REKLAMA

czwartek, 26.10, godz. 10:00

Płocka Galeria Sztuki

Bilety: 3 zł / 6 zł

Wystawa "Plakat BHP" czynna będzie do 19 listopada w Płockiej Galerii Sztuki, ul. Sienkiewicza 36. Dodatkowo 26 października o godz. 16:30 odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach (w cenie biletu wstępu).

Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ceny biletów:
- ulgowy 3 zł,
- normalny 6 zł,
- grupowy 2 zł (powyżej 15 osób),
- kombatanci - wstęp bezpłatny,
- niedziela - wstęp bezpłatny.

O wystawie:

Na wystawę składa się blisko 120 prac najwybitniejszych polskich plakacistów, podejmujących popularną w drugiej połowie XX wieku formę propagowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Autorem plakatu promującego wydarzenie jest reżyser, scenarzysta, autor zdjęć do filmów – Lech Majewski.

Wysoka klasa artystów z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu, kojarzonych głównie z kulturą – filmem, teatrem czy muzyką, to również afisze poruszające tematy społeczne, polityczne czy sportowe. Przedstawicieli tej szkoły cechowała aluzyjność, umiejętność wykorzystania każdego tematu, by mówić o Polsce i Polakach. Na wystawie można zobaczyć projekty plakatów najlepszych polskich grafików, m.in. „Śmierci nie prześcigniesz” Romana Cieślewicza, „Głowa nie skała” Waldemara Świerzego , „Nie przepijaj czasu” Rosława Szaybo, „Praca na wysokości, to nie cyrk!” Tadeusza Gronowskiego, „Kierowca wypił, kierowca nie jedzie” Macieja Urbańca, „Palec nie sworzeń” Jerzego Przygockiego czy „I na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP” Jerzego Flisaka. Pojawiały się one w fabrykach, kopalniach, warsztatach samochodowych i innych zakładach pracy. W przeciwieństwie do większości plakatów z tamtych lat, cechujących się prostą stylistyką i krzykliwymi hasłami, prace uznanych polskich twórców były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach i odwoływały się do inteligencji widza. - Plakat jest fenomenalnym środkiem przekazu, chociaż dzisiaj nieco już zmarginalizowanym. To bardzo ciekawy sposób przypomnienia o ciągle aktualnych zagadnieniach bezpieczeństwa i higieny pracy, a z drugiej strony ukłon w stronę publiczności zainteresowanej sztuką – uważa kurator wystawy Piotr Dąbrowski.

Imprezy towarzyszące wystawie: 

- 12 października, godz. 16.30 - wykład Elżbiety Ciesielskiej-Zając „Plakat – artystyczny puls rzeczywistości”. Wstęp wolny.

Plakaty, afisze, postery... To od lat mocna strona polskiej kultury i sztuki. Można się o tym przekonać w Płockiej Galerii Sztuki, gdzie prezentowana jest obecnie wystawa polskiego plakatu, a także podczas spotkania z historykiem sztuki Elżbietą Ciesielską-Zając, która zaprezentuje zarówno polskich mistrzów plakatu, jak i najciekawsze projekty od czasów XX-lecia Międzywojennego, po lata świetności Polskiej Szkoły Plakatu. Będzie można również poznać współczesne dokonania plakacistów, wykorzystujących w swej twórczości nowoczesną technologię.

- 17 października, godz. 10.00 - „Na afisz!” - warsztaty plastyczne.

Inspiracją dla uczestników zajęć artystycznych będzie prezentowana w Galerii wystawa „Plakat BHP”. Dzieci i młodzież zapoznają się ze sztuką projektowania afiszy, a zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce tworząc w technice kolażu plakat dotyczący bezpieczeństwa w czasie zabawy. Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach (w cenie biletu wstępu):

  • 11 października, godz. 16.30,
  • 26 października, godz. 16.30,
  • 8 listopada, godz. 16.30,
  • 16 listopada, godz. 16.30.

fot. materiały Płockiej Galerii Sztuki, Tadeusz Gronowski


niedziela22 października

poniedziałek23 października

wtorek24 października

środa25 października

czwartek26 października

piątek27 października
pią 27 paź
09:00

sobota28 października

niedziela29 października

poniedziałek30 października

wtorek31 października

czwartek2 listopada

piątek3 listopada

sobota4 listopada

niedziela5 listopada

poniedziałek6 listopada

wtorek7 listopada

środa8 listopada

czwartek9 listopada

piątek10 listopada

sobota11 listopada

niedziela12 listopada

środa15 listopada

czwartek16 listopada

piątek17 listopada

sobota18 listopada

niedziela19 listopada

poniedziałek20 listopada

wtorek21 listopada

środa22 listopada

czwartek23 listopada

piątek24 listopada

sobota25 listopada

niedziela26 listopada

wtorek28 listopada

czwartek30 listopada

piątek1 grudnia

sobota2 grudnia

niedziela3 grudnia

wtorek5 grudnia

czwartek7 grudnia

piątek8 grudnia

sobota9 grudnia

niedziela10 grudnia

poniedziałek11 grudnia

wtorek12 grudnia

środa13 grudnia

piątek15 grudnia

sobota16 grudnia

niedziela17 grudnia
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017