Zamknij
REKLAMA

PiS obiecuje "Mieszkania+" i pomoc dla mieszkańców Żyznej

23:19, 18.10.2018 | M.W
Skomentuj
Fot. Michał Wiśniewski/Portal Płock
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało rozwiązania dotyczące mieszkalnictwa. Już od 1 stycznia zniknie wieczyste użytkowanie gruntów, a zastąpi je własność. Pojawiły się też obietnice dotyczące budowy bloków w ramach programu "Mieszkanie+".

W czwartek do Płocka przyjechał Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Zapewniał, że polityka mieszkaniowa jest bardzo wysoko w hierarchii rządu. - Potrzebujemy do tego dobrego, sprawdzonego partnera w samorządzie. Mamy kilka instrumentów, które pozwolą samorządowi na prowadzenie dobrej polityki mieszkaniowej dla mieszkańców - mówił. 

- Od 1 stycznia 2019 każdy właściciel domu lub mieszkania, który jest wieczystym użytkownikiem gruntu, będzie właścicielem i gruntu i mieszkania - mówił. - Przesądzamy tę sprawę raz na zawsze. Kończymy z reliktem PRL-u. W każdym mieście to gigantyczne wyzwanie i potrzebujemy pomocy samorządu, bo to od niego zależy ile zapłacimy za to przekształcenie. Zgodnie z Konstytucją musi to być odpłatne. 

Rząd szacuje, że w całej Polsce takich mieszkań jest 2,5 mln. W Płocku z pewnością jest ich jeszcze sporo, jak wyliczała Wioletta Kulpa, kandydatka na prezydenta Płocka, to m.in. ulice Bartnicza czy Pszczela. Nie wiadomo jednak, ile jest to konkretnie mieszkań i na jaką bonifikatę przy wykupie będą mogli liczyć właściciele. W przypadku mieszkań stojących na gruncie należącym do państwa, rząd upuścił z ceny nawet 60 proc. Dla ludzi cały proces ma jednak byś bezbolesny i w zasadzie nie będzie wyboru, nawet jesli ktoś się nie zainteresuje i nie dokona jednorazowej wpłaty. Cały czas będzie wtedy uiszczał opłatę za użytkowanie wieczyste, z tymże po wejściu w życie ustawy będzie ona go przybliżała do własności gruntu. 

- Trzeba pochwalić Płocką Spółdzielnię Mieszkaniową, która bodajże w 2013 roku uregulowała tę kwestię. Mam nadzieję, że obejmie to całe miasto - mówiła Wioletta Kulpa. 

Wiceminister mówił też o programie "Mieszkanie+", w ramach którego pojawi się możliwość dopłat do czynszu dla osób średniosytuowanych nawet przez 15 lat. Chodzi o takie, które nie kwalifikują się do pomocy społecznej, ale jednocześnie nie stać ich na własne "M". 

- Samorząd określi kryteria realizacji tej inwestycji i pierwszeństwa. Wybierze listę najemnców, określi zdolność czynszową, tak, żeby inwestor miał pewność że osoba jest w stanie go płacić. Osoba może dojść do własności regularnie płacąc czynsz - przedstawiał założenia Soboń. - W Płocku procedujemy lokalizację na ul. Ostatniej, na terenie spółki Energa. Jesteśmy na etapie przesądzenia, że możemy iść po pieniądze. Planujemy, że możemy zbudować ok. 100 mieszkań. Będą one objęte dopłatami, więc czynsz będzie tam niezwykle atrakcyjny. Drogi i mieszkania nie mają kolorów partyjnych - zadeklarował. 

Wioletta Kulpa wyraziła też pretensje do prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, że nie realizuje programu rządowego, a jedynie swój program "Mieszkanie na Start". W ramach tego programu młodzi ludzie, po spełnieniu kryteriów, mogą na preferencyjnych warunkach wynajmować mieszkania przez maksymalnie 10 lat. Przy okazji mieszkalnictwa pojawiła się też kwestia mieszkań przy ul. Żyznej.

- Ci ludzie nie są właścicielami w swoim mieszkaniu. Zainwestowali oszczędności, niekiedy biorąc kredyt. Do dziś płacą wysokie oprocentowanie, bo nie mogą swoich mieszkań zadłużyć na hipotekę - mówiła Kulpa. 

- Nie może być tak, że inwestor, nie wiem czy wymuszając czy w porozumieniu z miastem, sankcjonuje kolejne kroki niezgodne z wcześniejszymi decyzjami. Mieszkańcy są ofiarą takich nieprawidłowych działań. Mamy nadzieję, że przy minimum dobrej woli inwestora, uda się to naprawić - mówił Soboń.

W blokach przy ul. Żyznej 43 i 45 chodzi o rozwiązanie inżynieryjne, które sprawi, że ostatnia kondygnacja będzie dostępna dla wszystkich. W sprawie bloku przy ul. Żyznej 47 zaplanowane jest spotkanie 23 października. 

(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (36)

Śmiech na sali :)Śmiech na sali :)

36 17

Następne kaczki wyborcze Pani Kandydatki, kto jeszcze na nie da się nabrać? 23:37, 18.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jhsjhs

4 21

A co, oszukała cię śmiec... szny? Obiecywała mieszkanie? To powiem ci: kłamstwo masz we krwi i chcesz nim skazić innych, bo truje cię. Na to jest lekarstwo, ale ty go nie chcesz. Więc skończysz bez niego.... 02:57, 19.10.2018


Flama Sz.Flama Sz.

1 0

Nikt Wam tyle nie da, ile Ja Flama Sz. mogę Wam naobiecywać.
Mnie to lekko idzie, obiecywanie mam to w genach a eter i papier przyjmują wszystko 17:42, 19.10.2018


:):)

26 10

Ile już mieszkań oddano w ramach programu Mieszkanie+ w Polsce? 0000000000000? 23:45, 18.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ehhh4356ehhh4356

8 8

Och jak ja lubię merytoryczne wypowiedzi.
A wystarczy sprawdzić w sieci by wiedzieć ile już rodzin mieszka, ile jest lokali w budowie, ile jest z wydanymi warunkami zabudowy, kto i za ile za 1m2 może liczyć na lokal.
Przykład w lipcu oddany Siedlemin(5 km od Jarocina). Da się? Da się. Tysiące są w budowie, tylko trzeba pamiętać kiedy program wystartował i wiedzieć, że osiedla nie powstają w miesiąc. 08:25, 19.10.2018


eh ten Jarocineh ten Jarocin

3 5

"Bez możliwości wykupu

W pierwszym etapie do dyspozycji najemców zostało oddanych 96 niewielkich mieszkań o powierzchni od 35 do 55 m?. Docelowo gmina Jarocin i lokalny TBS wybudują jeszcze 260 mieszkań na wynajem."
"Pomysł wybudowania tanich, czynszowych mieszkań dla rodzin pojawił się w Jarocinie dużo wcześniej, nim obecny rząd ruszył ze swoim flagowym programem Mieszkanie Plus. 4 lata temu, burmistrz Adam Pawlicki zapowiedział budowę 400 mieszkań czynszowych w Jarocinie. Chodziło o to, aby koszty ich utrzymania były jak najniższe........Mieszkań nie będzie można jednak wykupić na własność.

- Przez 25 lat TBS będzie wykupywać udziały ze spółki celowej, czyli spłacać zobowiązania do banku i po 25 latach przejmie własność tych mieszkań. Jednakże naszym założeniem jest, żeby były to mieszkania czynszowe, a nie z opcją wykupu, bo one mają być adresowane do przeciętnego Kowalskiego, który nie ma zdolności kredytowej, by kupić własne M - tłumaczył prezes Wolski."
Że zostały opieczętowane programem "Mieszkanie +" to nie znaczy, że powstały w ramach programu "Mieszkanie +", no i tylko na wynajem, więc podobne do naszych płockich "Mieszkań na start" :)... 08:57, 19.10.2018


Młoda rodzinaMłoda rodzina

28 11

Pani Kandydatko a gdzie te mieszkania na własność za 2000, czy 2500 zł za m2 dla młodych, o których wspomniała Pani na chyba pierwszej debacie, bo chcieliśmy takie? Czy to tylko była taka kaczuszka wyborcza? 23:56, 18.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

młoda rodzinomłoda rodzino

8 9

przecież właśnie o tym mówi. 23:59, 18.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Młoda rodzinaMłoda rodzina

12 5

O mieszkaniach na własność nie mówi, tylko o mieszkaniach na wynajem na 15 lat, a to chyba spora różnica, nas interesują te na własność o których mówiła ( przyjmijmy, że za te 2500 zł za m2)? 00:09, 19.10.2018


Do rodzinyDo rodziny

0 1

Najpierw wynajem a pozniej mozliwosc wykupienia....czytaj i sluchaj ze zrozumieniem.....najpierw jest sie najemca i placi czynsz a pozniej mozna je wykupic 16:01, 19.10.2018


Młoda RodzinaMłoda Rodzina

2 0

To wreszcie kiedy kłamała, teraz czy wcześniej, że na własność? Niech wreszcie nie robi z nas idiotów, my nie chcemy kaczek wyborczych, tylko konkretne mieszkanie na własność, żeby było trochę tańsze niż u dewelopera? 17:43, 19.10.2018


FotografFotograf

24 15

A zdjęcie można by zatytułować: Kacze bajdurzenie pod wierzbą? 00:01, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Flama Sz.Flama Sz.

1 2

Nikt Wam tyle nie da, ile Ja Flama Sz. mogę Wam naobiecywać.
Mnie to lekko idzie, obiecywanie mam to w genach a eter i papier przyjmują wszystko 12:36, 19.10.2018


Bez pretensjiBez pretensji

25 5

Pani Wioletto może dlatego, że po prostu program "Mieszkanie na Start", jest korzystniejszy dla młodych niż w rządowym programie "Mieszkanie +", w załączeniu link do tabeli stawek czynszu w pierwszych w Polsce mieszkaniach, które zostaną oddane w ramach programu "Mieszkanie +"? Stawki w Płockich "Mieszkaniach na start" chyba Pani już zna? Proszę wyciągnąć poprawne wnioski. Nie mam wielkiej nadziei, na trafne wnioski z Pani strony, ale próbować warto, może w przyszłości Pani obietnice bez realnego pokrycia nie będą tzw. kaczkami wyborczymi?

http://mieszkanieplus.com/mieszkanie-plus-gdynia-nabor-wnioskow/
00:31, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiterPiter

27 10

Nikt wam tego nie da co PiS wam obieca. 05:35, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bacabaca

19 4

ja tylko skromnie zapytam ile nowych podatków wprowadzono lub podwyższono te , które były od czasu rządów pIS? gdzie nazwiska ludzi z tych wyłapanych mafii vatowskich , paliwowych itp. o których jest tak głośno? ile osób zostało skazanych prawomocnym wyrokiem? interesują mnie liczby . Wszystko tylko propaganda plucie na innych. Temat Żyznej jest dość "gorący" także można przed wyborami troszkę obiecać, był telewizja jedna druga co to miało się nie wydarzyć i co daj nic, 06:31, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JjjjjjjjJjjjjjjj

22 2

Najlepsze są 2 postacie drugoplanowe p Nosarzewski i p Gorzkowski. Bezmózgowcy 06:32, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

13 6

Jakie dopłaty do mieszkań przecież według PiS w Polsce wszyscy zarabiamy krocie . 07:09, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

TO JA PŁOCKTO JA PŁOCK

17 9

Cześć Wioletto, to ja - Płock.
Słabo się znamy, to prawda, ale musisz przestać przeszkadzać mi się rozwijać.
Narzekać raz na pozyskane fundusze, raz na korki.
Ja chcę pozostać sobą.
Za dużo przeszedłem, by się łapać na takie tanie kaczuszki.
W tym mieście szanuje się kreatywność i mądrość.
Spotkasz tu ludzi chcących pomagać, wrażliwych, z sercem.
TY chyba masz z tym problem.
Dotknięty sąsiedztwem Orlenu, nie mogę się zgodzić na akceptację,
oskarżających i mijających się z prawdą haseł,
Które tobie na spotkaniach nie przeszkadzają.
Odwiedzają mnie ludzie, z całego świata, myślę , że miałabyś problem się z nimi dogadać.
Jestem przyjazny, otwarty dla wszystkich, również to ci nie odpowiada.
Wiesz co, nie rozumiesz mnie, nie znasz,
Może kiedyś dojrzejesz, ale na razie daj sobie ze mną spokój.
Płock!
PS. Czytaj z podkładem muzycznym z linku.
https://web.facebook.com/PlatformaObywatelska/videos/805003009891298/UzpfSTE0NTIwMTUwODgzNjU4NDg6MjM1NTIwMzEyNDcxMzcwMg/
08:29, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RACZEJRACZEJ

2 4

TO JA KLOACZNY POck 11:19, 19.10.2018


MłodyMłody

18 3

Ja chcę pracy za uczciwe pieniądze i możliwości wzięcia kredytu na mieszkanie, nie zaś podarunku za 200 tys. i życia z opieki społecznej do końca życia 08:31, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czyli terazczyli teraz

6 1

dresscode to niebieski...no jednak uczycie się...

to co będzie zmiana warty,...czy jednak nie? może trzeba było więcej obiecać,...drugie molo, port lotniczy pod Płockiem,... 09:26, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zz

6 4

żeby nie te 1 i 2 na listach koalicji PO ,PSL i SLD to większość obecnych radnych PO,PSL i nie weszło by do Rady miasta . Tak się wykazali swoją działalnością .W ubiegłym roku były wybory do rad osiedlowych i co się stało-nie ma społeczników tylko napchali swoich ludzi aby im klaskali i tyle. 09:28, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fałsz i obłudafałsz i obłuda

10 5

To tylko reprezentuje ta pani. 10:07, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Inspektor WojewódzkiInspektor Wojewódzki

3 4

"W Płocku procedujemy lokalizację na ul. Ostatniej, na terenie spółki Energa. Jesteśmy na etapie przesądzenia, że możemy iść po pieniądze."
- Tylko w tym marszu nie zapomnijcie o decyzji środowiskowej, planie zagospodarowania przestrzennego i najważniejsze pozwoleniu na budowę, bo będziecie chodzić kilka razy, nie bierzcie przykładu z Jarosława, on już był na trzecim rozpoczęciu przekopu Mierzei Wiślanej, co gorsza bez pozwolenia na budowę i decyzji środowiskowej, chyba Wojewoda mu nie odbierze?
https://web.facebook.com/hashtag/mierzejawi%C5%9Blana?source=feed_text
11:02, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pierwsi na listę miePierwsi na listę mie

4 4

Pani Kandydatko - Jesteśmy zainteresowani tymi mieszkaniami na własność za 2500 zł za m2, o których Pani wspominała na debacie, jeżeli będą na tej ul. Ostatniej, to prosimy nas też zapisać na listę, Jarosław K. z kotką Fioną? 11:13, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

2 8

przyklepujcie swojemu Panu A.N. -a ja przypominam po raz kolejny,2003r.Platwormę Obywatelską przed 2003rokiem założyło dwóch Krzyśków fajnie było z nimi współpracować robili dobrą robotę dla Płocka. 2003r. przyjechał z Warszawy Nłencz z gorylami i wtedy się zaczęło.Na obrady nie wpuszczono założycieli i zarządu wpuszczono tylko członków Platformy a oprócz nas wpuszczono młodzieżówkę SLD dość liczną z ,której wybrano nowy zarząd PO i właśnie od tamtego zdarzenia PO to SLD .dobrze wiedzą o tym osoby takie jak;E.G.; A.J;obywatel nazwisko na U....ł i inni którzy uczestniczyli w tym spotkaniu .Oto jest cała prawda o obecnym PO i nie pomogą wam te czerwone łapki przy moim wpisie bo taka jest prawda byłem tam widziałem a po tym wszystkim się wypisałem. Dlatego tak wzajemnie się popierają i zawiązują tzw. koalicję. śmiechu warte chodzi tylko o wspólne rządzenie i zyski i tyle w temacie. 13:15, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

diagnozadiagnoza

2 4

histeria zwolenników by było tak jak było widoczna na forum PP pokazuje jak wielki jest strach przed kolejką w urzędzie pracy.Wcale się wam nie dziwię,że tak się trzęsiecie przed niepewną przyszłością.Wy nic nie potraficie.Nic kompletnie nic.Jesteście mistrzami w knuciu.Przykładem jak działacie są taśmy z knajpy u Sowy. 13:36, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BOROWICZKIBOROWICZKI

2 2

i znowu miałem zdarzenie-PSL od marszałka rozdawało doniczki z wrzosami a mnie kojarzy to się raczej z nadchodzącym Świętem Zmarłych ,czyżby obawiali się ,że się grunt pali im pod nogam,niech się wezmą za naprawę naszych dróg i pogłębienie Wisły a nie widzą nas tylko przed wyborami.J.G 13:49, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ale zagrywkaAle zagrywka

1 1

Portal tuz przed wyborami skrobnal cos o pisie hahahah a gdzie andrzej i otwarcie jego ulicy albo trzech ulic bo kazdy kawalek ma sie inaczej nazywac hahaha zwany trasa hahaha.....czyzby zauwazyli ze ludzie maja dosc jego kaprawego ryjka???hahaha....a tak chcialem poczytac o jego przyszlych inwestycjach,jeszcze wyborow niewygral a juz marzy jakie to inwestycje zrobi dla miasta.....oczywiscie wszystko co duze zacznie sie rok przed wyborami a wszystko co mniejsze pol roku przed buahahahaha 16:06, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

0 1

Dotyczy komentarza i tego pana co go napisał, witam pana w tym samym gronie, tylko w gorszym sorcie. 17:05, 19.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkaniec mieszkaniec

1 0

prawda kole w oczy koalicję, która boi się o swoje stołki 17:09, 19.10.2018


PłocczankaPłocczanka

2 1

Plis Kibice, może wy mi odpowiecie, czy to prawda, że Pani Kandydatka po przegranych wyborach samorządowych zamierza rozpocząć karierę sportową, będzie grała w piłkę ręczną, podobno coś o tym mówiła, tak słyszałam ale nie wierzę, odpowiedzcie? Aż się uśmiecham sama do siebie, żeby to była prawdą, Ona na boisku, ja na trybunach i ten doping i ta fala....? 17:54, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aleale

2 0

ale jaja kandydatka na radną z PSL pisze w ulotce ,cytat"zmodernizowano stadion w Borowiczkach "może radna powie gdzie i w jakich borowiczkach bo u nas jak był zaniedbany tak jest a na tym stadionie totalny syf 18:23, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Idę na wybory!Idę na wybory!

3 2

Pierwszy raz Polacy się nabrali,
bo głosowali na Beatę Szydło,
a wybrali Kaczyńskiego...
Drugi raz głosowali na Andrzeja Dudę,
a wybrali Kaczyńskiego...
Mam nadzieję, że trzeci raz
się na to nie nabiorą.
19:47, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZbulwersowanaZbulwersowana

1 0

A ten dziad w okularach w tle co tam robi?
Samochod kupil,nowy to teraz trzeba bylo wepchnac dupe do rady zeby miec z.czego samochod splacic... 11:01, 23.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA