PŁOCK I OKOLICE PŁOCKA
Szukaj: Strony Wiadomosci Zdjęcia Imprezy
Dziś jest: Poniedziałek, 25 lipca 2016 r.   Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Cezary Supeł: Jestem fanatykiem kaszy!
15:36, 14.11.2011 | Małgorzata Rostowska

Cezary Supeł: Jestem fanatykiem kaszy!

W święto 11 listopada uwaga obserwujących obchody koncentrowała się nie tylko na dumnie powiewających biało-czerwonych flagach czy na oficjalnych uroczystościach, ale i na… talerzach. Bo to, co jedli płocczanie dla obchodzonego w tym roku po raz pierwszy Dnia Kuchni Polskiej miało niemałe znaczenie. O wrażenia podniebienia zapytaliśmy Cezarego Supła, szefa biura zarządu IGRP.

Przypomnijmy: w tym roku Izba Gospodarcza Regionu Płockiego postanowiła szarobure z racji listopadowej aury święto odzyskania przez Polskę niepodległości napełnić radościąi umyśliła "Dzień Kuchni Polskiej". Z tego powodu 11 listopada na talerzach w tych płockich restauracjach, które wzięły udział w projekcie, królowały typowo polskie smakołyki, i to po promocyjnych cenach. A te były przeróżne: od rosołków, barszczyków, buraczków, schabowych z zasmażana kapustą i kompotem, po wykwintne dania jak pierś z kurczaka nadziewana oscypkiem, suszonymi pomidorami i ogórkiem kiszonym z sosem ze złocistych kurek albo pasztet staropolski z marynowanymi grzybami i konfiturą żurawinową. O pierwszy raz Dnia Kuchni Polskiej zapytaliśmy szefa biura zarządu IGRP, Cezarego Supła.

Portal Płock: Jakie są pierwsze wrażenia Izby Gospodarczej Regionu Płockiego po obchodzonym po raz pierwszy smacznym Święcie Niepodległości? Akcja się udała?

Cezary Supeł: Udało się znakomicie, jesteśmy bardzo zadowoleni, że płocczanie dali się namówić na taką formy świętowania. Chciałbym bardzo podziękować 11 restauracjom, które przygotowały polskie potrawy po niższych niż zazwyczaj cenach, a także współorganizatorom, Urzędowi Miasta, Wydrukowi Cyfrowemu, firmie Autobox, SPR Wisła Płock, POKiS-owi i Komunikacji Miejskiej. No, a przede wszystkim płocczanom, którzy wprost zaskoczyli nas wszystkich frekwencją. Niektórym z restauratorów zabrakło dań, takie było zainteresowanie. Na szczęście mieli tego dnia w ofercie również inne polskie specjały.

PP: No właśnie, na pewno macie jakieś szacunkowe dane o liczbie płocczan, którzy 11 listopada pałaszowali schaboszczaka z zasmażaną kapustą albo staropolski żurek z golonką?

CS: Jeszcze nie mamy takich danych, trudno też będzie podać taką liczbę, bo przecież wiadomo, że nie wszyscy, którzy przyszli tego dnia do restauracji, zrobili to akurat z powodu naszej akcji. Ale bez dwóch zdań inicjatywa spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem. Niektórym tak się spodobało, że przyszli również następnego dnia, w sobotę.

PP: Myśli pan, że "Smaki Niepodległej" mają szanse się przyjąć? Albo może nawet rozprzestrzenić? Wszak również ogólnopolskie media, na przykład Wirtualna Polska, opisywały smaczną inicjatywę z Płocka…

CS: Myślę, że są na to szanse. Bo doświadczenia ostatnich dni pokazują, że spotkanie w rodzinnym gronie, przy stole zastawionym tradycyjnymi polskimi potrawami może być atrakcyjniejsze niż - powiedzmy - konfrontacja swoich poglądów. Oczywiście, będziemy się starali rozwijać inicjatywę terytorialnie, nie tylko w Płocku. Zwłaszcza że pomysłów mamy naprawdę mnóstwo. Myślimy na przykład o promocji potraw regionalnych, może uda się część z tych pomysłów zrealizować w przyszłym roku. Ale na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach.

PP: Proszę nam zdradzić, co pan jadł w Dzień Kuchni Polskiej? Czy jak (nowa) tradycja każe pochłonął pan na przykład zrazy z kaszą gryczaną i grzybami, popijając to wszystko wiśniowym kompotem jak u babci?

CS: Oczywiście, wziąłem czynny udział w akcji (śmiech). Jestem po prostu fanatykiem kaszy gryczanej! A już - jak pani mówi -z wołowiną i z kompotem jak od babci, mmmm… Kuchnia polska w ogóle jest tak wyśmienita, że należy ją promować nie tylko od święta!

KomentarzeDodaj komentarz Dodaj komentarz
Brak komentarzy dla tego artykułu. Twój komentarz może być pierwszy...
Portal Płock nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo i regulamin będą usuwane
Portal PłockWiadomościSportGaleriaWydarzeniaOgłoszeniaDodaj stronęReklamaKontakt
Copyright © 2010-2016 Portal Płock | Wszelkie prawa zastrzeżone