Zamknij
REKLAMA

Rozpuszczalniki organiczne – stosowanie i szkodliwość

14:21, 06.04.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Rozpuszczalniki mają przede wszystkim swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym, ale również w budownictwie, czy motoryzacji. Istnieje wiele rodzajów rozpuszczalników, jednakże każdy z nich jest groźny dla człowieka. Zawsze trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, a w przypadku zatrucia działać szybko i opanowanie.

Zastosowanie rozpuszczalników organicznych

Rozpuszczalniki organiczne można stosować do wielu zadań. Przede wszystkim w celu przeprowadzania reakcji chemicznych. Podstawowym warunkiem dla związku chemicznego pełniącego rolę rozpuszczalnika do reakcji jest jego obojętność chemiczna, czyli niereagowanie z substratami ani produktami reakcji. Stosuje się je również do wymywania określonych związków chemicznych z na przykład osadów, minerałów, czy roślin. Kolejną funkcją rozpuszczalników jest możliwość użycia ich w celu rozcieńczania substancji, które użyte w stanie czystym byłyby zbyt agresywne chemicznie. Ostatnią cechą jest czyszczenia polegającego na rozpuszczaniu niepożądanych substancji w rozpuszczalniku, a następnie usuwaniu całości mechanicznie. Ponadto rozpuszczalniki organiczne stosowane są w celu odnawiania dzieł sztuki oraz impregnowania, lakierowania, czy oczyszczania przedmiotów. Rozpuszczalniki można również używać w czynnościach codziennych w celu rozcieńczenia lakieru, usunięcia plam z ubrań, czy czyszczenia narzędzi roboczych. Ważne jest również, aby do określonej czynności, jaką chcemy wykonać przy pomocy rozpuszczalnika, dobrać jego odpowiedni rodzaj. Niewłaściwy wybór rozpuszczalnika może zaszkodzić danej rzeczy i stworzyć nieodwracalne skutki. W najbardziej pozytywnym przypadku może po prostu nic się nie zadziać. Jeśli chcemy zastosować rozpuszczalnik warto najpierw poczytać o rodzajach i przeznaczeniu określonych rozpuszczalników organicznych.

Zobacz rozpuszczalniki organiczne na stronie oqema.pl

Zatrucie rozpuszczalnikiem organicznym

Po analizie rozpuszczalników pod katem ich zastosowania wiadomo już, że służą one do czynności nie związanych z organizmem ludzkim. Są przeznaczone do działań nienaturalnych, a zatem łatwo można wywnioskować, że absolutnie nie powinniśmy mieć z nimi bliższego kontaktu. Zdarza się jednak, że przy używaniu i stosowaniu rozpuszczalnika, dostanie się on do oka, ust, czy na ciało. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, w której trzeba szybko reagować. Są one łatwo wchłaniane przez drogi oddechowe, czy skórę i działają drażniąco oraz powodują stany zapalne. Jeśli stosujemy rozpuszczalnik do jakiejkolwiek czynności powinniśmy przede wszystkim odpowiednio się ubrać i zabezpieczyć. Jeśli jednak dojdzie do bliskiego kontaktu należy udzielić pierwszej pomocy. Jeśli dotyczy to nas w miarę możliwości należy wykonać odpowiednie kroki lub zadzwonić po pogotowie. Najważniejszymi czynnościami jakie powinniśmy wykonać jest: zabezpieczenie czynności życiowych, usunięcie skażonej odzieży, odizolowanie przedmiotów, do których był używany rozpuszczalnik, zapewnienie ciepła i spokoju oraz oczywiście wezwanie pogotowia. Najważniejszą rzeczą w przypadku dostania się rozpuszczalnika do jamy ustnej, czy organizmu jest nie powodowanie wymiotów, ponieważ może dojść do poważnego uszkodzenia płuc.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone