Reklama

Rynek Sztuki w tym roku w zmienionej formule

Opublikowano:
Autor:

Rynek Sztuki w tym roku w zmienionej formule - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Powstanie muralu, uruchomienie neonu, goście, koncerty, spektakle teatralne - Rynek Sztuki już niebawem. Uwaga! Zmieni się miejsce tej corocznej imprezy, Rynek Sztuki potrwa trzy dni i wstęp na koncerty będzie płatny.

Powstanie muralu, uruchomienie neonu, goście, koncerty, w tym powrót do piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki, spektakle teatralne - Rynek Sztuki już niebawem powróci. Uwaga! Zmieni się miejsce tej corocznej imprezy, Rynek Sztuki potrwa trzy dni i wstęp na koncerty będzie płatny.

Zmienił się adres Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, zmienia się także organizacja pewnych wydarzeń. Rynek Sztuki w tym roku nie odbędzie się na starówce, tylko właśnie w nowej siedzibie POKiS-u.

Rynek Sztuki odbywa się od 2007 r. Przez te lata impreza gościła wielu polskich i zagranicznych muzyków alternatywnych i jazzowych, czołówkę teatrów ulicznych, prezentowano obrazy kina niemego z muzyką na żywo. Czasem całe wydarzenie trwało kilka dni, a czasem jeden dzień.

– Zawsze staramy się zapraszać artystów nietuzinkowych, kroczących własną drogą, niekiedy pod prąd. Tak będzie i tym razem, choć nieco inaczej – zapowiedziano w POKiS-ie. – W tym roku Rynek Sztuki organizujemy przy ul. Jakubowskiego 10. Dlaczego? Mamy tu wszystko, co potrzebne jest do zorganizowania koncertów, spektakli i pokazów filmowych.  Chcemy też pokazać potencjał nowego miejsca, które dopiero buduje swoją historię. Jej częścią będzie tegoroczny festiwal Rynek Sztuki, który odbędzie się w dniach 6-8 września 2019. 

Co w programie?

Zaplanowano akcenty związane z nowymi patronami tej instytucji Stefanem i Franciszką Themersonami. W dodatku 6 września przypada 31 rocznica śmierci Stefana Themersona – płocczanina, wszechstronnego artysty, prozaika, fizyka, fotografika, twórcy awangardowych filmów, a także autora poezji semantycznej, powieściopisarza i filozofa. Jego żona była malarką, scenografką i ilustratorką książek. Choć byli samodzielnymi artystami i odnosili indywidualne sukcesy to razem tworzyli wyjątkowe małżeństwo, nierozłączną parę w życiu prywatnym i artystycznym. Aby uczcić nowych patronów, na budynku POKiS-u podczas festiwalu powstanie mural, którego autorem zostanie współczesny artysta, Paweł Ryżko (był np. autorem okładki płyty Lao Che "Wiedza o społeczeństwie", murali miejskich w Płocku, okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon”, który ukazał się w 2010 r., w 70. rocznicę urodzin artysty, czy też plakatu promującego 9. edycję Festiwalu Themersonów w Płocku). Jeśli ktoś będzie miał ochotę, artystę będzie można podglądać przy pracy (rozpoczęcie prac o godz. 16.30 w piątek, 6 września od strony ul. Gradowskiego, odsłonięcie o godz. 21.30 w niedzielę, 8 września). To jednak nie wszystko. Niedawno informowaliśmy o neonie inspirowanym filozofią Themersona, który pojawił się na budynku POKiS-u. Neon zaświeci podczas Rynku Sztuki 6 września o godz. 20.45.

[ZT]22780[/ZT]

Tegoroczne spektakle teatralne w ramach Rynku Sztuki odbędą się w sali widowiskowej POKiS-u bądź na placu przed budynkiem, na pokazy filmowe należy udać się do Kina za Rogiem, podobnie na spotkanie z liderem grupy Big Cyc, Krzysztofem Skibą. Wokalista zjawi się na Rynku Sztuki nie tylko w kontekście wydanej w listopadzie 2018 r. książki "Skiba. Ciągle na wolności". W sali Kina za Rogiem odbędzie się projekcja filmu w reż. Marcina Więcława pt. "Byłem konfidentem SB. Krzysztof Skiba" (dwie części, każda trwa 22 minuty). Nie będzie to jedyne połączenie filmu i muzyki. Widzowie mogą obejrzeć taki filmu, jak "Przyjaciele na 33 obroty", "Polskie gówno", "SIKSA. Stabat Mater Dolorosa. Musical o śmierci i dziewczynie" czy "Jacek i Placek". Wstęp na wydarzenia w Kinie za Rogiem w Płock jest na zaproszenia (dostępne w kasie kina). Płatny wstęp (10 zł) obowiązuje w przypadku koncertów: Tymański / Ciechowski oraz Cyrk Deriglasoff. Bilety są dostępne w Bileterii POKiS. Pozostałe wydarzenia bezpłatne, bez limitu miejsc.

PROGRAM

6 września 2019 roku (piątek)
16:30 – SZTUKA: Paweł Ryżko robi themersonowski mural (rozpoczęcie prac). Miejsce: ściana POKiS (od ul. Gradowskiego).
17:00 – TEATR: Mangrova Teatro (WŁOCHY) w spektalu „Nella testa di W / W glowie W.”. Miejsce: sala widowiskowa POKiS.
18:00 – FILM & MUZYKA: Przyjaciele na 33 obroty (Polska 2014 | 57 min.) – film muzyczny, reż. Grzegorz Brzozowicz. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
19:00 – FILM & MUZYKA: Polskie Gówno - film muzyczny (Polska 2014 | 93 min.) wg scenariusza Tymona Tymańskiego, reż. Grzegorz Jankowski,
muzyka: Tymon & The Transistors. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
20:45 – SZTUKA: uruchomienie themersonowskiego neonu na ścianie POKiS. Miejsce: ściana POKiS (od ul. Gradowskiego).

7 września 2019 roku (sobota)
15:00 – FILM & MUZYKA: Jacek i Placek (Polska 1992 | 76 min.) - animowany, reż. Leszek Marek Gałysz, muzyka: Jan Borysewicz i zespół Lady Pank. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
17:00 – FILM & MUZYKA: SIKSA. Stabat Mater Dolorosa. Musical o śmierci i dziewczynie - musical (Polska 2019), reż. Piotr Macha + SIKSA, scenariusz: Stabat Mater Dolorosa, występują: sam zobacz, produkcja: CINŻKI DIY. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
19:00 – MUZYKA: Tymański / Ciechowski - koncert. Miejsce: sala widowiskowa POKiS.
21:00 – TEATR: Teatr Fuzja z Poznania, spektakl „Blackout” (50 min. – musi być po zmroku). Miejsce: plac przed POKiS (od ul. Gradowskiego).

8 września 2019 roku (niedziela)
15:00 – TEATR dla dzieci: Grupa teatralna Doroty Cempury POKISIAKI w spektaklu „Piekło – niebo” wg sztuki Marii Wojtyszko. Miejsce: sala teatralna POKiS.
16:30 – FILM & MUZYKA: Byłem konfidentem SB. Krzysztof Skiba, cz. 1 (Polska 2008 |22 min.) - pokaz filmu w reż. Marcina Więcława. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
17:00 – LITERATURA: spotkanie z Krzysztofem Skibą i promocją jego książki „Skiba. Ciągle na wolności”. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
19:30 – FILM & MUZYKA: Byłem konfidentem SB. Krzysztof Skiba, cz. 2 (Polska 2008 |22 min.) - pokaz filmu w reż. Marcina Więcława. Miejsce: Kino za Rogiem w Płocku.
20:00 – MUZYKA: Cyrk Deriglasoff - koncert. Miejsce: sala widowiskowa POKiS

ok. 21.30 – SZTUKA: odsłonięcie muralu Pawła Ryżko.

Fot. Materiał promocyjny organizatora

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE