REKLAMA

środa, 27.09, godz. 10:00

Płocka Galeria Sztuki

Bilety: 3 zł / 6 zł

Międzynarodowa wystawa ilustracji „It’s Always Tea-Time” (Zawsze jest czas na herbatę) czynna będzie do 1 października 2017 roku.

Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ceny biletów:
- ulgowy 3 zł,
- normalny 6 zł,
- grupowy 2 zł (powyżej 15 osób),
- kombatanci - wstęp bezpłatny,
- niedziela - wstęp bezpłatny.

Blisko 100 ilustracji do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla będzie można oglądać przez cały wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki. Są wśród nich portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Uśmiechu bez Kota czy plastyczne wersje zwariowanego podwieczorku. Ich autorami jest 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 19 krajów, m.in. Polski, Włoch, Portugalii, Białorusi, Estonii czy Iranu. 

Pomysłodawczynią projektu i wystawy jest estońska ilustratorka Viive Noor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, która zaprosiła innych artystów do wykonania ilustracji inspirowanych „Alicją w Krainie Czarów”, opublikowaną po raz pierwszy 4 lipca 1865 r., a napisaną przez angielskiego wykładowcę matematyki Charlesa Lutwidge’a Dogsona (pseudonim Lewis Carroll). Powstałe prace, akrylowe, malowane farbami olejnymi lub rysowane ołówkiem, po raz pierwszy pokazano w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Różnią się między sobą stylem i estetyką, co związane jest z narodowością i wyobraźnią konkretnego ilustratora. U polskiego popartysty surrealistycznego Roberta Romanowicza, Alicja jest postacią z twarzą chochlika, skaczącą na pniak i wylewającą czerwony napój z dzbanka do herbaty na ziemię. Anne Linnamagi stworzyła wersję Królowej, która wygląda bardziej jak Różowa Księżniczka dzierżąca kosę wśród czerwonych róż.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

Program wydarzeń towarzyszących Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki:

- 5 września, godz. 16.30 - Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

- 9 września, godz. 15.00 - Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Awangarda w Płocku, płocczanie w awangardzie”. Wstęp wolny. W 2017 roku mija 100 lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy – krakowskiej wystawy ekspresjonistów, w listopadzie 1917 roku. Awangarda miała wówczas znaczący wpływ na literaturę i sztukę XX wieku. Czy była obecna na płockich salonach i w atelier artystycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu multimedialnego w Płockiej Galerii Sztuki.

- 12 września, godz. 10.00 - Warsztaty plastyczne „Zwariowana herbatka z Alicją”. Wstęp wolny. Ponadczasowa książka, jaką jest „Alicja w Krainie Czarów”, inspiruje artystów na całym świecie, czego przykładem jest wystawa prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki. Uczestnicy warsztatów, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonają „zaczarowany” serwis do herbaty na podwieczorek z bohaterami książki C. S. Lewisa.

- 16 września, godz. 12.00 - Wykład i warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Pomniki (w) pamięci”. Wstęp wolny. Płock, jedno z najstarszych miast Północnego Mazowsza, posiada wiele ciekawych i oryginalnych rzeźb i pomników autorstwa wybitnych artystów, jak chociażby Gustawa Zemły. Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład przedstawiający wybrane przykłady sztuki rzeźbiarskiej, które przywołują przeszłość, sprzyjają retrospekcji, upamiętniają osoby i wydarzenia. Po wykładzie zapraszamy na rodzinne warsztaty rzeźbiarskie. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- 19 września, godz. 16.30 -  Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

- 28 września, godz. 10.30 - Wykład „Warszawska Syrenka – prawda czy mit". Wstęp wolny. W ramach Roku Rzeki Wisły, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład poświęcony mitom i legendom, które przez wieki narosły wokół królowej polskich rzek, ale nie tylko. Punktem wyjścia opowieści o fantastycznych i fantasmagorycznych bohaterach znad rzek będzie legenda o warszawskiej Syrence.


piątek17 listopada

sobota18 listopada

niedziela19 listopada

poniedziałek20 listopada

wtorek21 listopada

środa22 listopada

czwartek23 listopada

piątek24 listopada

sobota25 listopada

niedziela26 listopada

poniedziałek27 listopada

wtorek28 listopada

środa29 listopada

czwartek30 listopada

piątek1 grudnia

sobota2 grudnia

niedziela3 grudnia

poniedziałek4 grudnia

wtorek5 grudnia

czwartek7 grudnia

piątek8 grudnia

sobota9 grudnia

niedziela10 grudnia

poniedziałek11 grudnia

wtorek12 grudnia

środa13 grudnia

piątek15 grudnia

sobota16 grudnia

niedziela17 grudnia

poniedziałek18 grudnia

poniedziałek25 grudnia

wtorek26 grudnia

niedziela31 grudnia
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017