Zamknij
REKLAMA

Debata z kandydatami na prezydenta. Było o kolei i wyborczych obietnicach

19:04, 10.10.2018 | K.B
Skomentuj
REKLAMA

Druga już debata z kandydatami na prezydenta Płocka odbyła się w środę i zorganizowała ją w restauracji Akapit redakcja "Tygodnika Płockiego". Redaktor naczelny gazety, Tomasz Szatkowski na wstępie życzył wszystkim użycia takich argumentów, które przekonają wyborców.

Debata była transmitowana w internecie. Łącznie padło osiem pytań, przy czym na odpowiedź przysługiwały dwie minuty. Pierwsze dotyczyło szans na ściągnięcie do Płocka dużej firmy, która mogłaby zatrudnić około 100 osób. Kandydat Kukiz’15, Maciej Dąbrowski skwitował, że póki miasto nie będzie odpowiednio skomunikowane z innymi ośrodkami miejskimi, taki inwestor się nie pokaże. Aby to zmienić, trzeba – jak twierdził – wykorzystać wszystkie wpływy, w tym próbować naciskać na władze centralne z pomocą parlamentarzystów z naszego okręgu. Z kolei Tomasz Kominek (PSL) zapewniał, że także byli prezydenci i to niezależnie od partyjnych szyldów, dążyli do tworzenia kolejnych miejsc pracy w Płocku. Przypominał również, że ściągnięciu inwestorów służyły także przekazane środki na budowę trasy północno-zachodniej czy też na tworzenie kolejnych terenów inwestycyjnych. Według niego należy połączyć siły także ze starostami, natomiast prezydent powinien osobiście udawać się do firm z Północnego Mazowsza, zachęcając ich do inwestowania w Płocku. – Dość działania tylko na poziomie Płocka – mówił.

Wioletta Kulpa dawała przykład nowego dworca, z którego można dojechać co najwyżej do Sierpca i Kutna. – Jest obwodnica, ale jednopasmowa! Brakuje perspektywicznego myślenia i nie negowania tego, co zostało zrobione za poprzednika. Nie można ograniczać myślenia o mieście tylko do jednej kadencji. Zmniejsza się liczba mieszkańców. Szansą komunikacyjną jest Centralny Port Komunikacyjny, który został ujęty w rządowych planach. Kolejnym kamyczkiem po stronie samorządu będzie stworzenie dogodnych warunków podatkowych dla przedsiębiorców.

Ostatni odpowiadał Andrzej Nowakowski. Zapewniał, że cały czas trwają starania o pozyskanie nowych firm. Realnym efektem starań była sprzedaż gruntów firmie CNH i powstanie na nich nowej hali produkcyjnej. – To 50 miejsc pracy, a w perspektywie kolejne 150. Szansą na nowe miejsca pracy są tereny na Trzepowie, doskonale skomunikowane z obwodnicą, która połączy Podolszyce z Orlenem. Na wjeździe do Płocka od strony Łącka firma spedycyjna buduje hale. Wykorzystujemy potencjał Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, jak i współpracujemy z rządowymi agencjami.

Co zrobić, aby Płock był lepiej skomunikowany z innymi miastami?

Tomasz Kominek powołał się na dokumenty tworzone na poziomie województwa dotyczące planów linii kolejowej Płock-Modlin. Uważał też, że jest to na tyle ważna sprawa, że należy próbować angażować inne samorządy, także w aspekcie finansowym. Przypominał, że samorząd województwa choćby nawet chciał, to nie może dopłacać do transportu świadczonego przez prywatne firmy. Sejmik apelował już o zmianę ustawy w taki sposób, aby samorząd województwa mógł wspierać te firmy, które takie połączenia realizują. Na dziś jest to ograniczone ustawowo. A niestety PKS-y padają właśnie ze względów ekonomicznych, trasy okazują się nierentowne. – Czekamy na dobre ustawy, tylko że czekamy na nie od lat.

– Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle – pytała retorycznie Wioletta Kulpa. – Dlaczego miasto się nie rozwija, zmniejsza się liczba mieszkańców? Dlaczego firma Mobilis likwiduje połączenia? Czemu pozwolono na sprzedaż PKS-ów? Pytanie pozostaje bez odpowiedzi, podobnie jak w wielu innych przypadkach sprzedaży polskiego majątku. Tomasz Kominek mówi o tworzeniu dokumentów, w takim razie pytam, ile tych dokumentów można tworzyć… Pamiętam plany, obietnice o tym, że płocczanie w 2020 r. przejadą linią kolejową Płock-Modlin. I co? Nie pojadą. Ile można tej papierologii tworzyć? Chcemy wreszcie przejechać tą linią kolejową, a nie cały czas o niej mówić i wykorzystywać w kolejnej kampanii wyborczej, bo to nie tędy droga. Przyszłość to CPK, to prawdziwe otworzenie miasta na linię kolejową i drogową. Czas na konkrety dla płocczan!

Andrzej Nowakowski: – W takim razie dlaczego ówczesny prezydent Płocka z PiS-u  sprzedał PEC, a my dziś jako miasto nie mamy wpływu na ceny ciepła, bo jest Fortum? Ale to retoryczne pytanie. Lobbujemy za powstaniem trasy S10, która jest w rządowych planach, ale tempo i czas powstania zależy od wsparcia parlamentarzystów z okręgu. Ważne, że poprzedni rząd PO-PSL zdecydował o bezpośredniej bliskości trasy względem Płocka. Podpisaliśmy umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki czemu dojdzie do remontu drogi Płock / Wyszogród / Warszawa i ul. Wyszogrodzka będzie dwupasmowa. W sprawie budowy linii kolejowej miasto staję ramię w ramię z marszałkiem Adamem Struzikiem, bo ta linia gwarantuje stworzenie najkrótszego połączenia między Płockiem a Warszawą.

Maciej Dąbrowski stwierdził, że faktycznie źle się stało, że sprzedano PKS, bo niewiele można zdziałać, kiedy samorząd ma do czynienia z firmą prywatną. Obiecywał, że zrobi wszystko, jeśli zostanie prezydentem, na rzecz powstania trasy S10 w pobliżu Płocka i linii kolejowej. Zwłaszcza, że w tym zakresie współpracuje z inż. Janem Wyrębkowskim. – Ma koncepcję utworzenia centralnego węzła komunikacyjnego.

Kampania wyborcza ma to do siebie, że pada dużo obietnic, ale które są najważniejsze?

– Po trzykroć zdrowie – uznała kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do pomysłu powstania miejskiego centrum diagnostyki i profilaktyki onkologicznej (przy współpracy z Orlenem), kontraktów z NFZ, pakietu zdrowotnego, w tym obejmującego stworzenie miejskiego centrum stomatologicznego. Przekonywała, że lepsze jest postawienie na rządowy program mieszkania + dla młodych osób, ponieważ nie chodzi w nim o mieszkania rotacyjne jedynie na 10 lat, jak przy programie "Mieszkania na start". Lokale można wykupić na preferencyjnych warunkach. Także jej kontrkandydat, Andrzej Nowakowski wskazał na zdrowie, w tym na współpracę ze szpitalem na Winiarach w zakresie onkologii. To również, jak dodawał, remont Szpitala św. Trójcy (trwa remont interny). – Mamy gabinety stomatologiczne w szkołach, dlatego wożenie dzieci do jakiegoś centrum stomatologicznego mija się z celem. Jeśli będzie potrzeba, otworzymy kolejne. Nieprawda, że można wykupić lokale z programu mieszkania +. Rządowy projekt absolutnie nie przewiduje takiego rozwiązania. Dopiero pani premier zapowiedziała prace nad ewentualną możliwością takiego wykupu. Program „Mieszkania na start”  to odpowiedź na zapotrzebowanie młodych ludzi. W ramach tego programu wybudowaliśmy ponad 90 mieszkań i są budowane kolejne. Ważne są też takie inwestycje, jak nowy stadion, czy sala koncertowa, oczekiwana zresztą przez wszystkie instytucje kultury.

Tomasz Kominek podkreślał, że każdego roku w mieście jest ok. 200 mln zł na inwestycje, przy czym zapotrzebowanie sięga nawet 2 mld zł. – Dlatego trwa widoczne przeciąganie przykrótkiej kołderki. W naszych konkretach na miasta zawarliśmy m.in. modernizację Szpitala św. Trójcy, budowę sali koncertowej, ale na bazie teatru i przy współpracy z samorządem województwa. Marzy się stadion, ale miejmy świadomość tego, co przed chwilą wydarzyło się w Szczecinie. Po otwarciu ofert okazało się, że zabrakło ok. 100 mln zł do tego, aby podjąć ryzyko budowy tego stadionu. Oczekujemy wsparcia zarówno władz centralnych, jak i firm przemysłowych – nawiązał do planów budowy nowego stadionu dla Nafciarzy. Z kolei Maciej Dąbrowski  wskazywał na konieczność programu, przy współpracy z deweloperami, właścicielami kamienic i Urzędem Miasta Płocka, stworzenia tanich mieszkań czynszowych. A ponadto prezydent i radni powinni pomóc młodym płocczanom z pozyskaniem zatrudnienia, aby mogli sami takie miejsce stworzyć bądź uzyskać. – Teraz bez koneksji nie ma szans i mówię to z całą odpowiedzialnością.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (22)

JarekJarek

11 10

*%#)!& od świtu do nocy, a Morawiecki nawet miski ryżu mi nie przysłał, czy tak ma wyglądać dobra zmiana, czy ta miska ryżu tylko dla swoich? 00:06, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Wasz FanWasz Fan

1 7

To jak będzie ta zmiana czy nie, bo z debaty to raczej nie?

https://koduj24.pl/wyborcze-haslo-pis-doczekalo-sie-zasluzonej-parodii-internauci-maja-powod-do-drwin/ 00:12, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mornel Korawiecki Mornel Korawiecki

11 6

Przestańcie w końcu gadać, zacznijcie działać.
Słuchać już nie mogę tego *%#)!& o linii kolejowej Płock-Modlin-Warszawa. Temat ciągnie się już z 10 lat i zawsze odżywa przed wyborami. Nie znacie się wcale na transporcie publicznym. Potraficie tylko likwidować, kombinować i zgarniać premie. Płock potrzebuje nie linii Płock-Warszawa, ale dokończenia budowy północnej nitki Centralnej Magistrali Kolejowej, która miała pierwotnie połączyć miasto z północą i południem kraju oraz oczywiście z Warszawą. Zacznijcie myśleć, albo oddajcie ten trudny proces komuś, kto się na tym zna 06:55, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŻadneŻadne

6 1

Żadne partyjne samorządy w płocku nie sprawdziły się! Tworzone koalicje /aby rządzić!/ dążą do swoich pełnych koryt wg zasady psl /praca swoim ludziom/! 10:21, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

obserwerobserwer

0 2

No to chyba przeleżałeś pod lodem, bo sie sprawdziła. płock staje się coraz ładniejszym nowoczesnym miastem, szanującym swoją historię! 22:12, 11.10.2018


do obserwerado obserwera

1 0

zmieniło się, miejsca pracy w Płocku są chyba pod lodem, bo na powierzchni niwuja, ani jednego! 16:23, 15.10.2018


xxxx

7 5

Kominek w zaparte..........zniszczyć Nowy Rynek . Inni udają Greka, że płacenie za bilety wg niepotrzebnych km , bez znaczenia.
Robią za wariata , nadal, nie mają? wiedzy, że praca w Sanatorium, niszczy strukturę DNA załogi i wpływa na potomstwo...negatywnie.

A PKSy kupili Żydzi.........a śmieci , woda, odpady elektroagd? Są u siebie , jak Rząd radośnie referuje?

Do tego chcą zużywać dalsze pieniądze na niby leczenie w 2 umieralniach płockich.

A mieszkania naprzeciw więzienia.......to sadyzm i NO - NO, aby Lud siedział cicho w oczekiwaniu na drugą stronę......

Czyli nic się nie zmieni.................panie Kominek , jak to z tym paleniem zboża?

A 3 Miasto niech powie, po co IM schron wojenny pod wyrzuconą szkołą......11:04, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

4 6

Dzis kolejna debata. Oglądałem dwie poprzednie i powiem ze nuda. Najlepiej wypada Nowakowski bo jest prezydentem i ma większe pojęcie o tym co mowi niz pozostali (p Dabrowskiego nie oceniam bo jest poza skalą). Brakuje mi w tych debatach pytań o poglądy tych osób. O konstytucje, o sądy, o politykę zagraniczną kraju, o ich zdanie na temat np: in vitro, orlenu, jak promowac miasto poza jego granicami, jak planuja zapobiegac wyludnianiu sie miasta ale konkretne dzialania a nie *%#)!& o wszystkim i o niczym. Brakuje mi pytan dzieki ktorym poznam kandydatow jako "ludzi" a nie politykow 12:07, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do K.B.do K.B.

6 2

Najwyrażniej nie chce się pani narazić marszałkowi Struzikowi, gdyż sprytnie ominęła pani w tekście wypowiedź pani Wioletty, że to marszałek Struzik w 2012 r. obiecał Płocczanom połączenie Płocka z Warszawą w 2020 r. A tymczasem się nawet muchy nie wieją. Tego już pani K.B. nie napisała. 12:33, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hipokryzjahipokryzja

1 0

Czy B.S. szanuje Boga Naszego? CZY wyzywa imię Boga na daremnie?

http://polityczek.pl/twitter/8937-szydlo-czytajcie-biblie-najmadrzejsza-ksiega 13:02, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

nnnn

0 0

alez ty jestes *%#)!& 20:03, 11.10.2018


Znów bredzi Znów bredzi

4 3

od rzeczy: >>>>Jest obwodnica, ale jednopasmowa! Brakuje perspektywicznego myślenia i nie negowania tego, co zostało zrobione za poprzednika. <<<<
Nikt nie neguje, jest pełna kontynuacja JEDNO-JEZDNIOWEJ obwodnicy - zaczęło sie od jedno-jezdniowego odcinka Ciechomice -Tokary. Jedna jezdnia w zupełonsci wystarczy jeszcze dlugo, natężenie ruchu jest na takim poziomie, że na żadnym odcinku obwodnicy nie występują korki ani zatory. RUCH ODBYWA SIE PŁYNNIE.
Nie ma pewnosci czy Centralny Port Komunikacyjny i związane z nim autostrady, szybkie drogi i jeszcze szybsze koleje nie okaże się taką samą kiełbasą wyborczą i sciemą/kaczką jak 3 mln mieszkań za poprzednich rzadow pis-dzielcow a za obecnych polskie śmigłowce oraz nowe hełmy i pukawki dla armii, okręty podwodne i fregaty dla marynarki, 1 mln smochodów elektrycznych, przekop Mierzei Wiślanej, 22 mosty, połączenie Wisly drogą wodną IV klasy z Morzem Czarnym przez Bug, Prypeć i Dniepr oraz połaczenie Wisły z Odrą i Dunajem.
Zresztą jakiego tematu by tylko nie dotknęła to bredzi bez pojecia jak potłuczona. Najmniejsze pojęcie ma o finansowaniu uslug medycznych i służby zdrowia i pewnie dlatego sypie jak z rękawa bzdurami i obiecankami bez skrępowania. 13:49, 11.10.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

w punktw punkt

0 1

No jednak nie wszyscy mają klapki na oczach, oby reszcie było to dane?
Trzeba wiedzieć gdzie nosić klapki?

https://web.facebook.com/pg/DojnaZmiana1/posts/ 21:25, 11.10.2018


obserwerobserwer

1 3

Nie chcę powtarzać twoich zarzutów do kandydatki, bo w pelni się z tobą zgadzam. Pani Kulpa nie ma pojęcia o zarządzaniu, a o zarządzaniu miastem w szczególności. 22:16, 11.10.2018


DriverDriver

0 0

Kolego ile Ci płacą za wpisy Ci z P...O ?? Akurat jeśli chodzi o obwodnicę to chyba ani razu nią nie jechałeś!! Jeżdżę obwodnicą kilka razy dziennie i krew mnie zalewa jak można zrobić takiego bubla który ciągle się korkuje bo nawet nie ma pasa do prawoskretu w ulicę Bielską i pasa umożliwiającego włączęnie się do ruchu przez co obwodnicą stoi i ulica Bielska się korkuje.. 21:42, 16.10.2018


KUŃKUŃ

1 1

NA WYBORY DO ŁOBORY 17:47, 11.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

uchowaj nas bożeuchowaj nas boże

0 0

od tych działaczy maszczonych w oborze! 16:26, 15.10.2018


REKLAMA

Gdzie obwodnicaGdzie obwodnica

4 3

kto mnie tam zawiezie, daleko od Płocka ? czy taka dla dzieci
kolej Płock - Modlin to najwieksza bzdura jaką slyszałem 18:57, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

1 4

Zdecydowanie najważniejsze jest dla mnie być człowiekiem ? podsumowuje rozmowę Wioletta Kulpa. Na plakatach wyborczych pani Wioletta, epatuje pojęciem uczciwość. Do tego pewnie jest katoliczką i zna dekalog. Nie wiem, czym dla pani Kulpy jest ta uczciwość, to bycie człowiekiem. Jeśli wie, co mówi, to dlaczego doprowadziła do rodzinnego dramatu?, Dlaczego rozbiła młode małżeństwo, zabrała ojca dziecku? To jest bycie człowiekiem? To jest uczciwość? Ile warte są jej deklaracje, jej zapewnienia? Ile to wszystko, co mówi pani Kulpa jest warte? 22:56, 11.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

H2OH2O

0 2

Najlepiej jak kazdy pilnuje swojej dupy, koniec 11:12, 14.10.2018


czy obserwatorczy obserwator

1 1

to nie jest przypadkiem ta czerwona specjalistka od konkubinatu, ta ma za sobą, jak się nie mylę już trzecie z kolei małżeństw rozbijanie ? 16:29, 15.10.2018


nie mogąc uwierzyćnie mogąc uwierzyć

1 1

Jeżeli powyższe to prawda - to chyba mniej niż 0 ? 23:35, 11.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA