Reklama

Śrutowanie betonu – po co to robić?

Opublikowano:
Autor:

Śrutowanie betonu – po co to robić? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Beton to najpopularniejszy materiał budowlany i wykończeniowy. Ma wiele zalet: jest tani, łatwy w produkcji, trwały i poddaje się niemal dowolnemu formowaniu. Ma też jednak zasadniczą wadę, którą jest uboga estetyka. To podstawowy powód, dla którego producenci na przykład kostek betonowych decydują się na stosowanie śrutowania.

Beton to najpopularniejszy materiał budowlany i wykończeniowy. Ma wiele zalet: jest tani, łatwy w produkcji, trwały i poddaje się niemal dowolnemu formowaniu. Ma też jednak zasadniczą wadę, którą jest uboga estetyka. To podstawowy powód, dla którego producenci na przykład kostek betonowych decydują się na stosowanie śrutowania.

Śrutowanie betonu – na czym polega?

O śrutowaniu betonu wspominają między innymi autorzy witryny https://blastech.pl/, natomiast warto dokładniej przyjrzeć się temu procesowi technologicznemu. Śrutowanie to prosty w swoich założeniach proces celowego uszkadzania warstwy licowej betonu w maszynach do śrutowania. Strumień skierowanych w stronę obrabianej powierzchni drobin powoduje powstawanie pęknięć i odrywanie bardzo małych fragmentów betonu. Efektem jest zmatowienie powierzchni i uzyskanie chropowatej faktury. W zależności od parametrów ustawionych na śrutownicy żłobienia mogą być głębsze lub płytsze, zwykle jednak mają głębokość kilku milimetrów. Cały proces nie uszkadza głęboko położonych warstw i obejmuje tylko bezpośrednio zmienione fragmenty, dzięki czemu nie wpływa na wytrzymałość mechaniczną całego elementu betonowego.

Dlaczego śrutowanie betonu ma sens?

Śrutowanie stosuje się przede wszystkim w stosunku do kostek szlachetnych, wykonanych z większych drobin kruszyw. W praktyce jednak można śrutować praktycznie każdy element betonowy, jeśli tylko jego wymiary pozwalają na umieszczenie w komorze śrutowniczej. Oto kilka powodów, dla których warto stosować śrutowanie:

Uzyskana chropowata powierzchnia zapewnia lepszą przyczepność niż nieobrobiony, utwardzany wibracyjnie beton. Jest to olbrzymi atut w przypadku kostki używanej do wykładania ciągów pieszych i dróg, tym bardziej że proces śrutowania nie uszkadza głębszych warstw betonu i nie powoduje zwiększenia podatności na erozję temperaturową.

Jest to zabieg mający duże znaczenie dla estetyki. Liczy się to szczególnie przy dużych powierzchniach, które, wyłożone kostką jednego typu, nabierają monotonnego, smutnego wyglądu. Śrutowanie może pomóc wydobyć strukturę kruszywa, co szczególnie dobrze wygląda w przypadku kostek barwionych, ale nawet przy wersjach jednobarwnych zmniejsza monotonię, powodując powstawanie światłocieni na powierzchni kostki. Nabiera ona ładniejszego wyglądu.

Lepsze odprowadzanie wody jest możliwe dzięki głębszemu śrutowaniu. Wówczas drobne nierówności służą za „kanaliki”, którymi woda może być odprowadzana na obrzeża chodnika czy drogi. Ma to znaczenie przy mniejszych opadach, przy których eliminuje się ryzyko aquaplaningu, natomiast przy większych rola żłobkowania jest już nieco mniejsza, choć nadal zauważalna.

Czy warto?

Samo śrutowanie wymaga użycia tylko jednego dodatkowego urządzenia, a ponieważ śrutownice mogą pracować zarówno samodzielnie, jak i w ciągach technologicznych, łatwo jest uwzględnić je w każdym cyklu produkcyjnym. Koszt zakupu urządzenia jest spory, eksploatacja tańsza, niż się powszechnie uważa, ale oceniając to przez pryzmat potencjalnych korzyści, może się okazać, że śrutowanie kostek betonowych jest doskonałym pomysłem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE