Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć, gdy się dokarmia ptaki?

12:08, 25.01.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj

Dokarmianie ptaków nawet w lekką zimę ma sens, i wiele osób się tym zajmuje. Niemniej wypada wiedzieć, w jakie sposób pomagać ptakom, aby nie zrobić im, w dobrej wierze, krzywdy.

Podstawa to dobrej jakości ziarna. Wysokoenergetyczny pokarm dla ptaków z orzechami jest najlepszym rozwiązaniem dla większości gatunków ptaków zimujących. Ważne, aby w ptasim jedzeniu znalazł się słonecznik, konopie, olejarka abisyńska, zwana ziarnem nigru. Taką mieszankę ptaki zjadają do ostatniej okruszynki.

Karmnik z zasobnikiem lepszy od tradycyjnej platformy

Karmniki, jakie pamiętamy od dzieciństwa, to platformy z daszkiem. Ptaki wydziobując z nich pokarm, mogą go zanieczyścić własnymi odchodami, przez co przenoszą się choroby, takie jak ptasia grypa. Obecnie polecamy karmniki z zasobnikami. Ziarna w zasobniku pozostają suche i czyste, ptaki pobierają tylko tyle, ile potrzebują w danym momencie, a my nie musimy często dosypywać. Karmnik z zasobnikiem jest higieniczny i wygodny.

Kiedy zacząć, kiedy zakończyć dokarmianie?

Nawet gdy temperatura jest dodatnia, ale już nie ma owadów, można rozpocząć dokarmianie. Zwłaszcza w miastach, gdzie dostęp do naturalnego pożywienia jest dla ptaków utrudniony. W ciepłe zimy wiele ptaków podejmuje decyzję o pozostaniu, i nagły mróz, choćby krótki, może być dla nich śmiertelny. Dokarmianie kończymy wraz z nastaniem wiosny i wylotem owadów.

Czego unikać?

Nie podajemy ptakom resztek naszego solonego pieczywa lub mięsa. Wieszanie boczku wędzonego, podawanie spleśniałego chleba czy sypanie solonych orzechów może doprowadzić ptaki do chorób i śmierci. Ptaki bardzo źle znoszą zasolenie, i potrzebują do picia wodę. Poidełko dla ptaków na zimę przyda się znacznie bardziej, niż zjełczała na słońcu słonina.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2018