Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Zdzisława Beksińskiego i Damiana Leszczyńskiego.
W swojej sztuce Beksiński snuł refleksję nad kwestiami egzystencjalnymi, sensem ludzkiego istnienia, cierpienia i przemijania. Jego dzieła intrygują treścią malarską, jak i walorami plastycznymi.
Prace, tworzące wystawę „Zdzisław Beksiński – malarstwo i rysunek” ukazują utrzymany w duchu abstrakcji świat wizji Beksińskiego, wyłaniający się z mroków jego wyobraźni. To świat metafizycznych pejzaży i fantastycznej architektury, zmurszałych i rozpadających się przedmiotów, pełen lęków i obsesji, z mrocznym, niepokojącym nastrojem, przywołującym myśli o nieustannej destrukcji i przemijaniu. Żyją w nim zdeformowane postacie, przeżywające swój fizyczny i duchowy dramat.
Rysunki z Fanstasmagorii Damiana Leszczyńskiego trudno jest przypisać do określonego nurtu w sztuce współczesnej. Można w nich znaleźć dbałość o estetykę i realizm, nawet w odniesieniu do elementów fantastycznych. Wyróżnia je pracochłonne cieniowanie, nakładanie na papier od kilku do kilkunastu warstw ołówka i gradacji odcieni. Dodatkowo, dzięki odpowiedniej kompozycji prace zyskują efekt pracowania światłem i przestrzennej głębi.
Pochodzące z prywatnej kolekcji i prezentowane w Płocku po raz pierwszy, rysunki Leszczyńskiego ukazują rzeczywistość odmienną od tej, którą znamy z codziennego życia. Ze względu na nastrój i tematykę często są kojarzone ze światem wykreowanym w obrazach Beksińskiego.
Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną także rzeźby i płaskorzeźby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, będące – według ich twórców - swoistym hołdem złożonym Beksińskiemu. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie ukazujące możliwości osób niepełnosprawnych i potencjał twórczy, jakim dysponują. Projekt łączy z pozoru dwa nieprzystające do siebie światy: fantastyczny świat twórczości Zdzisława Beksińskiego i świat osób niepełnosprawnych.
Wystawy można oglądać do 17 czerwca.