Zamknij
REKLAMA

Czy 500+ sprawdziło się w Płocku? Czyli debata z kandydatami na prezydenta

22:46, 10.10.2018 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Jak sprawić, aby w Płocku rodziło się więcej dzieci, czy świadczenie 500+ spełniło swój cel i co można zrobić dla osób starszych? Podczas debaty zorganizowanej przez "Tygodnik Płocki" w restauracji "Akapit" odpowiadali w środę kandydaci na prezydenta Płocka: Maciej Dąbrowski, Wioletta Kulpa, Tomasz Kominek i Andrzej Nowakowski.

W Płocku rodzi się coraz mniej dzieci. Czy można jakoś ten negatywny trend odwrócić?

Urzędujący prezydent przypominał, że każdy rodzic znajdzie już miejsce dla swojej pociechy w publicznym przedszkolu, ponadto w planach jest budowa jednego lub dwóch żłobków, program „Mieszkania na start” pomaga młodym ludziom, a bezrobocie jest najmniejsze od lat. Potrzebna jest także lepiej płatna praca. Zdaniem Macieja Dąbrowskiego, który sam jest dziadkiem, żłobki są potrzebne, ale powinna być dopłata z kasy miasta dla tych rodziców, którzy z konieczności muszą oddać dziecko do niepublicznej placówki. Kandydat PSL wspomniał, że model rodziny uległ zmianie w kierunku „2+1” lub „2+2”. – Dziwię się, że w odbiciu demograficznym nie pomogło nawet 500+. A młodzi ludzie chcą mieć żłobek blisko domu, dobre przedszkole z dobrymi ciociami - nauczycielkami. Zamierzamy kontynuować program „Mieszkania na start” na terenie miasta, nie tylko na starówce, pamiętając o inwestycjach związanych ze stanem dróg, bo te dzieci trzeba dowieść do szkół, a także kładąc nacisk na patriotyzm lokalny. Aby rodzice sami przekonywali swoje dzieci, że w Płocku warto mieszkać i tu zakładać rodzinę.

Jako ostatnia odpowiadała Wioletta Kulpa: – Skoro były obietnice, to dlaczego nie zrealizowano przedszkola nr 17 na Wielkiej Płycie czy na Kazimierza Wielkiego? Panie prezydencie, te 90 mieszkań z programu „Mieszkania na start” to kropla w morzu potrzeb. W kadencji 2002-2010 wybudowano ponad tysiąc mieszkań. A teraz ile, 300, 350? Oferta proponowana przez miasto nie jest atrakcyjna dla młodych ludzi. Mieszkańców ubywa, a  więc ubywa tych, którzy mogą być potencjalnymi rodzicami. Tu jest problem. A program 500+ bardzo dobrze został przyjęty w Polsce, rodziny decydują się na większą liczbę dzieci, tylko w Płocku to się nie sprawdziło. Pytanie czemu tak się stało. Przyczyn trzeba szukać w Płocku. Mieszkańcy nie do końca identyfikują się z miastem. Ten trend trzeba odwrócić. Potrzebne są bony żłobkowe, bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich płocczan, aby tych mieszkańców było coraz więcej.

Wsparcie dla osób starszych

– Płock jest bardzo przyjaznym miastem. Jestem przekonany, że płocczanie są dumni ze swojego miasta i to pokażą w dniu wyborów, 21 października – odparł Andrzej Nowakowski. Według niego samorząd sporo inwestuje w służbę zdrowia, dokładając, zależnie od potrzeb, kilka milionów złotych. Miasto, jak zastrzegał, może tworzyć programy profilaktyczne, wspierać Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, proponując obecność asystentów osób starszych. Jednak finansowanie służby zdrowia to zakres Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wioletta Kulpa stwierdziła, że miała pewien pomysł, ale nie mogła go dotychczas realizować, będąc w opozycji. Chodziło o pracowników, którzy jeździliby specjalnym busem dowożącym osoby starsze do przychodni czy szpitala, wcześniej pomagając np. zejść po schodach. – Nie do końca mieszkańcy mają wiedzę o programach profilaktycznych. Miejski szpital generuje co roku olbrzymie straty na poziomie 5-6 mln zł i nie ma wyciąganych żadnych konsekwencji wobec menadżerów. Po raz pierwszy NFZ zapłacił za nadwykonania.

Kominek wskazywał na dom seniora, Uniwersytet III Wieku i pomysł z niskoczynszowymi mieszkaniami dla seniorów w blokach ze świetlicami środowiskowymi i pielęgniarką, natomiast Maciej Dąbrowski zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, od razu przyjrzy się działalności MOPS. Potrzebne jest, jak dodawał, większe wsparcie dla osób starszych (w postaci asystentów) i dzienny dom seniora z opieką medyczną.

Szkolnictwo zawodowe

Przy pytaniu o szkolnictwo zawodowe Wioletta Kulpa powołała się na „pierwsze porozumienie po latach” - list intencyjny, którego sygnatariuszami są PKN Orlen i mazowiecki kurator oświaty i wychowania. Dzięki temu młodzi ludzie będą mogli odbywać praktyki, szkolić się, zdobyć pracę. – To sposób na dostosowanie szkolnictwa do potrzeb rynku pracy i konkretna oferta dla młodych ludzi. Ale oni nie mogą się wstydzić tego rodzaju edukacji, szkoła zawodowa nie jest czymś gorszym. Pracodawcy poszukują ludzi z konkretnym zawodem i to oni często mają wyższe wynagrodzenie.

- Ja nie będę się chwalił – zastrzegł Kominek, wspominając o stypendiach dla uczniów szkół branżowych. – W moim pokoleniu był boom na kończenie studiów wyższych. Trzeba zwiększyć środki na promocje zawodów na terenie Mazowsza. Warto, aby w sprawę zaangażowali się przedsiębiorcy i rodzice, by tłumaczyli, że często od tytułu magistra ważniejszy jest dobry zawód – dopowiadał. Zdaniem Macieja Dąbrowskiego trzeba wrócić do nauki rzemiosła, ale miasto w tym nie pomaga. Natomiast Andrzej Nowakowski odniósł się do wypowiedzi Wioletty Kulpy: – Zacznę od sprostowania nieprawdy czy głupstw, aby było to pierwsze porozumienie po latach, bo to jakaś abstrakcja. Otóż kuratorium nie jest organem prowadzącym żadnej szkoły. Szkoły zawierają porozumienia z wieloma pracodawcami, ze spółkami Grupy Kapitałowej PKN Orlen, Dr. Oetker czy CNH Industrial Polska w sprawie praktyk zawodowych. Mamy nowoczesne warsztaty w Elektryku, aby uczniowie mogli lepiej przygotować się do zawodu, zbudowaliśmy nową halę przy Siedemdziesiątce, a teraz uruchomiliśmy system kursów ułatwiających zdobycie dodatkowych kwalifikacji, a są także stypendia, o których mówił Tomasz Kominek.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (34)

RyżojadRyżojad

6 13

Nieraz można by powiedzieć prawdę, bierzcie przykład:?

https://crowdmedia.pl/kaczynski-przerazony-nie-chce-dopuscic-by-polacy-poznali-prawde-o-pis/
00:00, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PłocczaninPłocczanin

15 8

Pistacja jest tak przesłodzona, że aż mi zbiera się na wymioty! 00:04, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

osdsjosdsj

1 0

ty prosta (a właściewie krzywa z łac.) prymitywna czerwona itp. itd... 17:46, 11.10.2018


do godziny 00.04do godziny 00.04

5 8

no to hrabińczyku r z y g a j. 00:19, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gg

1 0

"hrabińczyk" zza Uralu, na tankach przywieziony 17:47, 11.10.2018


NewsNews

2 5

Tak do przemyślenia na najbliższe dni:

https://memnews.pl/img/52305/proste-jak-konstrukcja-cepa-podaj-dalej/ 01:35, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

to @sokZburakato @sokZburaka

2 0

Post prostego prostym, a nawet LEWYM 03:37, 11.10.2018


Ro.Ro.

3 3

"Jak (...)"? Spróbuję w miarę obiektywnie, choć przy widocznej sympatii politycznej, bo niby czemu miałbym "nie określić się' światopoglądowo?!
Zatem, na pewno nie spowoduje tego "POlityka ciepłej wody w kranie"; przykładem- choć nieco nie... przystającym są kraje "dostatniego Zachodu", bo jeszcze ich pod względem zamożności życia per saldo czy in capita nie dogoniliśmy. W krajach tych obserwujemy "zblazowanie" (to nie jest "manifest antykapitalistyczny") społeczeństwa, na zasadzie "sytego kota', ktoremu nie chce się polować, a więc i uprawiać innej aktywności;); ma wszystko, więc po co się jeszcze wysilać? A dzieci, to zresztą dodatkowy wysiłek: wychować, wyedukować itp. itd... U nas, to też ciągła pogoń za dobrami, ktora dodatkowo demotywuje do inwestycji w dzieci; żmudne, trudne, a z wych. p. widzenia efekty bliżej nieokreślone. Do tego kompetencje wychowawcze przyszłych rodziców mocno zaniżone; bez wdawania się w większe dywagacje- takie mamy pokolenia po '89..., gdzie wychowanie jako element edukacji zeszło na plan odległy; np."dziecka/mlod. czl. nie należy stresować"- i to do pewnego stopnia sprawa bezdyskusyjna... lecz do tego "nie należy stawiać wymagań"- gdyby było "wygórowanych", to zgoda, ale tu "szkoła" zdaje się odsunęła ten paradygmat na plan dalszy lub wręcz skapitulowała, bo "są ważniejsze sprawy": zaliczyć testy, zaliczyć studia (na podbudowie testów;) i w ogóle "podchodzić do życia na luzie i zarabiać (dużo!)". Sami więc wyhodowaliśmy egoistów, nie potrafiących "grać zespołowo", ignorantów, ćwierć inteligentów z tyt. magistrów, stopniami doktorów i profesorów! A przecież rodzina, to najbardziej zespołowa z gier... Kto tego nie rozumie, a raczej Państwo/kraj, ktore tego nie rozumie, skurczy się wcześniej czy później lub- jak ma to miejsce w krajach Zachodnich- "kolonie" zasiedlone przez przybyszów z innych Państw, o zgoła obcej kulturze wkrótce zapełni lukę niedoboru mieszkańców tych państw...- Wystarczy min. wiedza nt. zjawisk socjologicznych- geopolityka, historia itd lub zdrowy rozsądek, ktory jest też bdb kompasem- często lepszym niż "wykształcenie"...

Ewentualnie (cd. "polityki rozrodczej")- jak to historia (gorzko) pokazała- konflikty zbrojne (czego nikomu i NAM nie życzę!), że w cięzkich czasach ludzie bardziej lgną do siebie"; to zjawisko znane z p. widzenia psychologii; człowiek szuka bezpieczeństwa, a jak wiadomo- nabezpieczniej jest z drugim człowiekiem, grupą ludzi. Nie dziwi zatem, iż w czasie wojen rodzi się bardzo wielu ludzi...

3. możliwość, to ŚWIADOMA, rozsądna polityka Państwa, gdzie stwarza się możliwości; raz, dba się o dzieci (nie chcę tu siać propagandy, ale fakt faktów, "pieniądze na dzieci"(500 plus)- jakkolwiek byłaby to niedoskonała forma- zawsze można coś zmodyfikować, zmienić zakres, kwoty etc. jest jednym z elem. bezp. socjalnego (i to nie żaden socjalizm, a ochrona najsłabszych przynależna cywilizowanym krajom i najprostsza nwestycja) rodzin.
Oczywiście w połączeniu z dobrze płatną pracą, mieszkaniami itd....
Łącząc zatem odpowiednią edukację (kształcenie + WYCHOWANIE i CEL, ktoremu ono ma służyć) z zapewnieniem bezp. finansowego- w oparciu o rozwój gospodarczy kraju - dopiero możemy mówić o chęci zakładania rodzin.
I co najważniejsze: DWOJE ludzi musi na siebie trafić i chcieć tego samego...;) 03:34, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

gdybymgdybym

1 0

mógł,dałbym Ci 100 łapek w górę.To jest dokładnie tak jak jest a by nie powinno.A ci co dali łapki w dół,to zwykli ignoranci. 16:25, 11.10.2018


Ro.Ro.

0 0

Dziękuję kolego/przyjacielu. Jeden głos bywa czasem ważniejszy od 100!
Tak mało, a tak wiele... 17:32, 11.10.2018


zwyczajnie zwyczajnie

3 1

Nudne... 06:45, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

6 2

Spotykacie się. Nawet była chwila tkliwości ale to nie wypełnia potrzeby abyście wygrali dla stanowiska.

Ok . Już jest. i co to zmienia. Wszyscy przeszli nad leczeniem ludzi gładko........

Są szpitale, jakaś kasa na nie .Figurują w spisach Polski i co?

Pisałem publicznie abyście zastopowali waszych żołnierzy w witrynach, którzy katują OSOBOWO każdego, kto się nawinie i pisze Kandydatach.

Żyjecie w 'Chmurze", licząc na bierność społeczeństwa , które tkwi w letargu, mając ciepłą wodę, auto po słoiki i obojętnie przyjmą każdego z was, nie zważając na opcje polityczne, które dla Uśpionych , są bez znaczenia.....

Niestety z biegiem czasu Uśpieni, trafiają do szpitali , które w powszechnej opinii są DOSKONAŁE DO UMIERANIA ...........


NIC O TYM NIE MÓWICIE CO ZNACZY, że zgodziliście się na pomoc Izraela od 2011r ..w lekach i szpitalach.

POMÓR TRWA ZNAKOMICIE...........a niebawem będzie nawet pokrapiany szpitalną sadzawką łapiąca płockie zanieczyszczenia...............

Jest DOBRZE , NAWET BARDZO DOBRZE CHORYM

ZE SPECJALNYCH LIST VIPÓW , JAK W ARCE , DO OCALENIA........

Reszta hołoty jest trzymana po 10 godzin w SELEKCJI , jak y
a wasz Dzeki znowu mnie opluwał......ale codziennie , jeździły karetki żeby dostarczyć na Winiary .....całe tabuny Uprzywilejowanych, rodzin lekarzy , włodarzy........

Reszta wymierała , pęczkami... a jeden , tak mi się wydaje .............z głodu........

Czy można wyleczyć w 4 dni cukrzyce? Czy można wypędzić ze szpitala chorego z pęknięta dwunastnicą po krwotoku na Ojomie?

Widać można..... był cd w miejskim i SEPSA SZPITALNA, JAKO EFEKT "LECZENIA" SFRUSTROWANY ZA MAŁĄ PENSJĄ LEKARZY -

UZDROWICIELI 4 DNIOWYCH.
09:52, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

i aaa! i aaa!i aaa! i aaa!

0 0

?!@ Yvnn mn bw?#34jbn !!!! 17:22, 11.10.2018


opcyopcy

0 0

Czy ty, obywatelu spelnileś już swój obowiązek i począłeś potomków?!
Jeśli nie, to migusiem BIERZ SIĘ ZA ROBOTĘ!!! A nie wypisujesz te rojenia... 18:00, 11.10.2018


humbuk  humbuk

7 2

Gooowno ma samorząd do powiedzenia na temat kontynuowania lub NIE polityki 500 plus -
taki temat na tzw "debatę samorządową" to EWIDENTNY MUMBUK, wiadomo komu służący.
Tygodnik stawiając w tzw "debacie" takie *%#)!& pytanie SPROSTYTUOWAŁ SIE, zresztą tak samo jak pozostałe media loklane. 09:56, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnielaAniela

11 3

A może byłoby lepiej gdyby można było uczciwie dostać pracę według oceny kwalifikacji np. w Orlenie, a nie tylko dzięki przynależności partyjnej do "jedynie słusznej partii". Niektórzy kandydaci będący na listach doskonale wiedzą jak to działa. 10:28, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

kk

3 3

zagłosuj na N to dostaniesz głupoty piszesz i tyle w temacie 12:31, 11.10.2018


kąstytucja!wolnesadykąstytucja!wolnesady

0 2

Jedynie słuszna to była i jest PełO; "nam się należy dozgonna władza (wzorem PZPR) i ten wredny PiS nam ją zabrał". Jak oni w ogóle śmieli?!
Do dziś nie mogą przeboleć POrażki... 17:20, 11.10.2018


mieszkankamieszkanka

4 1

Każdy rozprawia o polityce prorodzinnej a przez ostatnie lata niewiele się zmieniło w naszym mieście, o nowych żłobkach słyszę od lat a jak ich nie było tak nie ma, po nowym przedszkolu na Wielkiej Płycie zostało tylko wspomnienie po sporach z mieszkańcami oraz śmiesznym głosowaniu w tej sprawie, skoro koncepcja rodziców była niezgodna z koncepcją AN temat się *%#)!& nie ma w planach ani nowego ani adaptacji. Młodzi rodzice chcą godnej pracy, łatwego dostępu do żłobków i przedszkoli, jeśli ktoś myślał że 500+ załatwi sprawę to się grubo pomylił. 11:20, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

habhab

0 0

Otóż nikt nie myślał, że 500 + załatwi sprawę. To jedynie wielkie ułatwienie dla tych, którzy mają dzieci... Posiadajc dzieci zapewne zdajesz sobie z tego sprawę, no chyba, że wolałabyś "by było tak jak było"...
A że ludzka pamięć jest krótka, przeto niektórym łatwo przychodzi amnezja. 17:17, 11.10.2018


REKLAMA

OnaOna

1 6

To śmieszne mieszkanie na start, dlaczego do 35 rz? A jak jest kochająca się rodzina i jedno ma więcej niż 35 to już się nie kwalifikuje, skoro nie ma mieszkania, nie ma miejsca w żłobku nie ma pracy to po co tu żyć? Być kolejnym numerkiem w statystyce? Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o zmianie miejsca zamieszkania bo i tak trzeba wynająć i tak.
12:02, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

FranklinFranklin

1 3

Bo facet majacy wiecej niz 35 lat juz dawno powinien miec mieszkanie??? Sam powinien zadbac o to by jego rodzina miala gdzie mieszkac a nie liczyc tylko na panstwo. Nie pomyslalas o tym? Zalosna jestes 20:59, 11.10.2018


AntekAntek

1 0

Boshe sądząc po Twoim nicku nie raz udzielasz sie na tym portalu. Co Ty tak z tym mieszkaniem? Tylko narzekarz i narzekasz mówiąc ze tym czy tamtym sie nie należy. A Tobie sie akurat należy no tak bo masz dzieci. Ja jestem mlody mam prace dzieci nie mam i nie patrze na innych by dali. Wez sie za robote lepiej. Poza tym idz sie poskarż Kulpie napewno Ci pomoże skoro mąż bądz narzeczony staruch nie może kupić wlasnego M. A Ty do innych masz o to pretensje tylko nie do niego. 19:02, 14.10.2018


PlocczankaPlocczanka

7 3

Taki ten Orlen dobry tyle robi dla Płocka... Szkoda, że jak się nie ma znajomości to pracy tam nie DOSTANIESZ. Pani kandydatce już chyba podziękujemy... Mam nadzieję że nie wygra 13:36, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cierpliwościcierpliwości

0 0

Dziękować będziesz jak dostaniesz pracę; czyli "nikagda" 17:12, 11.10.2018


NiechNiech

2 1

uczciwie płacą za pracę, a żadne jałmużny nie będą potrzebne. Ale "ciemny naród z......la za miskę ryżu"- kto to powiedział?
Niezależnie od opcji politycznej wszyscy nas "robią w karola".
Niech nam uczciwie płacą za pracę, z resztą sobie poradzimy sami 15:37, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do @niechado @niecha

0 0

@Niech (on) przestanie; On sam rzecież prezentuje poziom ciemnego luda; wyświechtane frazesy, wyrwane z kontekstu frazy i ogólny brak konkretów i znajomości ekonomii czy polityki, jako takiej. Do tego ta "korwinowska" gadka o jałmużnie i "nie przeszkadzaniu", z tym że Mikka to cwany gapa robiący w konia jego apologetów i śmiejący się w duchu z tego, że przez tyle lat - oscylując poniżej progu wyborczego "udaje mu się" "nie wejść" do Sejmu... Jednym słowem "elita" z niepełnym "średnim" XD. - O ile nie przeszacowałem ... ;) 17:11, 11.10.2018


NiechNiech

1 0

Do mojego adwersarzy. Człowieku, nie wiem czy według Ciebie jestem inteligentem czy cwiercinteligentem czy kim innym...ja nie uprawiam zadnej polityki. Wszystko jedno która opcja nabija mnie w butelke. Czy ci o prawo, po lewo czy po środku. Ja stwierdzam fakt, ze tak właśnie robią. Pracując wiele lat żyje jak dziad. Po prostu. A chciałbym żyć godnie. Chce uczciwej płacy za moja prace i niczego więcej. Trudno Ci to zrozumieć. No Tak, Trudno bo Ty jesteś tym wybawca świata? Ulepiony z innej gliny, lepszej? 23:05, 11.10.2018


AzaAza

1 4

Rozumiem, że osobnik XX jest, jak mniemam, zrozumiały dla większości przyklaskujących. Świadczą o tym chociażby "plusy dodatnie" przy jego komentach. Ewentualnie długie elaboraty są dla po niektórych oznaką inteligencji, bo skoro "tyle wypisuje", to "musi to być mooondry gość" - "Oxfordzki umysł!"
Otóż powiem wam- oświecę: ten jegomość ma tak n...amieszane w zwojach jak przysłowiowa Cyganka w tobołku.
Ot i cała zagadka. 17:28, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nieładniegracienieładniegracie

0 0

(Nie)szanowna Redakcjo:

Zmieniliście (pewnie przypadkiem) 1. z podtytułów "artykułu" z "Jak poprawić dzietność (...)itd..."(czy tym podobnie). A to (oczywiście przypadkiem) wypacza treść niektórych komentarzy- w tym @Ro.

Czemu? To można wydedukować i bez pomocy Szerloka H. 17:39, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DoraDora

3 1

Foto Kominka i Nowakowskiego bezcenne. I wszystko jasne... 18:16, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxx

7 2

Aza17:28, 11.10.2018
0 1
Rozumiem, że osobnik XX jest, jak mniemam, . Te osobnik z mniejszośći ,saly Podopieczny Płockich Służb.....nigdy nie przestanie prześladować. To już taka KASTA, JAK O SOBIE MÓWIĄ.

Niestety , jeżeli oni są we Władzach , mszczą się potem na Polakach...


Pisalem o tym kiedyś ale na lepsze nie idzie .
Premier wypowiedział się , Że Gen.Z.Padlewski, Płocki wojewoda , rozstrzelany w Płocku przez Rosjan , to .....

TRUBADUR...................nic dziwnego , że ludzie PIS wyrzucili gen. Z. Padlewskiego z D.U.W.Maz.


....................A TERAZ MOJ BEŁKOT , JAK TO PEDRYNA Z NIASZKIEWICZEM, ZAWSZE PISZĄ...........

co do czczenia
ważnych rocznic narodowych i postawy młodzieży (niekiedy jednak
potrafiącej się angażować w te sprawy jak należy) - to z jednej
strony efekt kilku czynników: złej edukacji historycznej w
szkołach (chociaż są nauczyciele, którzy potrafią uczniów
zainteresować ojczystymi dziejami), zanik przekazu
międzypokoleniowego w zakresie tradycji patriotycznych,
upowszechnianie się rozmaitych zjawisk negatywnych zakłócających
funkcjonowanie kodów kulturowych związanych z polskością
(deprecjonowanie symboli narodowych - jeden tylko przykład sprzed
kilku lat, gdy na łamach parszywego, ale masowo przez pewien czas
czytanego "Nie" niejaki Urban, anty-Polak, rozpoczął "krucjatę"
na rzecz obśmiania hymnu narodowego i w ogóle doprowadzenia do
jego zmiany; wielokrotnie w różnych mediach dochodziło też do
profanacji - rzekomo "artystycznej" godła Polski i Polaków - Orła
Białego, itd, itp.). Możemy owo deprecjonowanie symboli,
tradycji, patriotyzmu (są politycy, którzy uważają, że patriotą
jest ten, kto płaci podatki, i wystarczy) tłumaczyć globalizacją
i efektami postmodernizmu w kulturze, ale gołym okiem widać, ilu
ludzi bardzo złej woli świadomie - w imię szkodzenia Polsce i
polskości - uczestniczy w procesie wykorzeniania nas z naszych
narodowych tradycji. To samo robili zaborcy, okupanci, tzw.
komuna. Ten proces ma niestety ciąg dalszy, wielu ludzi
(zdawałoby się inteligentnych) zdaje się tych zagrożeń nie
widzieć. Przegrywamy też od 20 lat (w komunie, wiadomo było, że
"wyżej nerek nie podskoczysz") sprawę budowy nowoczesnego
społeczeństwa obywatelskiego, bowiem kapitał ludzki (ogromny)
bardzo słabiutko przekształca się w kapitał społeczny. Długo by o
tym można, najważniejsze - na ile się da, z samozaparciem,
inicjatywą służyć swoim własnym przykładem zaangażowania w sprawę
krzewienia tradycji i tym samym przeciwdziałania wykorzenieniu
narodowemu. A nie potrafiąc skutecznie i sensownie współdziałać w
tej sprawie praktycznie sami - jako społeczeństwo (tu kłania się
znów Norwid) będziemy tworem nijakim, jako naród przestaniemy się
wyróżniać czymkolwiek wartościowym wśród innych narodów. Bardzo
wielu ludzi "biorąc swoje sprawy w swoje ręce" upoiło się
wyłącznie prywatą, zapominając, że niepodległość, to nie jest
prezent, który otrzymuje się na zawsze. O Niepodległość trzeba
bezustannie dbać, ale jak? - zasada jest bardzo prosta: za każdym
razem, kiedy podejmujemy się jakiegoś zadania na rzecz innych
ludzi, zastanowić się trzeba i odpowiedzieć na pytanie: czy to
będzie dobre dla Polski? Tyle, i aż tyle! Tymczasem widzimy
codziennie, jak rozmaici "złotouści" deklarują się jako wielcy
patrioci (co charakterystyczne, mówiąc o swojej Ojczyźnie zwykle
"w tym kraju" "ten kraj" itp.), zaś ich czyny w najmniejszym
stopniu stoją w rozbieżności z owymi deklaracjami. Ubolewać na
tym stanem rzeczy trzeba, ale przede
wszystkim należy analizować przyczyny takiego stanu rzeczy i
dawać świadectwo prawdzie, i raz jeszcze powtórzę - swoim
przykładem zarażać innym patriotyzmem - nie deklaratywnym, ale
jak najbardziej czynnym.
...........................................21:13, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AzaAza

0 0

Mógłbym odpowiedziać tak: Czekam z utęsknięniem na konfrontację; jakiś pozew- rozprawa itd. Wówczas możesz naocznie skonfrontować moją "obcość"- zarówno etniczną- wszak znasz się na antropologii i genetyce, jak też swoje zdrowie psychiczne, mieszając mnie do swoich urojonych bądź prawdziwych prześladowców, jak np. w/w...
Ja ciebie zna z obrazka, a obecnie poznałem lepiej z WPISÓW. Wcześniej miałem pozytywne zdanie zważywszy na dział. pro społ. i patriotyczną. Jednak CZAR PRYSŁ

A co do werdyktu sądu/wyroku, to tylko problem w tym czy uznasz jego wyrok i diagnozy lek.
Już widzę kolejny atak na "obcycch" w płockich sądach.

Jeszcze o wspomnianych Pedrynie i N.; nie znam ich i mało mnie interesują, choć jakieś śladowe info posiadam; otóż z tego co wiem (może mgliście) nie są moimi idolami; wcześniej nie interesowałem się lokalną polityką, choć od lat głosuję na PiS.
A co do ich zdania nt. twoich popisów, to muszę z przykrością przyznać im rację, mimo że czasem uda ci się napisać coś mniej lub bardziej sensownego

A może chcesz się spotkać i porozmawiać w 4. oczy/? 04:19, 12.10.2018


xxxx

0 0

Aza04:19, 12.10.2018............napisał wulgarny tekst. To prowokacja.

Rzekomy miłośnik PIS, liczący na konfrontację zaprzyjaźnioną? Taki mały oksymoron? Dobry człowieku. Jesteś uprawniony do badania innych jako medyk? Stosowanie oskarżeń, sugerujących chorobę psychiczną, stosowane jest od czasów Stalina po obecne. Jakiś naleciałości? Czytam to o sobie od 1993r. Natężone od 16 lat...........

Jestem Opiekunem Pamięci Narodu Polskiego . Podaję zapomniane fakty historyczne, chronię Pamięć o usuwanych przez was polskich Bohaterach. Podaję wiele faktów działalności narodu polskiego. I to jest przyczyną twojej frustracji.
Taka paralela do Klosa , jak kiedyś pisałem...............kelner pomiatał właścicielem knajpy a obaj byli z jednej szajki........
Szukacie punktu zaczepienia , korzystając z dobrotliwej osłony Organów Państwa. Charakterystyczną waszą cechą są ;

Ataki osobowe, okrutnie mściwe, znamionujące złą osobowość;

Zwłaszcza, że jak piszesz, popierasz chronionych osobników, czyli bliskie wspólnej osobowości. Jest niezgodna z polską kulturą , etyka, obyczajami....

Cytat zgodności?......." kto dał ci prawo tytułowania się Polakiem............ TRe: "Świat komiksu" w Płockiej Galerii SztukiIP: *.internetdsl.tpne Gość: podsumowanie 11.03.08, 22:01 O i znowu napisal, a mial nie pisac, belkoczacy, wyhodowany przez kretynke, splodzony przez *%#)!& tu - imię i nazwisko - ktorego kazdy czytajac, jest w 100% za eutanazja przymusowa.........kawka 19.10.06, 19:29 + odpowiedz Można. Szczególnie jeśli robi to osoba zdradzająca ostry zespół urojeniowo-maniakalny. W takim przypadku można raz płakać nad losem Żydów, naszych sąsiadów przedwojennych wymordowanych przez Niemców, raz otwarcie ziać wrogą nienawiścią. Można też uwierzyć, że jakieś wraże siły wymazują napisany na komputerze tekst. I że jest się kimś, kto jedyny w mieście coś zrobił dla
społeczności i ma moralne prawo oceniać i wartościować innych. I można też wystukiwać na klawiaturze chaotyczny, analfabetyczny bełkot bez najmniejszej wartości poznawczej, historycznej, naukowej czy literackiej i obwiniać cały świat, że nie chce się zachwycić tymi... hm... pracami. Można, bo dokąd taki osobnik nie stanie się agresywny fizycznie, tak naprawdę jest nieszkodliwy. Ale jeśli możesz, odpowiedz na moje pytania: Jak można być na tyle ślepym, żeby nie widzieć, że chłam jest chłamem i nie ma nic wspólnego z prawdziwym działaniem społecznym, naukowym itp. Jak można z pełnym zapałem przyłączać się do szalonego chóru i wołać o jeszcze - o więcej beznadziejnych i nudnych filmików, o więcej bełkotu itp. Ja mam swoją teorię. Chodzi o PATRIOTYZM. To magiczne polskie słowo, czy żul spod budki z piwem, szalikowiec najpodlejszego kalibru, uczeń, student, naukowiec - każdy wie, że miłość do Ojczyzny..., że groby przodków..., że krew przelana..., czerwone maki... I nawet jeśli czyta wypociny ksenofobicznego, chorego człowieka, pełne nienawiści do wszystkich, to na wszelki wypadek mówi, że ten człowieczek budzi nasz szacunek, na wszelki wypadek nie chce być obcym, wręcz Żydem, nie chce stanąć po tej drugiej stronie, tam gdzie ZOMO.I daje z siebie robić idiotę, bo zgubił w sobie dawno to dziecko, które zwyczajnie powiedziało, że król jest nagi. Tylko czypatriotyczne robić z siebie karykatury, rozsądk wykazać się zdrowy rozsądkiem?...."

..................? Re: Czym się zajmują prześaldowcy.
? ainipoajom 13.03.09, 10:12 Odpowiedz
? przez jakis czas nie pisales, myslalem ze twoje scierwo gdzies gnije
i bedzie spokoj, mylilem sie, znowu kasasz i oskarzasz, dobrze ze w
sposob z ktorego wszyscy tylko sie smieja

postrafiam was pachołki watykanu
pedofilskie czarne ścierwo
jp2 - nie tylko wzrostem nikczemny
ponawiam pytanie, plocczanin, kiedy zdechniesz ?IP: *.internetdsl.tpnet.pl
Gość: odtrutka 02.05.09, 12:05 Odpowiedz
bo innej mozliwosci uwolnienia sie od twoich natrectw nie widze "......... ..koniec cytatu.

Ww. dobry człowieku , tak cie rajcuje , że aż się identyfikujesz , pisząc o mojej chorobie? Nie współczuję.......to jest zanik cech ludzkich.

Ale zgodny z Zasadami Hasbary..... pisać o byle czym aby tylko odsunąć

OD WŁAŚCIWEGO TEMATU, NIE PASUJĄCEGO WROGOM POLSKI....

... Takie wpisy (JUŻ PARĘ TYSIĘCY) są w Prokuraturach i ZOSTAŁY WSZYSTKIE
UMORZONE - ZAWSZE I WSZĘDZIE............NA BIEŻĄCO.

W Dokumencie Ujawniajacym Dane; nazwiska, Firmy, adresy , telefony....są i mili z Warszawy.........

jest wpis Prokuratury..........Klauzurę tajności, znosi się...........jednak nigdy z tego nie skorzystałem...........jestem Polakiem.

W Intencji uratowania podczas okupacji niemieckiej mojej Rodziny, dziękując OPATRZNOŚCI BOŻEJ, podjąłem Obowiązek chronienia Pamięci Pokoleń, tworzących Naród Polski.

09:25, 12.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA