Reklama

Wkrótce festiwal. Przyjadą Tęgie Chłopy

Opublikowano:
Autor:

Wkrótce festiwal. Przyjadą Tęgie Chłopy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Indonezja, Hiszpania, Ukraina, Turcja, Słowacja i oczywiście Polska. W sierpniu w Płocku ugościmy kapele z tych właśnie krajów. Wśród rodzimych reprezentantów także roztańczona kapela Tęgie Chłopy. To pierwszy zwiastun zbliżającej się piątej edycji Vistula Folk Festival, czyli corocznego święta dla wszystkich zwolenników folkloru.

Indonezja, Hiszpania, Ukraina, Turcja, Słowacja i oczywiście Polska. W sierpniu w Płocku ugościmy kapele z tych właśnie krajów. Wśród rodzimych reprezentantów także roztańczona kapela Tęgie Chłopy. To pierwszy zwiastun zbliżającej się piątej edycji Vistula Folk Festival, czyli corocznego święta dla wszystkich zwolenników folkloru.

W tym roku Vistula Folk Festival odbędzie się w dniach 23 – 28 sierpnia. Tradycyjnie zjadą się do nas zespoły z różnych zakątków świata. Nie będzie większych zmian, jeśli chodzi o lokalizacje poszczególnych wydarzeń. Na koncerty Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na płocką starówką, do Parku Północnego i do amfiteatru. 

W piątek, 26 sierpnia na Starym Rynku zagra kapela czerpiąca pełnymi garściami z tradycji muzycznych Kielecczyzny. Występują pod nazwą Tęgie Chłopy, bazując na repertuarze i instrumentarium nawiązującym do tradycyjnych kapel grywających dawniej na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki czy Antoniego Witkowskiego z Cisowa.

Skąd taka nazwa? Deklarują, że w składzie grają „chłopy przede wszystkim kieleckie”. Chłopy to również „trójwymiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także światówkami lub śpiwami”. Niektórzy twierdzą, że to taka lokalna odmiana mazurków, ponieważ muzyka z tego regionu służy głównie do tańca. - Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby sufit się podnosił, jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich – zapowiadają. W tym „podnoszeniu sufitu” pomaga im sekcja dęta, trąbki, klarnet i tuby. Wstęp na ich występ będzie bezpłatny.

Formacja jest kilkuosobowa, wywodzi się z organizowanego przez nich Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa. Sami poszukiwali inspiracji, przejeżdżając setki kilometrów w poszukiwaniu miejscowych melodii, chętnych muzykantów i śpiewaczek. Często goszczą u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, u śpiewaczek z Sędka i okolic, Marii Kowalik i Marii Gałki. Angażują się w inne projekty muzyczne i działania animacyjne w świecie muzyki tradycyjnej.

Skład kapeli:


Maniucha Bikont – tuba, śpiew
Maciej Filipczuk – skrzypce
Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski - akordeon
Michał Maziarz – skrzypce
Dorota Murzynowska – baraban
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Marcin Żytomirski - skrzypce
Michał Żak – klarnet
Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy
gościnnie – Władysław Bąk – akordeon, śpiew

Fot. Materiały przysłane przez POKiS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE