REKLAMA

środa, 20.09, godz. 10:00

Płocka Galeria Sztuki

Bilety: 3 zł / 6 zł

Międzynarodowa wystawa ilustracji „It’s Always Tea-Time” (Zawsze jest czas na herbatę) czynna będzie do 1 października 2017 roku.

Ekspozycja czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.

Ceny biletów:
- ulgowy 3 zł,
- normalny 6 zł,
- grupowy 2 zł (powyżej 15 osób),
- kombatanci - wstęp bezpłatny,
- niedziela - wstęp bezpłatny.

Blisko 100 ilustracji do „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla będzie można oglądać przez cały wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki. Są wśród nich portrety Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika, Uśmiechu bez Kota czy plastyczne wersje zwariowanego podwieczorku. Ich autorami jest 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 19 krajów, m.in. Polski, Włoch, Portugalii, Białorusi, Estonii czy Iranu. 

Pomysłodawczynią projektu i wystawy jest estońska ilustratorka Viive Noor, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie, która zaprosiła innych artystów do wykonania ilustracji inspirowanych „Alicją w Krainie Czarów”, opublikowaną po raz pierwszy 4 lipca 1865 r., a napisaną przez angielskiego wykładowcę matematyki Charlesa Lutwidge’a Dogsona (pseudonim Lewis Carroll). Powstałe prace, akrylowe, malowane farbami olejnymi lub rysowane ołówkiem, po raz pierwszy pokazano w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Różnią się między sobą stylem i estetyką, co związane jest z narodowością i wyobraźnią konkretnego ilustratora. U polskiego popartysty surrealistycznego Roberta Romanowicza, Alicja jest postacią z twarzą chochlika, skaczącą na pniak i wylewającą czerwony napój z dzbanka do herbaty na ziemię. Anne Linnamagi stworzyła wersję Królowej, która wygląda bardziej jak Różowa Księżniczka dzierżąca kosę wśród czerwonych róż.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie.

Program wydarzeń towarzyszących Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time”. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki:

- 5 września, godz. 16.30 - Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

- 9 września, godz. 15.00 - Wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Awangarda w Płocku, płocczanie w awangardzie”. Wstęp wolny. W 2017 roku mija 100 lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy – krakowskiej wystawy ekspresjonistów, w listopadzie 1917 roku. Awangarda miała wówczas znaczący wpływ na literaturę i sztukę XX wieku. Czy była obecna na płockich salonach i w atelier artystycznych? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu multimedialnego w Płockiej Galerii Sztuki.

- 12 września, godz. 10.00 - Warsztaty plastyczne „Zwariowana herbatka z Alicją”. Wstęp wolny. Ponadczasowa książka, jaką jest „Alicja w Krainie Czarów”, inspiruje artystów na całym świecie, czego przykładem jest wystawa prezentowana w Płockiej Galerii Sztuki. Uczestnicy warsztatów, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonają „zaczarowany” serwis do herbaty na podwieczorek z bohaterami książki C. S. Lewisa.

- 16 września, godz. 12.00 - Wykład i warsztaty w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Pomniki (w) pamięci”. Wstęp wolny. Płock, jedno z najstarszych miast Północnego Mazowsza, posiada wiele ciekawych i oryginalnych rzeźb i pomników autorstwa wybitnych artystów, jak chociażby Gustawa Zemły. Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład przedstawiający wybrane przykłady sztuki rzeźbiarskiej, które przywołują przeszłość, sprzyjają retrospekcji, upamiętniają osoby i wydarzenia. Po wykładzie zapraszamy na rodzinne warsztaty rzeźbiarskie. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- 19 września, godz. 16.30 -  Oprowadzanie z przewodnikiem po Międzynarodowej wystawie ilustracji „It’s Always Tea-time” (w cenie biletu wstępu).

- 28 września, godz. 10.30 - Wykład „Warszawska Syrenka – prawda czy mit". Wstęp wolny. W ramach Roku Rzeki Wisły, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wykład poświęcony mitom i legendom, które przez wieki narosły wokół królowej polskich rzek, ale nie tylko. Punktem wyjścia opowieści o fantastycznych i fantasmagorycznych bohaterach znad rzek będzie legenda o warszawskiej Syrence.


niedziela24 września

poniedziałek25 września

wtorek26 września

środa27 września

czwartek28 września

piątek29 września

sobota30 września

niedziela1 października

poniedziałek2 października

wtorek3 października
wto 03 paź
17:00

środa4 października

czwartek5 października

sobota7 października

niedziela8 października

poniedziałek9 października

środa11 października

czwartek12 października

piątek13 października

sobota14 października

niedziela15 października

poniedziałek16 października

wtorek17 października

środa18 października

czwartek19 października

piątek20 października

sobota21 października

niedziela22 października

poniedziałek23 października

wtorek24 października

środa25 października

czwartek26 października

piątek27 października

sobota28 października

poniedziałek30 października

sobota4 listopada

niedziela5 listopada

sobota11 listopada

środa15 listopada

piątek17 listopada

sobota18 listopada

niedziela19 listopada
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone | 2017