Zamknij
REKLAMA

TVP o fikcyjnych fakturach. Były prezes Orlenu: To atak w kampanii wyborczej

11:37, 13.09.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

W materiale w telewizji publicznej ujawniono szczegóły zagranicznych wyjazdów byłego prezesa Orlenu, Jacka Krawca, sugerując nieprawidłowości finansowe z udziałem agencji zewnętrznych świadczących usługi na rzecz koncernu.

W czwartek wieczorem stacja TVP1 wyemitowała program poświęcony byłemu prezesowi PKN Orlen, Jackowi K, który 3 września został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (wcześniej był zatrzymany w lutym 2019 r., tymczasowy areszt nie trwał długo, szybko wpłacono poręczenie majątkowe w wysokości miliona złotych). Zatrzymanie miało mieć związek z toczącym się od końca kwietnia 2018 r. śledztwem dotyczącym niegospodarności w PKN Orlen w okresie, kiedy prezesem był Jacek K. Zarzuty dotyczą także fałszowania dokumentów, przywłaszczenia kwoty wielkiej wartości i składania fałszywych zeznań. W toku śledztwa – jak informuje Prokuratura Krajowa – "badane jest wiele wątków dotyczących przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych, związanych z działalnością PKN Orlen S.A" w czasie, kiedy prezesem był Jacek K.

– Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od dnia 17 stycznia do dnia 28 grudnia 2017 r. kontrolą określonych przepisami prawa procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie rozporządzania mieniem w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.

W wyniku śledztwa zatrzymano m. in. osoby reprezentujące podmioty współpracujące z PKN Orlen przy organizacji eventów oraz imprez sportowych i kulturalnych. – Krzysztofowi H., Annie A. Arkadiuszowi S. oraz Marcinowi S. – osobom związanym z jedną z agencji reklamowych przedstawione zostały zarzuty przywłaszczenia środków, jakie winny być zwrócone do PKN Orlen w związku z dystrybucją biletów na imprezę Verva Street Racing – przypomniano. Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Maciej Bukowiecki uzupełnił, że nie wpłynęły środki ze sprzedaży biletów w pełnej wysokości. – Nie odnaleźliśmy śladów, aby kierownictwo PKN Orlen zwracało się z prośbą by te środki w pełnej wysokości zostały wpłacone. W tej chwili, po weryfikacji wszystkich danych, możemy mówić, że jest to kwota ponad 2 mln zł – poinformował w "Magazynie śledczym Anity Gargas".

Ponadto prokuratura powiadomiła, że "osobom tym, a także Annie G., prowadzącej działalność w branży eventowo–marketingowej, przedstawiono zarzut poświadczenia nieprawdy w związku z wystawieniem faktur za świadczenie usług przy organizacji imprezy Orlen Warsaw Maraton, które nie zostały w istocie wykonane". – Annie G. przedstawiono również zarzut składania uprzednio fałszywych zeznań. Ponadto byłemu prezesowi zarządu PKN Orlen – Dariuszowi Jackowi K. uzupełniono wydane uprzednio zarzuty o czyn polegający m.in. na wyrządzeniu PKN Orlen S.A. szkody majątkowej w wyniku niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień poprzez pokrycie przez spółkę kosztów wyjazdu, który nie miał charakteru wyjazdu służbowego, w kwocie przekraczającej 500.000 złotych. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są maksymalnie karą do 10 lat pozbawienia wolności – opublikowano w komunikacie na stronie Prokuratury Krajowej.

Informacje poszerzono w wyemitowanym w czwartek wieczorem programie "Magazyn śledczy Anity Gargas". Sugerowano, że do "wyprowadzania pieniędzy z PKN Orlen" służyły "agencje zewnętrzne, które wykorzystując organizację eventów na rzecz Orlenu, zdaniem śledczych zawyżały kosztorysy i wystawiały lewe faktury". Program można obejrzeć w internecie. W materiale wskazywano na kilka wyjazdów byłego prezesa koncernu, w tym do Czarnogóry i Moskwy w 2013 r. Ta pierwsza - jak twierdzono w materiale – została "rozliczona z kasy koncernu". Podważono tłumaczenie, że była to "wizyta służbowa", wyliczono również jej koszty. Wyjazd organizowała dla koncernu zewnętrzna agencja eventowa. W programie wspomniano o trwającej cztery dni wizycie na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Moskwie, Orlen sponsorował występy zawodników z Polski. Kolejne przykłady – tym razem zimą 2014 (5 osób) i 2015 r. (8 osób) – dotyczyły pobytu w kurorcie Kitzbuehel w Austrii. Koszty pokrywała agencja eventowa, która na koniec wystawiła spółce faktury. "W "Magazynie śledczym Anity Gargas" wskazywano nie tylko na opisy tych faktur, ale także wpisane kwoty. W wyemitowanym programie rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Krzysztof Bukowiecki odniósł się do wydatków z tytułu wyjazdów zagranicznych byłego prezesa koncernu. – Kwota szkody w majątku spółki została oszacowana na ponad pół miliona złotych. W tej chwili nie można powiedzieć, czy ta kwota, która jest przyjęta w zarzutach, jest kwotą ostateczną.

Rzeczniczka PKN Orlen, Joanna Zakrzewska podkreślała w programie: – Zależy nam na szybkim wyjaśnieniu sprawy. Współpracujemy z prokuraturą. Ale w związku z tym, że toczy się postępowanie, nie możemy ujawniać szczegółów tej współpracy.

Bukowiecki dodał, że zarzuty postawiono również żonie Jacka K., Beacie K., która wówczas była jego partnerką. – Naszym zdaniem została ona fikcyjnie zatrudniona w jednej z agencji reklamowych, wystawiała fikcyjne faktury poświadczające nieprawdę, wskazujące na to, że miała wykonywać jakieś usługi na rzecz jednej z agencji reklamowych – mówił. – Pieniądze  z PKN Orlen zostały przelane za te faktury. Łączna kwota tego, naszym zdaniem, fikcyjnego wynagrodzenia wynosi 230 tys. zł – podsumował. W agencji, do której odnoszono się w programie, podkreślają, że zarzuty są nieprawdziwe, ponadto umowy z Orlenem były objęte tajemnicą przedsiębiorstwa i nie mogą wypowiadać się na temat szczegółów.

Były prezes oświadcza...

– Oświadczam, że reportaż wyemitowany w dniu 12 września 2019 roku w „Magazynie Śledczym Anity Gargas” w programie TVP 1, a także materiał opublikowany w dniu 6 września 2019 roku w portalu wpolityce.pl, zawierają nieprawdziwe i szkalujące mnie informacje i sugestie dotyczące zdarzeń związanych ze sprawowaniem przeze mnie funkcji Prezesa Zarządu PKN Orlen S.A.– napisał Jacek K. w oświadczeniu opublikowanym przez portal Money.pl.

Dalej czytamy: – Oba materiały są bezpardonowym atakiem wymierzonym we mnie oraz w moją rodzinę i stanowią próbę podważenia mojej uczciwości i profesjonalizmu. Sukcesy PKN Orlen S.A. za mojej prezesury znajdują pełne odzwierciedlenie w wynikach Spółki.

Wyjaśnił, że w latach 2008-2015 wartość spółki PKN Orlen miała urosnąć o 15 mld zł do 28 mld zł, ponadto zadłużenie firmy miało zmaleć do 1 mld zł, zysk powiększony o amortyzację wynieść 7,7 mld zł w 2015 roku. Zapowiedział, że podejmie kroki prawne w związku z wyemitowanym materiałem. – Wbrew informacji zawartej w programie „Magazyn Śledczy Anity Gargas”, jego autorzy nie próbowali się ze mną skontaktować. Twierdzenie, jakoby było inaczej jest równie nierzetelne jak cały program. Z uwagi na to, że medialny atak na mnie oraz na moją rodzinę odbywa się w samym środku kampanii wyborczej, uznać należy, że są to działania inspirowane przez siły polityczne. Od zakończenia pracy w PKN Orlen S.A. w 2015 roku nie jestem osobą publiczną. Dlatego też kategorycznie nie życzę sobie, aby wykorzystywano mnie oraz członków mojej rodziny do bieżących rozgrywek politycznych - wyjaśniono w oświadczeniu.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

liczmyliczmy

12 0

na niezawisłe i sprawiedliwe sądy.Jest takie powiedzenie - umiesz liczyć to licz na siebie. 12:28, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

były wyborca PObyły wyborca PO

19 6

tak czy inaczej, prawda jest taka, że PO PSL pchały spółki skarbu państwa w czarną du#$ę. Głosowałem na PO i teraz nie pójdę na wybory!!!
12:50, 13.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a jaa ja

12 4

pójde i zagłosuję po raz pierwszy na PIS 14:38, 13.09.2019


ja cię nie mogęja cię nie mogę

16 5

takie zarobki i takie.........Brak słów by to komentować. 13:14, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nowa fala goownanowa fala goowna

15 12

tym razem wylewają na człowieka najbardziej Sprawiedliwi i Praworządni 14:05, 13.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czyliczyli

5 1

g ó w n o płynie z Lemingowa.Wylewa je po.rządny i sprawiedliwy? 16:13, 13.09.2019


Teraz byleTeraz byle

17 6

Jaki przestępca może powiedzieć , że to sprawa polityczna, a samo przestępstwo, to wuj. Parodia demokracji, i teraz dopuścić PO czy PSL do rządzenia, zlikwiduja CBA i nawet taki podwórkowy pies może się bać o swoją budę. Oni są w stanie ukraść wszystko! 14:58, 13.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

pawelxxlpawelxxl

5 4

A co ma do tego, czy rządzi PiS, czy PO ? 15:43, 13.09.2019


odpowiesz, czy podkuodpowiesz, czy podku

0 0

w czym problem dwulicowcu? zdaniem bankstera morawieckiego powiedział przepraszam, co zdaniem bankstera morawieckiego kończy sprawę. Nie zgadzasz się z banksterem morawieckim? 21:34, 15.09.2019


KkoKko

9 5

Panie Prezesie, były Prezesie, a jak tam biznesy z byłym piłkarzem Wigry Suwałki który siedzi za przytulenie ponad, 600 mln zeta?! 16:03, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WioletkaWioletka

7 11

Najważniejsze, że ewentualne sprostowania i przeprosiny w TVP propaganda zostaną wyemitowane po wyborach. 18:54, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Księgowy Księgowy

7 3

"poprzez pokrycie przez spółkę kosztów wyjazdu, który nie miał charakteru wyjazdu służbowego, w kwocie przekraczającej 500.000
Oj lubił sobie polatać Jacuś w obce kraje i na obce k()u)(r)(w)(y) 19:08, 13.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Panu Jackowi Panu Jackowi

1 4

To najwyżej możesz klęknąć i las... obrobić, jeśli to chociaż umiesz, dobre Ci z tym ? 08:06, 14.09.2019


Pisowskie Pisowskie

3 6

Kościoły-sady- telewizja-urzędy- i do tego Ci ludzie ogłupieni, słaboo wykształceni- alkocholicy w 50% wymyślili jak tu de-bi-Li podkarmiał i Heja
08:05, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asas

1 6

Możesz sobie nie życzyć , trzeba było nie startować na prezesa a teraz do kicia . 15:37, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Grupa petroGrupa petro

2 1

Nosił wilk razy kilka
Ponieśli i wilka... 23:40, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone