Zamknij
REKLAMA

Deklaracja świeckiego samorządu. Bez krzyża w szkole i księży na uroczystościach

18:34, 13.10.2018 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Fikcją jest rozdział Kościoła od państwa zapisany w Konstytucji i konkordacie – przekonywali w sobotę przed płocką delegaturą Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego członkowie partii Razem.

Opowiedzieli się rozdziałem państwa od kościoła Katolickiego. Mateusz Dobrowolski, członek Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej partii Razem, wskazywał na zapisy w Konstytucji (Polska jako kraj ludzi wielu wyznań) i na konkordat – umowę między Polską a Watykanem. – To niestety fikcja – stwierdził (czego miałby dowodzić „nieprzeprowadzony przez sejm projekt ustawy o związkach partnerskich”). – Żyjemy w kraju, w którym największy związek wyznaniowy przez lata decydował o życiu politycznym i kształcie tworzonego prawa. Jak pokazują rozliczne skandale i afery ujawniane przez media i organizacje społeczne, Kościół katolicki wytworzył patologiczną strukturę chroniącą przestępców różnego rodzaju – z kolei „musi być siła społeczna, która wymusi zmiany”. Według nich jednak żadna siła polityczna (nawet SLD) czy społeczna nie jest ani wiarygodna, ani gotowa na zmianę standardów w tym zakresie (co miał pokazać zakaz organizacji parady równości w Lublinie przez kandydata Koalicji Obywatelskiej). Tyle że akurat płockie SLD w wyborach organizowało akcję przed seansami filmu „Kler” także w związku ze świeckim państwem.

Przedstawili siebie jako inicjatorów Strajku Kobiet w Płocku (tzw. czarnego protestu, tyle że wśród organizatorów byli ludzie z różnych ugrupowań, w proteście z 2016 r. mocno akcentowano apolityczność), który „zatrzymał nieludzkie zaostrzenie prawa aborcyjnego wspierane przez Episkopat. Dobrowolski zaznaczył – chociaż są to przecież wybory samorządowe, parlamentarne są za rok  – że „w parlamencie będą dążyć do wycofania lekcji religii za szkół”, aby zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na ciepłe posiłki dla uczniów. Przy okazji, jako że panowie startują do sejmiku wojewódzkiego, ponownie padło nazwisko marszałka województwa Adama Struzika. – Jest on modelowym przykładem na zrost państwa i Kościoła – dopowiadał Dobrowolski, z kolei Jerzy Piórowicz odczytał listę tegorocznych szkoleń w ofercie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (w Płocku) z obszaru religii: A.B.C. warsztaty pracy katechety, Czynić uczniów Pana – aktywizujemy dzieci i młodzież do tworzenia grup i wspólnot parafialnych, Oddzielić ziarno od kąkolu – jak motywować dzieci i młodzież do dobrych wyborów czytelniczych, Osobowość i posługa katechety, Wypełnić pustkę aksjologiczną – wychowanie do wartości na katechezie, Jak sobie radzić ze stresem i wypaleniem zawodowym, Z dawna Polski Tyś Królową – z Maryją na katechezie w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Wszystkie są skierowane do katechetów – podsumował Piórowicz. Faktycznie brakuje szkoleń z etyki, jednak religia nie dominuje w ogólnej ofercie szkoleniowej MSCDN w Płocku. Są jeszcze takie obszary, jak biblioteka w szkole (2 szkolenia), edukacja matematyczno-przyrodnicza (9), edukacja zawodowa, przedsiębiorczość (3), edukacja zdrowotna i fizyczna (2), język polski, historia, WOS, wiedza o kulturze (9), języki obce (10), plastyka, muzyka, technika (2), specjalne potrzeby edukacyjne (5), nowoczesne techniki kształcenia w edukacji (4), wychowanie wczesnoszkolne, wychowanie przedszkolne (11), wychowanie, opieka, profilaktyka (9) czy zarządzanie w oświacie (11).

Jerzy Piórowowicz, koordynator płockiego koła partii Razem, czytał z kartki: – Nie wydamy ani złotówki ze środków publicznych na Kościół i instytucje realizujące cele religijne. Nie będzie tak, że są pieniądze na bibliotekę Seminarium Duchownego, ale nie ma pieniędzy na bibliotekę im. Zielińskich. Instytucje podlegające samorządowi skończą faworyzowaniem Kościoła w przetargach i konkursach.

Ponadto dodał, że nie będą „zapraszać księdza biskupa, księdza proboszcza ani innych osób duchownych na żadne uroczystości państwowe czy przecinanie wstęg. – Nie będziemy święcić mostów, dróg czy szkół. Obchodom świąt czy dożynek nie będą towarzyszyć Msze św. czy inne religijne praktyki. Polski Kościół upada na naszych oczach. Znikają wierni, maleją jego wpływy finansowe, kurczy się pozycja polityczna, seminaria świecą pustkami.

Dalej stwierdzono, że w Płocku niedawno obradował „synod” (owszem był, ale Synod Młodych, panowie natomiast pomylili „synod” z Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, a to dwa różne wydarzenia), natomiast parlament (nie prokuratura) miałby działać na rzecz wyjaśnienia przypadków pedofilii w Kościele. – Gorąco zachęcamy biskupa płockiego i wszystkich polskich biskupów, którzy niedawno gościli na synodzie w Płocku, nie bójcie się zmian. Nie bójcie się oddawać narodowi obiektów, których nie potraficie utrzymać własnymi środkami. Oddajcie dworce i działki w centrach miast. Wreszcie, jeśli naprawdę chcecie służyć ludziom, złóżcie wniosek do sejmu o powołanie specjalistycznej komisji śledczej ds. tuszowania przypadków pedofilii w Kościele. Nie mówicie o swoim „smutku”, tylko udostępnijcie akta i świadków.

Kończyli stwierdzeniem, że głos na tę partię oznacza „głos przeciwko religijnemu przymusowi”. Jerzy Piórowicz złożył podpis pod Deklaracją świeckości – ich zobowiązania wobec wyborców. Wcześniej już to zrobił Dobrowolski.

Rzeczywiście Msze św. są elementami różnych obchodów, jednak uczestnictwo w nich jest dobrowolne, z kolei kościół jest wówczas pełen. Niektórzy wręcz poprzez Mszę św. w konkretnej intencji chcą podtrzymać pamięć o pewnych wydarzeniach czy obchodzić ich kolejną rocznicę. Dobrowolski podkreślał, że oni chcą przestrzegania prawa. – Jasne, że Kościół katolicki jest jedynym związkiem wyznaniowym, ale nie jest też jedynym. Także w Płocku. Może poza katolicką Mszą św. należałoby zrobić protestanckie nabożeństwo, w rycie prawosławnym i zaprosić też płockich muzułmanów, organizując również spotkanie w bożnicy. Prawdopodobnie nie są to grupy, do której włodarze chcą uderzać. Jesteśmy głosem większości Polaków, ponieważ aktualne dane mówią o tym, że mniej niż 40 proc. zarejestrowanych przez Kościół wiernych uczęszcza co niedzielę do Kościoła. A przecież według reguł kościelnych to obowiązek. Msza, jeśli już, niech będzie osobno od uroczystości świeckich, jak otwarcie mostu czy nowej szkoły, bo to sfera państwowa.

Niekoniecznie jest to prawda, że nie ma wydarzeń z udziałem duchownych innych wyznań. Takie są w Muzeum Żydów Mazowieckich, w Wigilii przed ratuszem w 2017 r. uczestniczył, poza biskupem płockim i prezydentem, również biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marek Maria Karol Babi.

fot. Szymon Łabiński

Zastrzegano, że nie mają nic przeciwko Mszy św. w intencji szkoły, ale nie zgadzają się na łączenie jej z wydarzeniem świeckim. Według Dobrowolskiego powinni zniknąć krzyże ze ścian w szkołach. – Dlaczego nie pytamy o uczniów, którzy takiego krzyża nie chcą widzieć i nie identyfikują się z Kościołem katolickim? Nie ma żadnego kursu MSCDN doszkalającego dla nauczycieli etyki. To krzywdzące, że obywatele muszą wywalczyć sobie poszanowanie ich podstawowych praw zapisanych w Konstytucji i konkordacie. Nie może dochodzić do sytuacji, że Polacy i Polki są postawieni przed wyborem, albo bycie częścią wspólnoty, która ma całą dostępną przestrzeń dla siebie, albo nie być nigdzie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmował się już sprawą wieszania krzyży w klasach szkolnych, które miałoby być naruszeniem "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów". Orzeczeniem z tego roku uznał, że wieszanie krzyży w szkołach nie stanowi naruszenia prawa do wolności ani nie jest elementem "indoktrynacji". Obecność krzyża w klasach szkolnych nie może być uważana za indoktrynację ze strony państwa. Decyzja Trybunału jest wiążąca we wszystkich 47 państwach członkowskich Rady Europy. Z drugiej strony była sprawa nauczycielki matematyki z Krapkowic, Grażyny Juszczyk, która zdjęła krzyż ze ściany w pokoju nauczycielskim. Zrobiła to, bo jest ateistką i jej przeszkadzał. Wygrała prawomocnie proces o dyskryminację na tle światopoglądowym.

Dlaczego księża mają nie być obecni podczas uroczystości? Czy przeszkadzają tylko samą obecnością? Dobrowolski mówił: – Dlaczego określeni hierarchowie Kościoła wspierają polityków? Niektóre ugrupowania polityczne korzystają ze wsparcia Kościoła na bardzo różnych poziomach. To jest realny problem. Ten zrost musi zostać przecięty, bo nie służy demokracji, rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, które jest dla wszystkich.

Ale skoro jest dla wszystkich, to czy księża nie są obywatelami i dlaczego mają nie móc uczestniczyć w tych uroczystościach tylko z racji koloratki? Nie było innej odpowiedzi poza zarzutem o podpieranie się przez polityków instytucją Kościoła.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (112)

Stańczyk XXIStańczyk XXI

40 24

od 1000 lat ta mafia niszczy Słowian............ niszczy Polske i Polaków............... zadne deklaracje nie pomoga.................Jesli Komunizm tego nie wytepił -to jakies deklaracje pomoga? watpie. 19:08, 13.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XYXY

7 18

Ci "Słowianie", to wytwór tzw. patriotów z PAX; robota Kremla.

Jedni drugich warci, tow. XX, błaźnie niedouczony- nie Stańczyku. 19:36, 13.10.2018


do@tow.Piaseckido@tow.Piasecki

7 5

"Polskę i Polaków"?! Kremlowski Łjdak, nie POLAK! 00:04, 14.10.2018


DinoDino

14 10

A Nowakowski kwiaty pod pomnik Broniewskiego i na mszę do Biskupa. 19:09, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYXY

5 3

tzw. schizofrenia polityczna- mowa o "dualu" Nowakowskiego.
I tylko *%#)!& lub naiwni dadzą się na to nabrać... 19:53, 13.10.2018


KibicKibic

42 18

Razem, Zieloni, SLD, KOD, PSL... a idźcie w cholerę towarzysze!!! 19:22, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

to cd.@XXIto cd.@XXI

6 4

... poza tym "jedni drugich warci"- mowa o Lewakach antyklerykalistach i o tzw. patriotach wypaczający program przedwojennych Narodowców, choć i tak większość ich tez "sprzedwojnia" była mocno kontrowersyjna i to też b. delikatnie powiedziane.

A dzisiejsza huliganeria i gó... narzeria atakująca policję w Lublinie to ofiary tej ideologii.
Innymi słowy: starły się dwie zaczadzone organizacje, a w zasadzie małoletni kibole z obyczajowymi lewakami. - Mowa o tzw. marszu równości 19:42, 13.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

huliganeriahuliganeria

5 3

powiadasz.Jakim ty możesz być autorytetem wypowiadającym się na tematy o antyklerykaryzmie czy tzw patriotach,skoro robisz błędy na poziomie 3-4 klasy szkoły podstawowej.Właśnie tacy mają najwięcej do powiedzenia i na takich nieukach żerują jaruś ze spółką i rydzykiem(z małej litery to nie błąd) 20:19, 13.10.2018


to @huliganeriato @huliganeria

1 1

Przyłapałeś mnie na błędzie- widzę 1. w słowie chuliganeria. Swoją drogą, to znasz takiego, który ich nie robi...?
I tylko tyle w zasadzie możesz, co sobie... - wiesz co... Tak: mogę uczyć, edukować etc.- Mam na to "papiery", podparte kwalifikacjami;wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem etc., i które to nie tacy jak ty mi wystawili... Sorry, ale nie masz kwalifikacji, by mnie oceniać; ty ani językoznawca, ani autorytet-)
Swoją drogą- ja się twojej dysgrafii zobrazowanej znakami przestankowymi i "prostotą przekazu" nie czepiam.
Czepię się za to kłamstwa i głupoty; otóż elektorat "Jarusia" może pochwalić się ludźmi rzeczywiście wyedukowanymi (nie tylko wykształconymi, bo EDU= kształc. + wychowanie) i nie zdobył najw. poparcia (UWAGA, UWAGA!) wśród osób... z wykszt. podst., jak było to w przypadku ost. wyborów wśród elektoratu... PO (znajdziesz w necie; umISZ).

I cieszę się, że nie utożsamiarz PiS- u z chuliganami:) 23:35, 13.10.2018


no takno tak

3 0

zawsze to jakieś tłumaczenie,czy znam kogoś kto nie robi błędów.Ale jeżeli ty uczysz i do tego masz kwalifikacje,jak piszesz,to współczuje rodzicom tych uczni. 16:58, 14.10.2018


co to za dwa wieprzeco to za dwa wieprze

19 4

max 19:44, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

2 ...papiezy?2 ...papiezy?

5 0

a to ciekawe...nie po raz pierwszy...i to działa? 21:26, 13.10.2018


XYXY

32 25

deklarować to sobie mogą, a do władzy w Polsce nigdy już NIE DOJDĄ.
Już wielu próbowało pokonać Boga...a gdy to nie wyszło "schować Go do kruchty"...

"Tylko pod krzyżem
tylko pod Tym znakiem
Polska będzie Polską..." 19:45, 13.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

film KLERfilm KLER

6 4

i to wszystko w temacie 21:24, 13.10.2018


Arakiel Arakiel

8 3

Tylko pod krzyżem
Tylko pod tym znakiem
Polska będzie biedna
A Polak biedakiem 13:09, 14.10.2018


AbdulAbdul

2 6

Niech żyje islam. Allah Akbar 16:04, 14.10.2018


XYXY

10 2

Demokracja...
Póki co nikt nie wymyślił niczego lepszego, więc mają prawo głosić największe nawet niedorzeczności.
Dopóki nie jest łamane prawo, obyczaje (z tym trudniej, bo obecnie rzadko kiedy jest to egzekwowane, jak np. używanie w przestrzeni publ. słów powszechnie uważane za wulgarne etc.).
Tak samo robić kontrmanifestacje; bez agresji po obu stronach. Inaczej mamy do czynienia ze zwykłą anarchią i barbarią. 19:50, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

13 9

Nie będziemy święcić mostów, ................sympatyczny wolski z kamratami. Dobry człowieku

SKĄD WEŹMIESZ MOST nie przesadzaj to megalomania......

mgalomania SKĄD WEXMIESZ
to megalomaństwo 19:53, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mgmg

30 29

Won komuchy z razem z mojego miasta. Was trzeba wreszcie zdelegalizować. 20:11, 13.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

buaaahabuaaaha

7 8

"moje miasto"..., jaśnie pan przed wojna, tą światową na konia wsiadał po takich ja ty, a tutaj piszesz "moje" miasto... 21:48, 13.10.2018


mgmg

2 6

Won komuchu razemowy z mojego miasta. 01:12, 14.10.2018


co toco to

3 0

jest komuch razemowy? 11:08, 14.10.2018


a co a co

17 4

z rabinami ? ich też pogonią !? buahaha! 20:13, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

jak się te jak się te

17 18

koo.rw ..yyy lewackie rozbuchały ! znajdziecie swołocze swoje miejsce !
nowa świecka tradycja -nadawanie imion dzieciom w związkach zawodowych to już było!
20:36, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JANUSZJANUSZ

1 0

SAM JESTEŚ KOORWA SZMACIORZU 06:12, 18.10.2018


Święty KościółŚwięty Kościół

23 23

Katolicki przetrwał 2000 lat mimo ataków, niszczenia , mordowania , indoktrynacji i przetrwa następne 2000 lat a po jego wrogach pozostaną kości bielejące na polach ! Historia pokazuje że ta swołocz wraca na kolanach i prosi o wybaczenie , tym razem będzie żelazo a nie wybaczenie ! 20:42, 13.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

xxxxxx

12 5

I to jest ta katolicka miłosc blizniego..............brawo 22:21, 13.10.2018


JakJak

4 0

wykazuje doświadczenie i wiedzą historyczna, Nic nie trwa wiecznie-tylko podobno WIECZNOŚĆ. Pan Tarei. 06:24, 14.10.2018


Święty Kościół? Święty Kościół?

10 4

Od kiedy to budynek jest święty?
Religia katolicka to obłuda.
Oprócz pieniędzy nie liczy się nic, a Was parafian księża kochają jak na tacke kopertke dostają.
07:57, 14.10.2018


łabędzi śpiewłabędzi śpiew

24 8

po co towarzysze się nadymacie.Obyście tylko nie popuścili bo będzie smród na całe Mazowsze.Oczywiście zwalicie,że to śmierdzi z Orlenu.Wy tak macie.Kiedyś winny był dziedzic,burżuj, kułak i ekstrema.Winni są wszyscy tylko nie komuniści i ich potomkowie.Ogarnijcie się towarzysze.Pamiętam gdy umierał sąsiad komunista.Jak on krzyczał o księdza.Jak on krzyczał.Skąd to wiem.Było ciepło i chciał by ciepłe wiosenne powietrze wpadło do pokoju w którym kończyła się jego ziemska droga.Wszyscy to słyszeli.Gdy przyszedł ten znienawidzony ksiądz gościu odszedł szczęśliwy i pogodzony ze wszystkimi.Kiedyś i szanowni towarzysze będą mieli swój kres.Czy będziecie nieśmiertelni?. 20:43, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

prosze ksiedzaprosze ksiedza

5 3

pana dziecko wola o chleb? 21:22, 13.10.2018


stop i po koleistop i po kolei

5 15

1) Kościół Starokatolicki Mariawitów - to jest samozwańczy kościół z PŁOCKA, którego nie akceptuje "rzym",...to po prostu grupa profesorów z płockiego seminarium duchownym stwierdziło, ze z ta wiara która narzucono nam podobnież w 966 to jest wielka ścieka...nie dyskutować tu ze mną tylko przeczytać o Mariawitach w Wikipedii.
2) prosty narodzie z nad Wisły, przed 966 rokiem tutaj COŚ było,...kraj, kultura, religia. To nie tak, ze przed 966 rokiem małpy po drzewach tutaj skakały! Był tutaj kraj LECHIA, jesteście potomkami barbarzyńców LECHITÓW. Historia pisana Wam przez okupantów, przez zaborców, przez kościół katolicki celowo umniejsza i zaciera o tym ślady. Wiarą Waszych pradziadów był ŚWIĘTOPEŁEK.
Wasz kraj nigdy nie nazywał się POLSKA tylko zawsze LECHIA. POLSKA czyli POLIN (po żydowsku), to tak jakby Niemcom kazać nazywać DEUTSCHLAND Niemcami- rozumiecie?
3) cała historię tego kraju pisali jakiś Gal, który wstydził się swojego nazwiska czyli anonim, jakiś Długosz, co pisał bajki o czymś co było 450 lat wcześniej, matka niejakiego Michnika, która pisała w MSW podręczniki do historii Polski do lat 1790, wydala kilkanaście podręczników szkolnych... to tak jakby dzisiaj poprosić żeby TVP opowiedziała o zjeździe partyjnym PO. Narodzie na historii uczą Was o dziejach Egiptu, Grecji, Persji, Rzymu...a swoja historie poznajecie z Trylogii, z Krzyżaków- bajki wyssane z wyobraźni pisarzy i poetów. WSTYD!!!

OBUDŹ SIE NARODZIE!
20:54, 13.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

XYXY

2 5

Ty lepiej ŚPIJ ukryta kremlowska tubo propagandowa vide "Wielka Lechia" (nie chodzi o klub piłkarski). Zresztą wymyślona przez nich na potrzeby podkopywania autorytetu KK, a w zamyśle propagowania ... Prawosławia, z którym tak na prawdę też nie mają nic wspólnego.

Życzę powodzenia w walce wiarą i Kościołem, ale jeszcze nie wiecie *%#)!& że "(...) bramy piekielne go nie przemogą...", a kto tego jeszcze nie pojął i swą rękę dalej będzie podnosił, to marny jego los...

23:07, 13.10.2018


do xydo xy

3 1

skąd ty to możesz wiedzieć jak jesteś z ortografią na bakier,naprawdę piszemy razem.Ty to jesteś ten sam co pisze huliganeria? 11:19, 14.10.2018


A lekcje odrobione?A lekcje odrobione?

2 0

Jeśli czerpie Pan wiedzę z Wikipedii i jeszcze poleca ją innym jako rzetelne źródło wiedzy, to powodzenia. Sięgnąć do źródeł historycznych to już nie łaska? Przyzwoitość nakazuje dokształcić się choć w podstawowym zakresie, zanim poruszy się jakikolwiek temat. 14:19, 17.10.2018


do a codo a co

16 6

wymienionych rabinów i ewentualnie imamów nie tkną bo się boją.Używają sobie na księżach kościoła katolickiego.Te bohatery są małymi podszytymi tchórzostwem posłusznymi wykonawcami poleceń pewnego bogatego gościa i lewactwa marzącego o światowym rządzie dusz.Polegniecie towarzysze.Żal mi was. 20:56, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piąta kolumna działapiąta kolumna działa

10 6

a państwo śpi! 20:57, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a czy na historiia czy na historii

6 3

Waszej historii uczono Was, ze w czasach BITWY POD GRUNWALDEM to Płock należał do Księstwa Mazowieckiego, które było po stronie Zakonu Krzyżackiego, tylko dzięki zabiegom dyplomatycznym, nie wystawiło wojska pod Grunwaldem...?

.,...jest wiele rzeczy o których Wam się nie mówi....że Mazowsze miało swojego Księcia niezależnego od Jagiełły,...takie samodzielne państwo... 21:05, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

to @hist(o)erykto @hist(o)eryk

1 3

"a czy ..." ty znasz historię rzeczywiście? Czy umiesz czytać ją HOLISTYCZNIE, znaczy interpretować fakty i wplatać je w KONTEKST, zamiast wyrywać fragmenty (tzw. pół (czyt. "gie" prawdy?) i robić z nich użytek na swoje (czyt. marksistowsko- leninowskie) teorie?
Podobnie zachowują się Jehowi, którzy nota bene... w Rosji są zdelegalizowani 22:59, 13.10.2018


czego dzisiaj możnaczego dzisiaj można

11 3

nauczyć się w szkole, ta sama sala godzina po godzinie:
- religia - , że świat stworzona dosyć szybko, parę dni,...a człowiek już w siódmym dniu po raju biegał....i co ciekawe, nauczą Was, ze pierwszą kobietą była Ewa z "ziobra" Adama, natomiast przyjmując teksty Biblijne to pierwszą kobieta była LILITH stworzona również z gliny....;
- biologia -, że świat powstał w wyniku wilekiego wybuchu, miliardy lat temu,...człowiek powstał w wyniku ewolucji z małpy...nawet papież i biskup...po milionach lat ewolucji,...

HIPOKRYZJA? 21:18, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYXY

2 6

widać szkoła była ci obca, a w zasadzie NAUKA. Nauka Katolicka JASNO wyraziła się w tej KWESTII, mianowicie- RELIGIA i WIARA nie stoi w sprzeczności z osiągnięciami NAUKI, jak chociażby w teorii powstania WSZECHŚWIATA. Inaczej: JEST z nią ZGODNA i jednocześnie... nie przeczy biblijnemu ujęciu "powstania czlowiekieka"
...
Wiem, że trudne do zrozumienia, ale przynajmniej zadasz (na co liczę) sobie trud poszukania i zapoznania się bliżej z zagednieniem filozofii- w tym F.Personalistycznej zamiast obrażania inteligencji i tym samym robienie z nauki@#^*)
Wy, antyklerykaliści, wojujący ateiści jesteście nieukami i jeszcze się tym chwalicie XD 22:46, 13.10.2018


Tomek11Tomek11

17 7

Oto wielka tajemnica wiary złoto i dolary 21:33, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do 21.22do 21.22

8 12

zmień lewaku płytę.Ta już mocno zdarta. 22:27, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ja PolakJa Polak

11 4


Boże, coś Polskę ? polska, katolicka pieśń religijna.
Wyrosła z hymnu Alojzego Felińskiego (słowa; muzyka ? Jan Nepomucen Piotr Kaszewski) na cześć cara i króla Królestwa Polskiego (Kongresowego) ?Boże, zachowaj Króla? z 1816 (od 1818 roku pod nazwą Pieśń narodowa za pomyślność króla) powstałego na zamówienie wielkiego księcia Konstantego i adresowanego do cara Aleksandra I, wzorowanego na angielskim hymnie God save the King. Pierwotnie w refrenie pieśni Felińskiego padały słowa: Naszego króla zachowaj nam Panie!, jako hołd dla cara i króla Aleksandra I, na rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego.

Komentarza raczej nie wypada dodawac...................
22:33, 13.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

komentarzkomentarz

2 6

Ty, CZERWONY- kremlowski wytres... piesek...
A kto zada sobie trud, ten dojdzie- i GENEZY i PRAWDY.
I jeszcze jedno: gdybyście wy, czerwona... rzeczywiście należytą estymą otaczali NAUKĘ, to nie wypisywalibyście KŁAMSTW- pięknie ZMANIPULOWANYCH, bo NAUKA=PRAWDA- nie ta kremlowska - z dawien dawna czyli "od Carów", a nawet wcześniej-ale ta PRAWDA, ktora jest TYLKO JEDNA. 22:53, 13.10.2018


komentarzkomentarz

10 4

niestety ale to prawda kościół zawsze sprzyjał okupantowi czy to rosji carskiej, czy to prusom, czy to austryjakom...a przed wojną jak ktoś umiał postawić krzyżyk przy nazwisku to i tak miał dużą wiedze...
..jak przed wojna 2 światową, ktoś skończył 4 klasy szkoły podstawowej to już był we wsi uczony...przynajmniej pokazywał gdzie się maja podpisywać...tak Was trzymano na poziomie edukacji lekko nad podłogą...i najważniejsze, żebyście umieli za księdzem dobrodziejem powtarzać to co Wam z ambony powiedział... 23:05, 13.10.2018


deszczdeszcz

9 10

lewackiej głupoty spłynął na Płock.
22:49, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komentarzkomentarz

11 9

niestety ale to prawda kościół zawsze sprzyjał okupantowi czy to rosji carskiej, czy to prusom, czy to austryjakom...a przed wojną jak ktoś umiał postawić krzyżyk przy nazwisku to i tak miał dużą wiedze...
..jak przed wojna 2 światową, ktoś skończył 4 klasy szkoły podstawowej to już był we wsi uczony...przynajmniej pokazywał gdzie się maja podpisywać...tak Was trzymano na poziomie edukacji lekko nad podłogą...i najważniejsze, żebyście umieli za księdzem dobrodziejem powtarzać to co Wam z ambony powiedział... 23:07, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

te, austrYJakte, austrYJak

1 4

dziadziuś: KOMUNA już minęła; tow. Miller sztandar wyprowadził 23:08, 13.10.2018


o dzieki o dzieki

9 6

, ze teraz nie palicie na stosach, za to, ze się zatrzymało ziemie i ruszyło słońce.... 23:09, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobredobre

3 1

niezła prowokacja, inkwizycja i tak nie załapała,... 23:13, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dobredobre

11 5

inkwizycja nadal myśli, ze słońce zasuwa wkoło ziemi...jeszcze nie dostali instrukcji na od ojca z rydzyna... 23:14, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYXY

2 6

zacznij czytać książki, a nie sok z buraka i NIE Urbana, to może dowiesz się "co kto myśli"; zapewniam, że nie to co ty, czerwony "naukowcu" 23:39, 13.10.2018


czy kosciołczy koscioł

9 8

już pozwolił latać rakietami w kosmos, czy nadal zaglądać panu bogu w okno to grzech?...a co z wyprawa na marsa?...może tam są kociołki ze smoła...? 23:18, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OsaOsa

17 1

Zlikwidujmy finansowanie kościoła z budżetu... ale razem z nim też subwencje dla partii politycznych :) 23:24, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@kOSAPalikmiot@kOSAPalikmiot

0 5

to se zlikFidujta XD.
23:36, 13.10.2018


a u nasa u nas

10 12

Ameryce, to już pozamykano kościoły katolickie, bo biskupi musieli wypłacić miliony dolarów za pedofilów w sutannach...a u Was już wypłacają odszkodowania, czy nadal lecą w chu...(kulki)? 23:41, 13.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dede

3 3

u was w Moskwie 23:49, 13.10.2018


czy to prawdaczy to prawda

6 9

, że ksiądz kościoła katolickiego w pierwszym dniu przybycia do Irlandii musi się zarejestrować na policji jako potencjalny pedofil? 23:44, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

może w koncumoże w koncu

5 8

księża będą mieli normalne rodziny i swoje dzieci? 23:48, 13.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XYXY

5 4

Morze cię wypluło? Może szkoda, ale materialistyczna wizja świata nie potrafi tego wytłumaczyć tego cudu. Jednak żyj sobie. DAJ też ŻYĆ innym, bo i tak próżna twa walka. 23:54, 13.10.2018


do xxdo xx

3 0

dajesz komuś rady,pouczasz.To ja powiem:vice versa 11:36, 14.10.2018


niech zyje balniech zyje bal

7 7

arcybiszkopt wojciechowski będzie swiety,...za swoje czyny na dominikanie? 23:51, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy to prawda, zeczy to prawda, ze

8 9

jak weźmiesz trupa i odetniesz mu palec to jest zbezczeszczenie zwłok i podpadasz pod prokuratora...jeżeli ....to czemu pozwala się na kawałkowanie zwłok i umieszczanie ich w kościołach? 23:54, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy kseroczy ksero

4 7

z ksera z ksera ze świętego obrazu nadal czyni cuda, czy potrzeba do tego jest rama?...no i czy wtedy może sam chodzić...np....gonić kogoś po ulicy? i wołać...co łaska? 23:56, 13.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czy to prawdaczy to prawda

4 6

, ze goście z organizacji o nazwie Legioniści Chrystusa, to pedofile z otoczenia papieża Karola? 00:01, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nie, ale nie, ale

0 4

prawdą jest że komuchów na drzewa 16:51, 14.10.2018


jezeli jezeli

2 7

pije "normalny" facet rano i wieczorem to w końcu zostanie alkoholikiem...? 00:03, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czym sie rozniczym sie rozni

5 9

bog prawosławnych od boga katolickiego...długością mszy? 00:10, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XYXY

7 4

Niczym się nie różni (Bóg), chociaż rozumiem że to prowokacja.

Napiszę PO raz wtóry, choć robiły do przede mną- od czasów niepamiętnych- miliony: próżny wasz trud- z KOŚCIOŁEM nigdy nie wygracie, choćby... pozostał w nim 1. CZŁOWIEK.

Smutne to musi być dla was, wiem...

Możesz już iść spać. 00:25, 14.10.2018


XYXY

8 7

Zleciała się cała Komunistyczna Partia (sic!) Polski, w liczbie 3. (trzy) Xd, by robić za miliony! He he. - Jeden umie pisać, drugi czytać, a prym przewodzi najbardziej wykształcony (@huligan), wypatrujący gdzie by tu kogo przyłapać na błędzie ort., niczym sanhedryn Mesjasza na bluźnierstwie. Nieogarniający przy tym "swoich" wykształciuchów- proletariatu na smyczy czerwonych baronów... 00:18, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

o,widzęo,widzę

3 1

że zabolał ten huligan,bo miało.Może choć wątpię,nauczysz się,że zanim coś opublikujesz to najpierw przeczytasz,albo jeżeli potrafisz,to włączysz automatycznego korektora,to takie coś co koryguje błędy nawet największym ignorantom 11:58, 14.10.2018


jezdem zbuwersowanyjezdem zbuwersowany

2 8

nasz ksiunc jak uslyszal ze dziecko ma dajanek na imiem to mu wypadlo s ronk i mało go nie utopil w tej bretwanie na kszie....dramad? mielisciem jusz tak? 00:28, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

powinie powinie

0 0

go utopić jednak , brawo ksiądz! Duma! 16:49, 14.10.2018


szukam trybika szukam trybika

3 5

do karburatora do maybacha...bezdomny... 00:32, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

no to dalejno to dalej

8 7

jeżeli bog prawosławnych jest taki sam co katolikow,...to czym rożni się od boga muzułmanów albo żydów? czy maja może inne wejścia do raju albo piekło otwiera się inaczej? 00:35, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dobre pytanie!dobre pytanie!

1 0

a ja zadam kolejne - skoro Bóg katolików jest taki sam (albo ten sam) co Bóg prawosławnych, to dlaczego księżom katolickim każe żyć w celibacie, a księżom prawosławnym pozwala zakładać rodziny i żyć jak ludzie? Ha? 13:24, 17.10.2018


czy jezeliczy jezeli

7 7

pedofil udzieli rozgrzeszenia to jest to ważne czy dalej ma się grzech?...a co z małżeństwem? 00:51, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sameśsameś

1 6

pedofil czerwony gadzie 16:49, 14.10.2018


czerwoni czerwoni

9 4

przejeli stronke, komunisci tez walczyli z Kościołem i Bogiem, gdzie są 00:54, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

podobniezpodobniez

3 9

mają być sprowadzone, od Sanderusa:

"kopytko osiołka, na którym odbyła się ucieczka do Egiptu, które znalezione było koło piramid. [?] pióro ze skrzydeł archanioła Gabriela, które podczas zwiastowania uronił; dwie głowy przepiórek zesłanych Izraelitom na puszczy; olej, w którym poganie świętego Jana chcieli usmażyć ? i szczebel z drabiny, o której się śniło Jakubowi ? i łzy Marii Egipcjanki, i nieco rdzy z kluczów świętego Piotra, krople potu świętego Jerzego, które wylał ze smokiem walcząc?.

, niedługo też będzie szansa zakupów odpustów, ale...: " odpusty są różne: są całkowite i na pięćset lat, i na trzysta, i na dwieście, i na mniej, tańsze, aby i ubodzy ludzie mogli je nabywać i tym sposobem czyśćcowe męki sobie skracać. [...] odpusty na przeszłe grzechy i na przyszłe".... 01:12, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A może by tak hurtowA może by tak hurtow

5 10

Nazwać wszystkie ulice we wszystkich miastach imieniem JP II? Trzeba by je tylko ponumerować, bo inaczej listonoszom pomiesza się w głowach. I koronować JP II na współregenta Polski obok Jezusa i Marii, byłaby nowa Trójca. Acha, i wszystkie lotniska przemianować na JP II. Piloci i tak latają na przyrządach, więc jakoś trafią, gdzie trzeba? 01:43, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odp....lodp....l

1 5

się komuchu od JP II , do budy! 16:48, 14.10.2018


PppPpp

8 0

Jak się nie ma planu gospodarczego to się chwyta światopoglądu. Żenada.. 07:55, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DinoDino

9 2

PAN PREZYDENT ANDRZEJ NOWAKOWSKI ZATRUDNIŁ TROLI DO PISANIA NA PP. 09:57, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piszciepiszcie

9 2

diabełki z czerwonymi różkami.Piszcie.Tyle tylko wam pozostało.Piszcie bo starszy bankster będzie zły gdy nie będziecie pisali tych waszych d e b i l i z m ó w.Piszcie.Do klawiatur.Jak piszecie to przynajmniej nie będziecie latać po Płocku z czerwonymi szmatami. 12:35, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miskę mammiskę mam

6 0

, gdzie dostanę ryż bo, zasypałem już dół który wcześniej wykopałem...? 13:00, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwerty13qwerty13

4 3

partia razem tak jak kod pis , psl , po , sld to syf tylko Ruch Narodowy 14:02, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

qwerty13qwerty13

5 0

Jurek rozwiesiłeś w dawnej firmie swoje zdjęcia . Zobacz ich przeróbki , są idealne pajacu . 14:10, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperSuper

6 2

dzięki za promocję szkoleń z zakresu katechezy. Ciekawa tematyka, warto skorzystać.Ale żeby komuchy się nimi interesowały i promowały? Koniec świata 14:23, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To dobrzeTo dobrze

0 0

Że katecheci się doskonałą. Szkolenia ciekawe. Super 20:56, 14.10.2018


CiekaweCiekawe

7 4

dlaczego tak niektórych boli krzyż? Dla niewierzącego krzyż nie powinien mieć żadnego znaczenia! Po prostu dwa patyki i nic więcej. A jednak z taką zaciekłością walczą z krzyżem! Wiecie dlaczego? Bo krzyż jest dla nich wyrzutem sumienia. Krzyż przypomina o takich wartościach jak mądrość i prawda. Krzyż przypomina o takich wartościach jak miłość i cierpienie. Krzyż boli tych wszystkich, którzy chcą postawić siebie na miejscu Boga. Nie tacy próbowali walczyć z krzyżem. Na krzyżu kariery politycznej drodzy Panowie nie zrobicie.
Pamiętajcie o tym 15:54, 14.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Na miejscu Boga? Na miejscu Boga?

1 1

Jezus nie jest Bogiem, tylko Synem Bożym 21:10, 14.10.2018


qwertyyqwertyy

0 0

Przypomina też obłudzie, zakłamaniu, pedofilii... etc. 20:42, 16.10.2018


ProrokProrok

8 5

Nie będzie księży i krzyży w klasach za to będą islamiści i koran. Ci wszyscy co tak narzekają na kościół jeszcze będą płakać jak wojujący, agresywny islam będzie zgodnie z koranem uderzać ich (niewiernych) mieczem po karku jak prorok mahomet przykazał. Będą płakać jak ich córki będą gwałcić i oddawać jako żony starym islamskim prykom a synów zabijać. 16:00, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ani krzyż ani koranani krzyż ani koran

1 0

szkoła to instytucja państwowa i powinna być ŚWIECKA! Polskie szkoły są dla wszystkich polskich dzieci bez względu na wyznanie, dla ateistów też. 13:31, 17.10.2018


xxxx

7 6

V KOLUMNA PP DOSTAŁA SZALU.

W LUBLINIE POLICJA SPACYFIKOWAŁA POLAKÓW. A W PRZEJĘTYM PŁOCKU TAKIE SAME SŁUŻBY

POZWALAJĄ NA KATOWANIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO I POLAKÓW.

Jest tak;

Jeżeli Kandydaci na rządzenie Płockiem są sprawni, z pewnością czytają co się wyprawia w PP. i...............

milczą . Żaden z nich nie zaprotestował .Nie wezwał do opamiętania.


CZYLI ZGADZAJĄ SIĘ Z NISZCZENIEM POLAKÓW , POLSKOŚCI I KK.

Wniosek ; nie nadają się na Kandydatów do rządzenia tym bardziej i proponuje oddawać puste Karty do głosowania.

Będzie z nich 0 pożytku dla Miasta i społeczeństwa płockiego.

A tak swoja drogą, jak szybko oderwali Mazowsze od Polski , skoro takie bluźnierstwa na Polskę na Polaków tu odchodzą.
Sami swoi u Siebie jak już tradycyjnie witają Nadzór lądujący w Warszawie.
17:03, 14.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

qwertyyqwertyy

1 0

a Tobie to sie sufit na łeb nie spadł? 20:45, 16.10.2018


"Ksiądz ukradł,"Ksiądz ukradł,

5 2

Kościół nie odda. Jak PFRON stracił miliony na współpracy z Caritasem.
Na współpracy z Caritasem PFRON mógł stracić 25 mln zł. Od ośmiu lat nie może odzyskać pieniędzy. Ani Episkopat, ani Watykan nie poczuwają się do odpowiedzialności za nadużycia.
Caritas w Płocku otrzymał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 13 mln zł na realizację czterech programów. Chodziło o kursy i szkolenia służące aktywizacji zawodowej. Umowę podpisano w 2006 r.

Organizacją kursów zajął się ks. Jerzy Z., ówczesny dyrektor Caritasu Płock. To on podpisywał umowy z podwykonawcami i faktury na zakup sprzętu i najem lokali. Rachunki przedstawiał PFRON. Był to warunek uzyskania kolejnych przelewów z funduszu.

? Kiedy pieniądze płynęły, PFRON zorientował się, że coś jest nie tak. Ten sam mężczyzna według dokumentów Caritasu pracował jako osoba sprzątająca w ośrodku w Łowiczu i Kołobrzegu, a to miasta oddalone o 440 km! ? opowiadała ?Wyborczej? w 2010 r. osoba związana ze śledztwem. ? Niektóre kursy w ogóle się nie odbyły. Inne się odbyły, ale nie w takim zakresie, jak deklarowano. Udokumentowane zakupy nie miały miejsca, usług nie wykonano. Wszystko wskazywało na to, że wiele dokumentów sfałszowano, a podpisy kursantów i wykonawców usług podrobiono.

Na początku 2007 r. ks. Z. stracił pracę. Wiosną 2008 r. o tym, że płocki Caritas mógł sprzeniewierzyć pieniądze z PFRON, zaczęły informować ogólnopolskie media.

Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadziła dwa postępowania: wobec ks. Z. i jego podwładnych oraz w sprawie odzyskania funduszy. Nie zdołała ustalić, gdzie są pieniądze.

Kuria i PFRON się zgadzają...

Własną kontrolę przeprowadził PFRON. Fundusz doszedł do wniosku, że żaden z czterech programów nie był realizowany prawidłowo. W 2008 r. po raz pierwszy zażądał zwrotu pieniędzy. ? Rozmawialiśmy z płockim Caritasem wielokrotnie, prowadziliśmy negocjacje, dwa razy wzywaliśmy do zwrotu środków ? tłumaczył sześć lat temu Tomasz Leleno, ówczesny rzecznik prasowy PFRON. Bez skutku.

Tymczasem nieprawidłowości potwierdziła też kontrola kościelna. ?Wyniki audytu wskazują na niedopełnienie obowiązków przez osoby zarządzające (...) projektami ? pisała kuria w komunikacie z 2010 r. ?Zachodzi istotne podejrzenie nadużycia zaufania wobec Kurii oraz Biskupa przez osoby zarządzające Caritas Diecezji w okresie realizacji projektów, o których mowa. Pracownicy ci zostali odwołani z funkcji? ? czytamy dalej w komunikacie. Wyniki audytu kuria przekazała płockiej prokuraturze i przystąpiła do postępowania w charakterze pokrzywdzonego.

W 2013 r. akt oskarżenia był gotowy. Obejmował lata 2006-08 i siedem osób: ks. Z i ks. Janusza W. (zastąpił Z. na stanowisku w Caritasie, miał wyprostować sytuację, ale za jego rządów też dochodziło do nadużyć) oraz pięciu pracowników zatrudnionych przy realizacji programów pomocowych. Księżom zarzucono niedopełnienie obowiązków, nieprawidłowe dysponowanie środkami i dokumentowanie wydatków oraz niewłaściwe rozliczanie środków z PFRON. Za wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów groziło im do dziesięciu lat więzienia. Pozostałym oskarżonym zarzucono podrabianie dokumentów (groziło za to do pięciu lat).

Wyrok w Sądzie Okręgowym w Płocku zapadł rok później. Ks. Z. ? z racji przedawnienia ? uniewinniono od zarzutów związanych z niedopełnieniem obowiązków, skazano natomiast za zlecanie podrabiania dokumentów finansowych i przedkładania ich PFRON. Karą był rok więzienia i 20 godzin prac społecznych miesięcznie. Pozostali oskarżeni w ocenie sądu nie wiedzieli o fałszowaniu dokumentów. Prokuratura odwoływała się, rok temu Sąd Apelacyjny w Łodzi utrzymał wyrok.

Dziś ks. Jerzy Z. pełni tzw. pomoc duszpasterską w jednej z małych parafii diecezji płockiej. Nie jest ani proboszczem, ani wikarym, pomaga dorywczo w pracy parafialnej. Sądy nie ustaliły też, co się stało z pieniędzmi i kto skorzystał na aferze.

...ale pieniędzy nikt nie chce oddać

PFRON ma podwójny problem. Nie tylko nie odzyskał kwoty przekazanej Caritasowi, ale jeszcze sam musi znaleźć niemal drugie tyle. Bo środki, które sprzeniewierzył ks. Z., pochodziły z Unii Europejskiej, a do funduszu trafiły przez Ministerstwo Infrastruktury. PFRON musi zwrócić ministerstwu ok. 11,5 mln zł. Straty funduszu mogą wynieść więc 13,6 mln (z odsetkami) plus 11,5 mln zł ? łącznie 25,1 mln zł.

W dokumencie sporządzonym dla zarządu PFRON, do którego dotarła ?Wyborcza?, czytamy, że już pod koniec 2014 r. prawnicy funduszu uznali, że nie ma możliwości porozumienia się z władzami duchownymi diecezji płockiej i Episkopatem. Spór oparł się nawet o Watykan, który oświadczył, że nie bierze odpowiedzialności za umowy zawierane w imieniu instytucji kościelnej. Prawnicy PFRON napisali też, że ?nie ma gwarancji?, iż Stolica Apostolska zgodzi się na zwrot pieniędzy z funduszy Kościoła w Polsce.

Analiza dla zarządu PFRON pokazuje, że władze diecezji płockiej początkowo odcinały się od działalności ks. Z. i nie chciały zapłacić ani złotówki. Kiedy w 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok nakazujący zapłatę, diecezja zaczęła proponować zwrot jedynie części długu. Najpierw miało to być 1,8 mln zł, potem 2 mln, wreszcie 5,7 mln zł, ale w 42 ratach płatnych do... 2055 r. PFRON nie chciał się na to zgodzić. Zwrócił uwagę, że ostatnia propozycja nie jest poparta zgodą Watykanu.

W listopadzie 2014 r. negocjacje utknęły. Dziś sprawa wygląda beznadziejnie. Ostatnia rozprawa z powództwa PFRON przeciwko Caritasowi Diecezji Płockiej odbyła się w lipcu 2015 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. ?Obecnie postępowanie jest odroczone bez podania nowego terminu? ? informuje biuro prasowe PFRON. Powód? Sąd czeka na opinię biegłych rewidentów. Można się jej spodziewać przed końcem pierwszego kwartału przyszłego roku."
> Gazeta Wyborcza, Wojciech Czuchnowski, Milena Orłowska,28 grudnia 2016< 18:08, 14.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

dociekliwydociekliwy

2 3

czy towarzysz słyszał o przekrętach watowskich które miały miejsce w Płocku?.Co ciekawe tych przekrętów w których znaczący udział miały ci co powinni strzec Polskę przed przestępcami.To niech towarzysz obejrzy reportaż redaktora Pawła Kaźmierczaka z Ekspresu Reporterów.Towarzyszu czy wymienieni przez ciebie redaktorzy są specjalistami w dziedzinie podatkowej?. 18:36, 14.10.2018


czyliczyli

4 3

panie dociekliwy,w/g ciebie nic sie nie stało.Jedni kradli,to księżule też mogli,prawda? 19:49, 14.10.2018


do towarzyszado towarzysza

1 2

a kiedy w Płocku wypłyną jakieś taśmy pokazujące jacy są twoi towarzyszu kumple.Płock to święte miasto.Żadnych taśm?. 21:06, 14.10.2018


DarekDarek

4 2

Jestem teraz w PSL. Wcześniej było SLD. Bardzo dziękuję za ciepłą posadę w spółce gminnej. Dzięki temu mogę uprawiać swoją pasję, bo z roboty już o 15 wychodzę i olewam. Dziękuję raz jeszcze,. 19:25, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qwertyyqwertyy

0 1

Bardzo smutne ,że "Święty Kościół Katolicki" mimo ataków, niszczenia, mordowania i indoktrynacji ze strony tegoż właśnie kościoła przez 2000 lat przetrwał. :) 20:40, 16.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A co wy nato A co wy nato

3 0

Że ostatnio w szkołach jest nawiedzenie obrazu i relikwii św. Kostki???!!!! 21:16, 16.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

to chyba to chyba

2 0

jakiś ŻART?! 21:52, 16.10.2018


co to jest nawiedzenco to jest nawiedzen

0 0

obrazu i relikwii? To teraz obraz będzie nawiedzony, czy co? 13:34, 17.10.2018


to znaczyto znaczy

1 0

że obraz nawiedza szkołę - jest wystawiony i jest apel- tak jak kiedyś obraz był wystawiany po domach, schodzili sie sąsiedzi i się modlili- eech 23:23, 17.10.2018


Wielka Polska Wielka Polska

0 1

Wielka Polska antychrześcijańska. 04:53, 17.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

The sailorThe sailor

1 1

https://pomorska.pl/kosciol-na-apartament-sprzedam-w-quebecu-w-dziesiec-lat-wygasla-wiara/ar/7175773

Laicyzacja społeczeństwa w Polsce
https://oko.press/polska-globalnym-liderem-w-spadku-religijnosci/
Brawo! W Polsce kościół też upadnie mimo kwiku spanikowanych ksiezowskich pachołków. Kwestia czasu. Cieszy mnie, że stanie się to na moich oczach :-) 07:16, 17.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

2 1

Portal PP powinien być zlikwidowany , nie podaje IP i jest ANTYPOLSKIE I ANTYCHRZEŚCIJAŃSKIE 23:38, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

upioryupiory

0 0

i pogrobowcy lewactwa wszelkiej maści wywaleni z płockiego samorządu.Nikt o was nie będzie się bił.Jesteście skończeni.Koniec z wami.Nie pomoże nawet stary bankster.Oj co to będzie gdy jego nie będzie. 15:26, 24.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA