzymany - przekonywał Kaczyński. - Programu rodzinnego, demograficznego. Ale musimy mieć dobre tempo rozwoju.

Poruszył kwestię wyrównywania różnic w zamożności między poszczególnymi regionami Polski, a także wewnątrz samych województw, wyrównywania poziomu życia na wsi i w mieście, przywołał pomysł z wydzieleniem Warszawy z województwa mazowieckiego. 

– To oznacza odpowiednie gospodarowanie środkami, odpowiednie mechanizmy, także mechanizmy administracyjne. Dla tej ziemi oznacza to województwo mazowieckie bez Warszawy. Warszawa generalnie rzecz biorąc jest miejscem bardzo zamożnym, a pozostałe miejscowości województwa mają 1/3 tego dochodu. Decyzja ta, niezależnie od tego, jak się marszałek Struzik sroży, musi być przeprowadzona! - dodał Kaczyński

Nie jest to pierwsze nawiązanie do tego pomysłu w tej kampanii wyborczej.

– PiS gra tym przed każdymi wyborami – zauważył kilka dni temu marszałek Adam Struzik. – Obiecują utworzenie nowych województw, bazują na resentymentach i obiecują górę pieniędzy nie wiadomo skąd. Temat wraca przy każdych wyborach i nawet ci, którzy go regularnie poruszają, przyznali wcześniej rację, że rozwiązaniem jest podział statystyczny, który już nastąpił, a który niczego administracyjnie nie zmienia i nie generuje żadnych kosztów. Politycy PiS dalej mówią jednak o konieczności podziału administracyjnego. O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów, ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego stawiają sprawę jasno – przy każdych wyborach pojawia się hasło podziału województwa mazowieckiego, a mieszkańcom miast spoza Warszawy roztacza się wizję raju po odcięciu stolicy. Nowe województwo wokół Warszawy powierzchniowo nie straciłoby wiele. Problem w tym, że pozostałoby w nim tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o około 87 proc.! Kalkulacja jest prosta – nie będzie możliwości rozwoju. Jak za 13 proc. dotychczasowych wpływów z CIT utrzymać region? Budżet nowego województwa mazowieckiego byłby zatem tak niski, że nie miałoby ono środków na swoje podstawowe zadania, a także na wkład własny do wielu projektów unijnych, które powinno zrealizować, by poprawić jakość życia mieszkańców Mazowsza. Z kolei dla Warszawy zmiana oznacza większe "janosikowe".

Podkreślają, że brakuje informacji czy to o kształcie nowego województwa, czy na temat efektów zmian. – Pierwszym pretekstem podziału administracyjnego miała być troska o zachowanie po 2020 r. środków unijnych. Ten argument stracił już rację bytu. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń nasze województwo traktowane jest jako dwa NUTS-2: warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Trwają prace nad nowym budżetem unijnym. Władze Mazowsza zabiegają, aby obowiązujący podział statystyczny był brany pod uwagę przy podziale środków. Wielokrotnie apelowano do strony rządowej i wszystkich mazowieckich europosłów o wsparcie w tych staraniach.

Urząd marszałkowski przygotował orientacyjne szacunki dotyczące wyłączenia Warszawy z Mazowsza. Przypominają – wysokie dochody generuje stolica kraju, tu znajduje się większość firm. – Nie można mówić o tym, że Warszawa i najbliższe jej okolice zawyżają statystyki, bo przede wszystkim wytwarzają dochody, dzięki którym możliwe jest utrzymanie wielu szpitali, instytucji kultury, dróg, połączeń kolejowych oraz innych ważnych dziedzin życia na Mazowszu. Marszałek zaznacza:  – Nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju, gdy chce się utworzyć bardzo bogate województwo stołeczne, które za chwilę płaciłoby potrójne „janosikowe”, i drugie województwo wokół stolicy, które pozbawione byłoby dochodów. Wmawianie ludziom, że od tego przybędzie pieniędzy to populizm. Administracyjny podział to generowanie nowych kosztów, a przede wszystkim problemów rozwojowych.

Za tak drastycznym spadkiem dochodów nie idzie jednak analogiczna redukcja zadań i obowiązków. Mazowsze miałoby do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, blisko 50 proc. szpitali i instytucji kultury. W sumie ze 117 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, spółki, instytucje kultury) 45 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, 58 z resztą województwa, a 14 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone.

Pomysłodawcy podziału często przekonują, że Warszawa ma marginalny wpływ na rozwój pozostałych części Mazowsza. Jednak – dodają w UMWM – w przeprowadzonych przez Instytut Rozwoju analizach (pod kierownictwem prof. Jacka Szlachty) widać wyraźnie, że to błędna teza: dane dla lat 2004-2015 pokazują, że realny przyrost PKB na mieszkańca był na Mazowszu większy niż przeciętnie w kraju. Podregion mazowiecki regionalny poprawił swoją pozycję względem średniej UE 28 z około 40 proc. do około 60 proc. PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej. W tym samym czasie pięć województw Polski Wschodniej zarejestrowało wzrost z ok. 40 proc. średniej UE28 do około 50 proc. średniej UE28. Warszawa ma jednak duże znaczenie w rozwoju regionu.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (44)

Pirewszy mitoman RPPirewszy mitoman RP

25 11

❌100000 mieszkań
❌1000000 samochodów elektrycznych
❌obniżenie podatku VAT z 23% do 22%
❌budowa Narodowego Instytutu Onkologii
❌500 mln zasadzonych drzew 19:15, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jeden samolot zejeden samolot ze

24 11

smoleńska??? obiecałem,ze sprowadzę wrak i co...obiecałem....?? 19:17, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obiecujemy, że obiecujemy, że

30 13

już niedługo minimalna pensja będzie 4 tys pln,.....a chleb będzie kosztował 20 pln?? 19:18, 18.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To To

5 10

To AN załatwi teraz że Płock po dynamicznym rozwoju zostanie stolicą województwa mazowieckiego. 🤣 19:56, 18.09.2019


ile miesięcznie PISile miesięcznie PIS

17 15

zadłuża kraj sprzedając obligacje,...czy to prawda, że miesięcznie sprzedaje papiery za 5 mld USD? 19:20, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pan Jarosław jest popan Jarosław jest po

24 14

od 25 lat, w tym czasie był parę razy premierem, ministrem wielu resortów...co wtedy robił?? czy dzisiaj mówiąc, że poprzednicy nic nie robili...mówi o sobie i swoich ekipach?? 19:23, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy JAREK ma już czy JAREK ma już

21 17

własne konto w banku czy nadal cała kasa jest /przelewana/ na kota?? 19:24, 18.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dla ciebiedla ciebie

6 27

trolu to jest Pan Prezes Jarosław.W piaskownicy razem się nie bawiliście.Nie pozwalaj sobie za dużo Szawle. 20:02, 18.09.2019


SzawleSzawle

10 3

Jesteśmy kolegami z wojska, z tego samego plutonu: on tam robił za ofermę kompanijną plutonową i chodził w ostatniej czwórce razem z takim drugim ofermą.
Boki sobie zrywaliśmy ze śmiechu, gdy patrzyliśmy te dwie ambitne ofermy dostawały do obsługi CKM ale najpierw musiały zatargać go na plecach na plac taktyczny i strzelnicę. To od tamtego czasu nosi on w sobie kompleksy i cięgle chce sie odegrać za swoja ofermowatość. . 06:45, 19.09.2019


Jarkowi to nawetJarkowi to nawet

22 19

numer z bratem w młodości na JACKA I PLACKA nie wyszedł,... mieli ukraść księżyc, a on dalej świeci?? 19:25, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prawdziwy patriota..prawdziwy patriota..

21 9

z ziemi wolskiej do wolskiej??

i nikt nam nie wmówi, że białe jest białe a czarne czarne....??? 19:28, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JEST MOCJEST MOC

21 18

Jak chcą wydzielić Warszawę z woj. mazowieckiego, to niech za jednym rzutem wydzielą Wolne Miasto Płock, jako miasto, niepokorne kaczystowskiemu reżimowi, bo tu chyba nigdy nie dadzą się zniewolić? 19:28, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

warszawę warszawę

22 5

trzeba otoczyć murem, zamknąć i odciąć od środowiska aż sami nie zrobią porządku z własnym g ó w n e m 19:36, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

ciekawe ciekawe

13 19

gdzie w naszym mieście jest miejsce dystrybucji esemesów zainfekowanych wirusem choroby inowrocławiensis tojtoj trolus.Jak widać po powyższych wpisach choroba ta zawitała do Płocka.Co na to sanepid. 19:43, 18.09.2019

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

dfdf

6 10

pewnie działa w UM u poplecznika PO 20:00, 18.09.2019


infekcjainfekcja

4 9

zaatakowała.Czerwone łapki to potwierdzają.Jednak jest infekcja. 20:00, 18.09.2019


wszyscy  wszyscy

3 6

doskonale wiadomo od dawna, że pierwszy troll w Płocku operuje w rejonie ulicy Piekarskiej i stamtąd gorliwie realizuje zlecane przez centralę przekazy dnia. 20:00, 18.09.2019


mówiąmówią

5 2

że pierwszy trol działa za Warszawskimi Rogatkami.Ma swój styl i język po którym można poznać ,że to tamta okolica. 20:05, 18.09.2019


ciekawe co ty ciekawe co ty

1 0

spodziewasz się skorzystać na oddzieleniu Warszawy od Mazowsze, skoro bronisz tego pomysłu jak niepodległości?
17:02, 19.09.2019


POPISPOPIS

6 4

ratuj sie kto moze 20:01, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgalIgal

21 3

Jak wydzielą Warszawę z Mazowsza, to stolica województwa będzie w Radomiu. Z czego tu się cieszyć ? 20:06, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niestetyniestety

11 5

nie ma leku na infekcję trolingową.Nawet witamina D na słonku nie pomoże. 20:14, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy to prawda, żeczy to prawda, że

17 13

Jarek nie ma prawa jazdy ale ma za to fotelik w samochodzie?

fajta w nim radośnie nóżkami?? 20:18, 18.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czy to prawdaczy to prawda

8 11

nie masz kota ani psa bo te zwierzaki potrzebują przyjaciela a nie ......Dopisz co chcesz.Jedno jest pewne stary zgorzkniały faceciku.Fajtasz jęzorem.Fajtaj jęzorem aż cię otwór oralny zaboli.Co to się dzieje z ludźmi na starość.Potrafią tylko pisać głu...pie komentarze,Ogarnij się dziadziusiu. 20:27, 18.09.2019


jak cena energiijak cena energii

17 8

elektrycznej wystrzeli po wyborach i trzeba będzie spłacać długi zaciągnięte przez PIS to wtedy zaczniemy znowu zarabiać i płacić w milionach ? 20:27, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekawe na kogociekawe na kogo

13 8

tym razem zwalą winę jak przyjdzie światowy komornik i zażąda zwrotu kasy z pożyczek??... 4 lata rządzą??... więc na....broszkę?? 20:32, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

heheheehehehee

13 10

GŁÓWNIE KOMENTARZE TROLI Z INOWROCŁAWIA A TO PRZECIE TO SAMO POwskie PSL SBeki oprawcy polski 20:57, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lecimy dalejLecimy dalej

17 11

Nasz TOP Piątka
✅ 217 milionów wsparcia biznesowego dla Rydzyka
✅ Znokautowana w głębokiej zapaści służba zdrowia
✅ 1,2 miliarda dla TVPis
✅ Deforma szkolnictwa
✅ 20 milionów zł za 6 tys. followersów na Twiiterze, 51 na Instagramie i 13 subskrypcji na You Tube PFN wywaliła w amerykańskie błoto 21:02, 18.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Jacek 1979Jacek 1979

5 5

Do lecimy dalej.....
Chyba Szanowny Pan zapomniał o samych sukcesów POlitycznie poprawnej i idealnej poprzedniej ekipie, niedaleko patrząc w tył warszawskie water gate i sorry czajka taki mamy klimat.... wiele afer Vat, reprywatyzacja, afera Amber Gold i wiele innych nie trzeba przypominać. Jednym słowem przygarniał kocioł garnkowi.... Przepraszam, nie wiem czy Politycznie poprawny PP opublikuje ten komentarz. Pozdrawiam Płock, ten prawdziwy nie PeOwski.... 22:17, 18.09.2019


Jacku Lecimy dalejJacku Lecimy dalej

8 2

Specjalnie na twoje życzenie
Top Piątka +
✅ Nie zrealizowane marzenie Kryształowego - Srebrne Wieże
✅ Za 2017-2018 luka Vat tylko 90 mld
✅ Około 5 mld na pokrycie strat SKOK-ów
✅ Stadnina koni arabskich w ruinie - szkoda tylko 2 klaczy, które przypłaciły za to życiem
✅ No i flagowy cytat " Ludzie są tacy *%#)!& że to działa" ale to już chyba wiesz, że to słowa 15 hektarowego rolnika, który zrepolonizował za psi grosz od kleru naszą ukochaną wrocławską Polską ziemię. 23:31, 18.09.2019


podobnież w Magdalenpodobnież w Magdalen

10 2

tamci wódkę pili z komunistami, a Jarek tylko...obalał?

czy jakoś tak, do końca nie wiadomo co w tych kieliszkach było?? 21:50, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

PlocensisPlocensis

5 6

Niektórzy są tak chorzy z nienawiści o czym wspominałem, że nawet nie widzą że szkodzą innym mieszkańcom Płocka. Te powielanie swoich chorobliwych myśli niczemu nie służy. Jest to odpowiedni moment aby Struzik zmienił front i poprał utworzenie jak największego województwa Mazowsze Północne. Zapomniałem, że on pochodzi przecież z Gąbina a nie z Płocka. Dalej głosujcie na warszawiaków, na kandydatów z Sierpca oraz z innych miejscowości. Pamiętajcie to jest jak z Polakami - trzeba być lojalnym wobec narodu, lokalnej ludności. Obecnie wszystkie partie faszerują Płock cosmopolitanami, albo cwaniaczkami z warszawki.
Czy jakaś partia wreszcie wystawi Płocczanina. Gdzie są urodzeni i wychowanie w tym mieście Płocczanie. 22:10, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie świrujnie świruj

8 5

idź na wybory.Proponuję zobaczyć co i jak mówią o pójściu na wybory "elitarne" osoby z tamtej strony.Zobaczcie jak świrują.Że też nie mają wstydu pieszczochy tamtej zmiany. 23:07, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

huhuhu hahahahuhuhu hahaha

14 1

takiego psychola jak konus to kosmos nie widział 23:10, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TrollTroll

6 6

Ja tu widzę jedynie same trolle z pisu i po.... Szambo.. 23:45, 18.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dajta spokójdajta spokój

2 11

nie trolujta.Jutro też możeta brejować.Weźta tabletki przeciwko bakterii trolus inowrocławensić i idzta spatulku.Jutro tyż dorobita. 00:14, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WioletkaWioletka

6 3

Najważniejsze, że jest plan awaryjny,
albo pislamizacja Polski i w nagrodę pislamizacja Egiptu,
albo jak się nie uda to pozostanie próba stworzenia Kaczystanu w Egipcie przez miliony pislamistów na uchodztwie?
http://wygaszamypis.pl/kaczynskipolacy-musza-miec-prawo-do-odpoczynku-w-egipcie/?r=2&fbclid=IwAR0FTPNZD_-hrGKVgUasYFy4NjDbm9JhQqsyH9y3XR1Rvynk4QK_nQNowHg 00:52, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElwiraElwira

2 1

Cześć panowie, z tej strony Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć - http://wyspakobiet.eu/elwira25
.....
07:43, 19.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WioletkaWioletka

4 5

Jednego czego nie wiem to czy Jarosław ma zarchiwizowane przekręty, choćby ten z rybkami z Florydy? 09:58, 19.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WioletkaWioletka

1 2

https://memnews.pl/img/61907/kaczynski-ma-swojego-facebooka/ 09:59, 19.09.2019


snoopsnoop

3 1

A kto to jest ten Kaczyński? To jakiś piosenkarz? 13:02, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zz

2 2

trole POwsko niemieckie niedługo i na was przyjdzie czas tak jak w Inowrocławiu a dlaczego bo jak jest temat PIS to się uruchamiacie a jak piszą o tych POwskich nieudacznikach to cisza i w komentarzach PIS górą i tak będzie w pażdzierniku i to co teraz robicie nic wam nie da 19:15, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

NowyNowy

3 2

Pani kulpa i wszystkie posły od Nas !!!!! *%#)!& tego kurdupla w łeb, !!!!! Wydzielenie Warszawy oznacza Radom województwem i nie dostaniemy ani złotówki!!! To dopiero będzie zadupie!!!!! 07:53, 21.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ty zlodzieju!ty zlodzieju!

0 0

mała wszokaczowa 19:55, 29.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone