Zamknij
REKLAMA

Wyborcza drużyna PSL. Zgorzelski: U nas nie ma spadochroniarzy [FOTO]

20:55, 31.08.2019 | K.B
REKLAMA
Skomentuj

– Wśród nas nie ma spadochroniarzy. To kandydaci stąd, przedstawiciele swoich małych ojczyzn, gmin, miast i powiatów. Ludzie znający problemy tej ziemi. Tym wyróżniamy się od innych ugrupowań zrzucających tutaj jedynki i dwójki, które muszą włączać nawigację, żeby dobrze poruszać się po okręgu nr 16 – podkreślał w sobotę poseł Piotr Zgorzelski podczas prezentacji kandydatów do parlamentu.

Kandydatów zaprezentowano w Hotelu Starzyński (nie przybył kandydujący do Senatu Waldemar Pawlak, był na zawodach strażackich). Całej drużynie symbolicznie towarzyszył Wincenty Witos.

Złożono już wymagane dokumenty do Państwowej Komisji Wyborczej.

– Czekamy na potwierdzenie rejestracji. Do Sejmu zebraliśmy ponad 20 tys. podpisów, do Senatu ponad 15 tys. To pokazuje, że sprawność organizacyjna naszych sympatyków, działaczy, ale także sympatia i życzliwość ludzka daje nam nadzieję na dobry wynik nie tylko w tym okręgu, ale także na Mazowszu i w całym kraju – stwierdził poseł Piotr Zgorzelski, który kandyduje do Sejmu z pierwszego miejsca na liście.

PSL w nadchodzących wyborach startuje wraz z Kukiz'15 i Unią Europejskich Demokratów jako Koalicja Polska.

– Projekt dedykowany jest tym wszystkim, którzy chcą spokojnie żyć w Polsce. Nie jesteśmy ani anty-pisem, ani anty-opozycją. Reprezentujemy ludzi dobrej woli, przedsiębiorców, samorządowców. Tych wszystkich, którym leży na sercu rozwój naszej ojczyzny, a nie udział w toczących się od wielu lat politycznych wojnach między dwoma zwalczającymi się ugrupowaniami – dodał Zgorzelski.

Niedawno w płockim teatrze przedstawiali swoje punkty programowe, jak chociażby emerytura bez podatku. – To nasze solenne zobowiązanie, że PSL po wyborach parlamentarnych nie weźmie udziału w żadnej koalicji jeśli ten punkt nie zostanie włączony do paktu programowego nowej koalicji. To projekt dedykowany wszystkim emerytom. Średnia, która zostaje w kieszeni seniora, to ok. 400 zł.

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – to kolejny punkt z programu. – Na przedsiębiorców nakładane są kolejne podatki. Nękani są ciągłymi kontrolami. A w istocie to oni są dobrodziejami i sponsorami tych wszystkich socjalnych programów, które dzisiaj realizuje partia rządząca. W Polsce jest blisko 2 mln mikroprzedsiębiorców. Zatrudniają 38 proc. naszych rodaków. Obciążenie, które sięga blisko 1,5 tys. zł, często jest przyczyną likwidacji zakładów stanowiących drożdże naszej gospodarki.

Wspominał o odnawialnych źródłach energii i pakcie dla rolnictwa, dołączonych punktach programowych Kukiz'15: jednomandatowych okręgów wyborczych i ordynacji mieszanej. – To nasz przywódca ideowy, Wincenty Witos 7 grudnia 1924 r. podczas kongresu PSL Piast mówił o wprowadzeniu w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych, aby obywatele znali swoich przedstawicieli.

Zgorzelski zapewniał: – Jesteśmy jedynym ugrupowaniem nie tylko w tym okręgu, ale w całym kraju, które nie ma tzw. spadochroniarzy. To negatywne zjawisko pomogą wyeliminować JOW-y, a także ordynacja mieszana, która promuje kandydata stąd. Dziś zobaczycie bardzo wiele billboardów osób, które z okręgiem mają tyle wspólnego, że szef partii wyznaczył ich do bycia jedynkami w okręgu. Później wieść o nich zaginie, pozostają odklejające się plakaty wyborcze.

Tuż za kandydatami rozpościerał się widok na Wisłę. Nie zabrakło nawiązania do awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka”. – Robienie polityki na takich zjawiskach jest po prostu niegodne. Awarie zawsze i wszędzie się zdarzają, bez względu na to kto i gdzie rządzi. Tymczasem kandydujący z pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości minister zdrowia zawiera głos podczas konferencji prasowej, bo tak się troszczy o mieszkańców ziemi płockiej. Ciekawe dlaczego pan minister zdrowia wcześniej nie zatroszczył się o zdrowie mieszkańców żyjących w cieniu orlenowskich kominów. Władze Orlenu starają się nam wmówić, że Płock to niemalże uzdrowisko. To skąd ta duża zachorowalność mieszkańców na choroby dróg oddechowych? Troska o rzekę Wisłę jakoś nie towarzyszyła politykom Prawa i Sprawiedliwości, skoro od blisko 4 lat właściwie zaprzestano działań na rzecz pogłębiania rzeki Wisły. Nie istnieją zabiegi pielęgnacyjne. To po prostu dramat. Jeśli rządzący nie zaczną inwestować w pogłębianie rzeki, to mieszkańcy lewobrzeżnej części ziemi płockiej może ponownie spotkać nieszczęście. Apeluję do rządzących. Nie róbcie sobie kampanii wyborczej na nieszczęściu, które spotkało mieszkańców Warszawy i Płocka. Rozmawiałem z prezydentami obu miast. Zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, niczego nie bagatelizują i obaj powtarzają, że to element kampanii wyborczej.

Zgorzelski wskazywał na kolejne ogniska ASF i niespełnione obietnice: przekazanie 1,2 PKB na rolnictwo, podwojenie dopłat (a są w dwóch ratach), brak narodowego holdingu spożywczego, gwarantowanych cen minimalnych. – To wszystko pokazuje, że PiS nie potraf poradzić sobie z problemami polskiej wsi.

Lista kandydatów:

1. Piotr Zgorzelski, poseł ziemi płockiej,

2. Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, reprezentuje ziemię sochaczewską,

3. Konrad Wojnarowski, radny województwa mazowieckiego reprezentujący powiat mławski,

4. Zenon Szczepankowski, były starosta powiatu przasnyskiego, przez dwie kadencje przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Mazowieckiego,

5. Maria Wróblewska, wicestarosta powiatu gostynińskiego,

6. Jerzy Rzymowski, starosta powiatu żuromińskiego,

7. Iwona Sierocka, wicestarosta powiatu płockiego,

8. Łukasz Lewandowski, radny powiatu ciechanowskiego, prezes TBS w Ciechanowie,

9. Jacek Ryziński, radny powiatu płońskiego, wiceprezes ZG OSP w Sochocinie,

10. Michał Sosnowski, wiceprezes płockiej spółki Inwestycje Miejskie,

11. Wojciech Szustakiewicz, starosta powiatu żyrardowskiego,

12. Katarzyna Durczak-Kuźmińska, nauczycielka i projektantka w branży budowlanej z Sochaczewa,

13. Anna Derlukiewicz, radna miasta Płocka, wicedyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy,

14. Karolina Koper, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku,

15. Piotr Rzeszotarski, radny miasta Sierpca, kierownik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

16. Nina Mirgos-Kilanowska, rzecznik prasowy Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, mieszkanka powiatu żyrardowskiego,

17. Agata Sosińska-Osiecka, wieloletni dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego,

18. Elżbieta Aptewicz, wieloletni pracownik sektora bankowego,

19. Anna Smolińska, radna miasta Ciechanowa, kierownik Wydziału Szkoleń i BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie.

20. Tomasz Kominek, miejski i osiedlowy radny, dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (53)

SkończSkończ

51 3

waść.... wstydu oszczędź!!! 21:36, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TaaTaa

54 4

Byli tyle czasu u władzy, co zrobili rzeczywiście dla Płocka? Ekspresówkę, linię kolejową do Warszawy, centrum onkologii?? A, nic? To niech szukają głosów gdzie indziej..
I tak powinniśmy podchodzić do reszty. Nic dla Płocka, to wypad.. 21:38, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Społeczność 21Społeczność 21

57 5

PSL mieliście swój czas. Dość. 21:44, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarek Jarek

43 3

No same wybitne jednostki, połowa ma dwucyfrowe IQ 21:53, 31.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytającyPytający

48 3

Sosnowski dalej twierdzi że nie jest z PSL-u? :D 21:57, 31.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OdpowiadającyOdpowiadający

2 5

Legitymacji partyjnej nie ma, a to są listy Koalicji Polskiej (PSL, Kukiz15, UED, bezpartyjni samorządowcy).
Lepiej, żeby płocczanie szli do Sejmu niż te spadochrony z POPiSu 10:41, 01.09.2019


PytającyPytający

8 2

Co z tego że nie ma legitymacji, skoro na każdym konwencie jest przedstawiany przez władze partii jako członek "drużyny PSL-u" :) 16:21, 01.09.2019


Adam_Adam_

53 2

Starostwo Powiatowe już dawno powinno zmienić nazwę na Starostwo Rodzinne 22:13, 31.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

CzytelnikCzytelnik

19 0

Niech głosuje rodzina, ci którym poprawili status i słupy. Niech tyrają na stołki tych ze zdjeć. Reszta społeczeństwa już dziekuje. 08:11, 01.09.2019


pani ze starostwa pani ze starostwa

9 1

ma zapewnione głosy wszystkich Nicoletek, Brajanków, Alainów i Angelik oraz Januszów i Grażynek 10:07, 01.09.2019


Murem za WioląMurem za Wiolą

7 20

Nie pozbywajmy się Radnej Wioletty, bo jest nam w Płocku potrzebna, wyślijmy w zamian Radną Annę Derlukiewicz do sejmu! 22:30, 31.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Głosna13 trzynastegoGłosna13 trzynastego

6 6

Nie pozbywajmy się Wioli, jest nie do zastępienia w Radzie Miasta,
Wyślijmy w zamian Annę do sejmu! 23:20, 31.08.2019


był taki filmbył taki film

36 2

nazywał się SAMI SWOI.No i mamy powtórkę z rozrywki.Witos przewraca się w grobie.Coście zrobili z Jego ideałami?.A oni odpowiadają.DLA CHLEBA PANIE DLA CHLEBA. 00:00, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Żart jakiś? Żart jakiś?

34 1

Pani Derlukiewicz to ma chyba za duże parcie na władzę.
00:41, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nihil novinihil novi

42 2

Poza 1 (słownie: jednym) bankowcem to sama budżetówka. Czyżby to jakiś program Rodzina na swoim ? 02:15, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

nnnn

29 1

no spadochroniarzy moze i nie ale są za to sami kamikaze........ 06:53, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rolnikrolnik

35 1

A ilu jest u was rolników, takich prawdziwych związanych z ziemią, z pracą nie z przytulaniem dotacji???
07:35, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RolaRola

32 1

Wystarczy spojrzeć gdzie pracują ci społecznicy i przypomnieć słowa Kukiza o mafii 08:01, 01.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

4 0

A co ta pani już nie dokarmia odkad dostała stołek czy może przed wyborami wyjdzie by można było sobie fotke zrobic ? 11:22, 01.09.2019


Partia Partia

29 2

Ludzi wsi, gdzie 95% kandydatów jest z miasta mówi u nas nie ma spadochroniarzy, niezły labsus. 09:15, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Prawdę...Prawdę...

26 1

po dłoniach poznamy który z kandydatów i kandydatek to prawdziwy rolnik , a nie karierowicz 10:29, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pchaja siepchaja sie

27 3

kominek, sosnowski eeech 11:23, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to jestto jest

28 2

idealne podsumowanie "Starostwo Powiatowe już dawno powinno zmienić nazwę na Starostwo Rodzinne" 😡😡😡😡😡😡😡😡 11:26, 01.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PozdrawiamPozdrawiam

1 0

O tak tak....prawda!!! 23:12, 05.09.2019


PSLPSL

16 1

WSZYSKO JEST NA KREDYT 11:36, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PSLPSL

25 1

Dla mnie jak kiedyś PSL był partią rolników ,teraz jest partią miejskich karierowiczów...... 11:41, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

u wasu was

15 1

nie ma spadochroniarzy.U was są pieczeniarze/to od pieczeni/. 12:17, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

kolakola

12 1

jeszcze im wierzycie? 13:40, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jemu możesz zaufać?Jemu możesz zaufać?

7 4

Nie mówi w żadnym obcym języku.
Nigdy nie był za granicą.
Nie ma prawa jazdy.
Nie ma konta bankowego.
Nie ma żony, celibat?😭
Nie ma dzieci.
Nie robi zakupów.
On zbuduje Polskę, w której ty też nie będziesz tego potrzebował!!!
🙂 14:06, 01.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Andrzej kAndrzej k

5 1

Bardziej jemu zaufam niż tym nierobom z PSL. Zresztą już ta złodziejska partia pokazała na co ich stać a ludzie nie dadzą się znów oszukać. Czas by PSL przestał istnieć. Zresztą z partią Witosa nie mają te ruskie pocioty nic wspólnego 20:26, 03.09.2019


Jak nie obejrzyszJak nie obejrzysz

1 1

to nie uwierzysz, że tak będzie!

https://memnews.pl/img/61680/jakos-nam-ta-demokracja-nie-wychodziobejrzyjcie-warto-jak-bym-widziala-politykow-zjednoczonej-prawicy-/ 14:09, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PlockPlock

15 1

Popatrzcie na twarze, części miasto już podziękowało. Macie ochotę pracować na ich głownie medialne życie to do urn. 14:44, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EhhEhh

19 1

Co z tego ze nie ma spadochroniarzy, jak na jedynce jedt poseł, który nic nie robi dla Płockq, razem z Petru blokował mównicę sejmową, niedawno był twarzą koalicjintęczowej? Reszta to dyrektorzy, karierowicze. 16:33, 01.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Bez żartówBez żartów

12 0

Nie można się nie zgodzić, działania kończyny widać głównie na zdjęciach - bawić się, pozowac do zdjęc, odznaczać i udawać że się coś robi. Tak to każdy obywatel może i nie za taką kasę. 18:08, 01.09.2019


Poszli WONPoszli WON

4 1

Wszyscy z tej listy na kasę do Biedronki!!!!! 18:48, 03.09.2019


rolnikrolnik

17 1

PSL proszę oddać zielone koniczynki pozdejmować je chamy nie jesteście warci ich sprzedawczyki co zrobiliście dla rolnictwa i komu mydlicie oczy szumowiny oprawcy polski i rolnictwa tylko obsadzić siebie i rodzine na stołkachzachwujecie się jak buszmeni ach szkoda słów tfu 17:10, 01.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HejterzyHejterzy

6 8

Ale tu hejtu.
Głosujcie sobie dalej na Kierwińskich, Szumowskich i innych warszawiaków, tylko potem nie narzekajcie, że g**no z tego macie... 02:38, 02.09.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MikeMike

6 1

Zielonego G***a już dość. 11:49, 02.09.2019


NauczycielNauczyciel

5 0

Ludzie nie wierzą im jak psom 18:47, 03.09.2019


Baner PawlakaBaner Pawlaka

12 0

z hasłem "Energia dla Polski".
To trzeba być jednak ,,wysokiej klasy" politykiem, by być na tyle bezczelnym wypisując dziś takie hasła, gdy podpisało się w 2010 skandaliczny kontrakt do 2022 na najdroższy gaz w Europie, a była możliwość, że będzie tak nawet do 2037r.
Trzeba mieć taki wiejski tupet, by pisać takie hasła!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 15:34, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

profanacja teatruprofanacja teatru

8 0

Paweł śpiewa :
MIASTO BUUUUDZI SIĘ...
a Sawicki : PAWEŁ ! PAWEŁ ! PAWEŁ !
weźta wiśta wio ! SPADAJCIE ! 16:03, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NauczycielNauczyciel

11 0

Poszli WON!!!!! 18:45, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

ssss

10 0

To trzeba nie mieć wstydu żeby pier**ć takie głupoty że PSL (+ kukiz którym tym połączeniem stracił wszystkich swoich kibiców) chce dla was dobrze, a na liście 20 nazwisk w których części osób nóżka podwinęła sie w wyborach.. gdy nie wyszło nie dostali się....to dostali miejskie/powiatowe/wojewódzkie stołki... 20:04, 03.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObciachObciach

5 0

To prawda. 07:40, 04.09.2019


AlbertAlbert

11 0

Jak można głosować na złodziei? 14:51, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SaraSara

6 0

U was nie ma skoczków bo nie jesteście u władzy :) 12:29, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sama prawfldaSama prawflda

7 0

Kominek w ciagu 6 lat z inspektora w Wydziale Komunikacji stal sie Panem DYREKTOREM WUP. Kariera expres. Chcesz miec prace? Zapisz sie do PSL a do Starostwa Cie wcisna badz do jakies jednostki np. PUP Plock. Niedlugo to zabraknie miejsca Wam na biurka w tych "waszych" Urzedach🙄🙄 A zalatwic cos u Was? To sloma z butow wystaje i tylko pod tym wzgledem mozna Was kojarzyc z dobrym zarzadzaniem rolnictwem. 💩💩💩💩 Mam nadzieje ze nikt z Was nie wejdzie do sejmu. 14:59, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DickDick

8 0

Przecież to alkoholik i oszust, każdemu coś obieca nauczyciel z Leszczyna 15:24, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EsmessEsmess

7 0

Banda złodziei!!!!Na te gęby już nie można patrzeć bo odruch wymiotny jest! Nawet wypowiedzieć dobrze się nie potrafią,a stołki które teraz co niektórzy zajmują mają po znajomości! 23:03, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawdaPrawda

7 0

Po znajomości to prace mają wszyscy w Starostwie....!!! Całe rodziny się usadowiły tak samo PUP itd itp bleee i wonnn złodzieje 23:06, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tonton

6 1

kandydaci na "fachowe" stanowiska w spółkach miejskich - w Wawie 50 radnych PO w spółkach miejskich - a u nas jak jest. Na temat katastrofy ekologicznej w Wiśle na tym portalu cisza!!!!!! , na temat korków za sprawą remontu Kilińskiego cisza!!!!!!!! - wiadomo wybory !!!! 08:24, 09.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodziny ZSLrodziny ZSL

3 0

Jakim prawem powołują się na Wincentego WitosaKrakowski Oddział IPN i "Dziennik Polski" przypominają

W tym celu potrzebowali wielu pomocników, a kluczową rolę miało odgrywać powołane 60 lat temu Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

Kradzież sztandarów

Genezy ZSL należy szukać w 1944 r., gdy PPR, w przeważającej mierze z grona swych niejawnych działaczy, utworzyła w lutym konspiracyjne Stronnictwo Ludowe "Wola Ludu" przekształcone we wrześniu w zajętym przez Sowietów Lublinie w Stronnictwo Ludowe. Było to sprytne posunięcie komunistów, którzy chcieli zdezorientować społeczeństwo przez stworzenie organizacji, która posługiwałaby się nazwą zasłużonej dla wsi i kraju partii. W tej sytuacji Stanisław Mikołajczyk po powrocie z emigracji do kraju zmienił w sierpniu 1945 r. nazwę swojego stronnictwa na Polskie Stronnictwo Ludowe. Licznymi skrytobójczymi morderstwami, aresztowaniem członków i sfałszowaniem wyborów komuniści zniszczyli lub zastraszyli działaczy PSL, a zagrożony aresztowaniem Stanisław Mikołajczyk opuścił w październiku 1947 r. potajemnie kraj. Ster rządów w naczelnych organach PSL, dzięki pomocy PPR i UB, przejęli działacze innego stronnictwa: PSL Lewica, m.in. Józef Niećko i Czesław Wycech. Gdy wcześniej działając w PSL uświadomili sobie, że komuniści nie pozwolą wygrać ich stronnictwu wyborów do Sejmu, wówczas przeszli do wewnątrzpartyjnej opozycji wobec niepodległościowych działaczy, a na początku 1947 r. otwarcie zdradzili PSL i utworzyli PSL Lewicę.

Dyskusja ideologiczna

Od listopada 1947 r. działały zatem dwa stronnictwa określane jako ludowe - SL i PSL: pierwsze kryptokomunistyczne, drugie przez komunistów przejęte. Ich działalność w zasadzie była identyczna. Kwestią czasu była ich unifikacja. Decydującą rolę w ustaleniu scenariusza "zjednoczenia" miało Biuro Polityczne KC PPR. W styczniu 1948 r. uznało ono, że połączenie PSL i SL jeszcze jest przedwczesne, gdyż musi zostać poprzedzone "dyskusją ideologiczną" obu odłamów ruchu ludowego. Jego efektem miało być ujednolicenie poglądów, ale przede wszystkim wyeliminowanie "prawicowych elementów" z grona działaczy i zwykłych członków.

W latach 1947-1949 dokonywał się więc powolny i odgórny proces łączenia SL i PSL w Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Scalenie ludowców miało być realizowane w podobny sposób jak łączenie PPR z PPS. Powołano międzypartyjne zespoły złożone z działaczy obu partii, które miały wypracowywać wspólne decyzje. W rzeczywistości dokonywało się to pod dyktando SL, które realizowało polecenia PPR.

W listopadzie 1947 r. władze krajowe PSL powołały Główną Komisję Weryfikacyjną i jej regionalne odpowiedniki, decydując się na przeprowadzenie szerokiej akcji przeglądowej członków. W rezultacie w ciągu roku stronnictwo pozbyło się połowy członków - tych, którzy nie chcieli podporządkować się nowemu prokomunistycznemu obliczu partii.

Dążenie do połączenia obu stronnictw ludowych nabrało rozpędu w końcu sierpnia 1949 r. Podczas wspólnych obrad rad naczelnych SL i PSL 25 września 1949 r. powołano centralny Komitet Jedności Ruchu Ludowego, który wraz z terenowymi komitetami jedności ruchu ludowego miał przygotować i przeprowadzić połączenie SL i PSL. Podjęto także uchwały o zwołaniu Kongresu Zjednoczeniowego, a władze centralne SL i PSL przystąpiły do omówienia deklaracji ideowej Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Patron Jakub Szela

Proces powoływania nowych struktur na terenie województw został poprzedzony pracą propagandową. Na zebraniach mocniej niż dotychczas krytykowano przeszłość ruchu ludowego, odwołując się jednocześnie do tradycji ruchów chłopskich, którym przewodzili Kostka Napierski i Jakub Szela. Zachwalano spółdzielczość produkcyjną, krytykując "bogaczy wiejskich".

W październiku i listopadzie 1949 r. przystąpiono do ostatniego etapu łączenia SL i PSL. W kołach gromadzkich odbyły się walne zebrania, które wyłoniły delegatów na zjazdy powiatowe poszczególnych stronnictw, te zaś wybrały z kolei delegatów na kongres. W rzeczywistości nazwiska delegatów zostały wcześniej ustalone przez władze wojewódzkie, a rola zjazdów ograniczyła się do ich akceptacji. Zrealizowano to w ten sposób, że podczas zebrań wyłaniano specjalne komisje, złożone z zaufanych władzom zwierzchnim osób, których jedynym zadaniem było proponowanie na delegatów odpowiednio wyselekcjonowanych wcześniej działaczy. Ponieważ zwykle nikt z uczestników zjazdu powiatowego nie odważył się zaproponować innych osób, wybory następowały drogą aklamacji.

Dlaczego ZSL?

O nowej nazwie stronnictwa zdecydowano właściwie w ostatniej chwili przed kongresem. W jej ustalenie zaangażowany był sam Bolesław Bierut, w którego notatniku pod datą 20 października 1949 r. znalazł się zapis dwóch propozycji: Zjednoczony Ruch Ludowy i Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, ale również dane, kto wejdzie w skład władz przyszłego stronnictwa. Wśród delegatów znalazło się wielu informatorów i agentów UB.

Kongres obradujący od 27 do 29 listopada 1949 r. był całkowitą farsą. Wszystko zostało wcześniej ustalone, a niektórych delegatów z PSL siłą zmuszono do udziału w obradach, przywożąc ich wprost z więzień. Prezesem ZSL ustanowiono przyjaciela Bolesława Bieruta, marksistę Władysława Kowalskiego, byłego działacza Niezależnej Partii Chłopskiej i SL "Wola Ludu". Na czele Rady Naczelnej znalazł się Józef Niećko.

W "Deklaracji ideowo-programowej ZSL" zaprzeczono całej niepodległościowej tradycji w ruchu ludowym, odwołując się zarazem do stworzonych przez agentów sowieckich w przeszłości stronnictw quasi-ludowych, a w rzeczywistości komunistycznych. Uznano dominację PZPR: "Polska nie przestałaby być folwarkiem magnatów, nie stałaby się prawdziwą matką dla milionowych rzesz ludu, gdyby nie rozmach rewolucyjny i jasny program klasy robotniczej - przodowniczki narodu w jego walce z kapitałem krajowym i zagranicznym [...]. Siła Rzeczpospolitej Ludowej wykuwa się pod przewodem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jako czynnej współpracy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego jako istotnej składowej części obozu demokracji ludowej". Członkami ZSL nie mogły zostać osoby "wysługujące się sanacji, okupantowi hitlerowskiemu lub faszystowskiemu podziemiu, nieroby". Ważnym zadaniem każdego członka miało być nieuleganie wpływom przedstawicieli "wrogich klas" i obrona "Państwa Ludowego" przed przeciwnikami. Aktywiści i członkowie ZSL winni się także kierować wymaganiami stawianymi osobom działającym w PZPR.

Ważniejszy odpust niż zebranie

W rzeczywistości władze ZSL nie miały się czego obawiać. Nie tylko "kułacy" nie garnęli się do nowego stronnictwa, ale także i biedniejsi mieszkańcy wsi. Gdy w 1946 r. w samym PSL było około 800 tys. członków, to w przeddzień kongresu liczba członków Stronnictwa Ludowego w kraju wynosiła 310 tys., a Polskiego Stronnictwa Ludowego - 44 tys. W 1950 r. w rejestrach ZSL było już tylko 194 tys. osób, a w rzeczywistości działało jeszcze zdecydowanie mniej.

Zdarzało się także, iż trudno było znaleźć na wsi chętnych do kierowania lokalnymi strukturami ZSL. Sytuacja taka jak w pow. Dąbrowa Tarnowska, gdzie w listopadzie 1950 r. na zaplanowanych 25 spotkań odbyły się 3, nie należała do rzadkości: "w Woli Rogowskiej Prezes Koła był na odpuście, po odszukaniu go oświadczał, że u nich nie ma w ogóle możliwości zorganizowania zebrania, a o legitymacjach i składkach członkowskich szkoda nawet myśleć [...] Mimo starań prelegenci [z województwa] nic nie mogli zrobić. Ludność po prostu zaprzeczała, jak to miało miejsce w gromadzie Pasieka Otfinowska, [że] są członkami ZSL". Znaczna część członków nie wypełniała statutowych obowiązków, odmawiając prenumeraty partyjnej prasy, ale także opłacania składek. Wpływy ze składek wynosiły niekiedy jedynie 20 proc. przewidywanych wpłat, konieczne było zatem stałe wsparcie z budżetu państwa; np. w 1952 r. 84 proc. wydatków ZSL w województwie krakowskim pokrywano z Warszawy.

Komuniści zdecydowali się zachować na oficjalnej scenie politycznej ten kosztowny twór, aby móc wykorzystać jego struktury oraz niektórych "złamanych" przez UB działaczy, a znanych wcześniej z pracy na rzecz wsi, do forsowania socjalizmu w rolnictwie, w tym w szczególności idei kołchozów. Poza ZSL zostało zdecydowana większość członków przedwojennego SL, okupacyjnego ROCha i niepodległościowego PSL. Mimo wielkich starań ze strony mocodawców, ZSL nie było w stanie zrealizować pokładanych w nim "nadziei". 17:33, 10.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WażnyWażny

1 0

Zielone komuchy nie spinajcie tak pośladków, bo i tak nie przekroczycie progu. 23:12, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone