Reklama

Politycy, radni, dziennikarze w sobotę łączą siły

Opublikowano:
Autor:

Politycy, radni, dziennikarze w sobotę łączą siły  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pod koniec XIX wieku Henryk Sienkiewicz triumfował. W jednym z listów pisał, że jego najnowsza powieść będzie ?donioślejsza niż wszystko, com napisał?. Miał rację. W pakiecie otrzymał rekordową popularność wśród czytelników i utorował sobie drogę do Literackiej Nagrody Nobla. Już w tę sobotę wspólnie przeczytamy fragmenty ?Quo Vadis?.

Pod koniec XIX wieku Henryk Sienkiewicz triumfował. W jednym z listów pisał, że jego najnowsza powieść będzie „donioślejsza niż wszystko, com napisał”. Miał rację. W pakiecie otrzymał rekordową popularność wśród czytelników i utorował sobie drogę do Literackiej Nagrody Nobla. Już w tę sobotę wspólnie przeczytamy fragmenty „Quo Vadis”.

Kolejna odsłona akcji Narodowego Czytania sprzęga się z rokiem Henryka Sienkiewicza. W 2016 roku wypada setna rocznica jego śmierci i sto siedemdziesiąta rocznica urodzin. Powieść początkowo drukowano w odcinkach publikowanych w warszawskiej „Gazecie Polskiej”, później także w krakowskim dzienniku „Czas” i w „Dzienniku Poznańskim”.

Henryk Sienkiewicz nie napisał „Quo Vadis” bez wnikliwego przestudiowania historii starożytnej, obrazów prezentujących prześladowania pierwszych chrześcijan. Wszystko to poprzedzało faktyczną pracę nad powieścią. Sienkiewicz wplótł w fabułę zarówno wątki historyczne, jak i fikcyjne, nie zapominając jednocześnie o dodaniu wątku miłosnego między rzymskim patrycjuszem Winicjuszem a chrześcijanką Ligią. Czy to uczucie może przetrwać wbrew wszystkiemu, co dzieje się wokół nich? Mamy tu bowiem przedstawione dwa światy, które początkowo przenikają się, ale szybko staje się jasne, że jest to tylko sytuacja tymczasowa. Czytelnik zanurza się w uliczkach starożytnego Rzymu za czasów Nerona, kiedy wiarę w wielu bogów zaczyna podważać siła zupełnie nowej religii, co jest natychmiast przez zwolenników starego porządku odczytywane jako zagrożenie. Równocześnie przez cały czas śledzi wątek uczuciowy, próbę porwania, ucieczkę, nawrócenie Winicjusza, uwięzienie Ligii, dramatyczne zdarzenia na arenie. Pisarz doskonale wiedział, w jaki sposób przyszpilić czytelnika do kolejnych stron swojego dzieła.

Wspólne czytanie prozy nie odbędzie się jednak tradycyjnie na Tumach, tylko w ogródku Książnicy Płockiej. Już w najbliższa sobotę, 3 września od godziny 14.00 do 17.00 z fragmentami powieści zmierzy się kilkadziesiąt osób. W gronie lektorów znaleźli się m. in. prezydent Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski, posłanka Elżbieta Gapińska, radni: Iwona Krajewska, Artur Jaroszewski oraz Wojciech Hetkowski, dyrektorka Książnicy Płockiej Joanna Banasiak, uczniowie z płockich szkół, bibliotekarze, aktorzy z płockiego teatru, rzecznicy prasowi i dziennikarze.

Fragmenty powieści już zostały wybrane i rozdysponowane. Czytać wszyscy będą w parach lub w składzie trzyosobowym. A zatem zapraszamy do ogródka przy głównej siedzibie Książnicy przy ul. Kościuszki. My z pewnością tam będziemy, aby wdać się w kobiece pogaduszki według wskazań Henryka Sienkiewicza. A kto zjawi się tam osobiście, do czego nakłaniamy, przekona się, kto z czytających ma zadatki na aktora, a komu trema dokuczy w największym stopniu.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE