Zamknij
REKLAMA

W szkole na Podolszycach uczą się z tabletów

14:46, 13.04.2016 | MR
REKLAMA
Skomentuj

Szkoła Podstawowa nr 23 na Podolszycach jako pierwsza i na razie jedyna będzie miała lekcje polskiego, matematyki, historii i przyrody na tabletach. Wszystko po to, by dzieci nie musiały chodzić do szkoły objuczone jak wielbłądy ciężkimi plecakami.

Ten obrazek znał chyba każdy - przed 8.00 rano do każdej szkoły ciągnęły tłumy uczniów, którzy na wątłych ramionach taszczyli wypakowane po brzegi plecaki. Siedem lekcji oznaczało czasami 18 podręczników, zeszytów i ćwiczeń, do tego buty i strój do gimnastyki, kanapki i soczek. Nic więc dziwnego, że często to matki lub babcie litowały się nad kręgosłupami swych pociech i w wyciągniętej niemal do ziemi ręce niosły ciężkie tornistry.

Nauczyciele podstawówki na Podolszycach już kilka lat temu wypowiedzieli walkę zbyt ciężkim plecakom i w 2008 r. zapoczątkowali akcję „Lekki plecak”. Celem było zbieranie podręczników od uczniów starszych klas i zostawianie całych kompletów książek, by były w pracowniach na stałe. - Wuefiści opracowali z kolei zestaw ćwiczeń na prosty kręgosłup, które realizowali na lekcjach wuefu - wspomina Aldona Fijałkowska, wicedyrektorka szkoły.

Teraz nauczyciele poszli jeszcze dalej i postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym. Udało się to dzięki finansowemu wsparciu miasta i Orlenu. To właśnie prezydent Andrzej Nowakowski i wiceprezes koncernu Krystian Pater wraz z dyrektorką szkoły Ewą Woźniak i jej zastępczynią Aldoną Fijałkowską przekazali dziś czwartoklasistom 180 tabletów firmy Lenovo, które będą do ich dyspozycji w sześciu pracowniach szkoły (po 30 urządzeń na klasę). Uczniowie będą z nich korzystać podczas lekcji języka polskiego, matematyki, historii i przyrody. W tych pracowniach staną również specjalne wózki ładujące.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni do urządzeń mają zostać wgrane e-podręczniki, które udało się za darmo uzyskać od wydawnictw, a także specjalne aplikacje edukacyjne (np. słowniki czy ćwiczenia).  - Dzięki wgranym aplikacjom tablety będą służyły nie tylko jako cyfrowy nośnik książki, ale będzie można wykorzystać je jako uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego - cieszy się Aldona Fijałkowska.

Ale - zastrzega dyrekcja szkoły - nowoczesne urządzenia nie wyprą całkiem tradycyjnych źródeł wiedzy i nie ma obaw, że po lekcjach z wykorzystaniem elektroniki uczniowie skończą szkołę bez umiejętności pisania ręcznego. - Chcemy oczywiście mieć nowoczesną szkołę, w której wykorzystuje się różne formy edukacyjne, ale  jesteśmy dalecy od tego, by pójść w tylko jedną stronę - zapewnia dyrekcja podstawówki. - Trzeba pamiętać, że egzaminy na wszystkich poziomach zdaje się na papierze. Ale proces cyfryzacji postępuje, dlatego chcemy nauczyć naszych uczniów korzystania zarówno z tradycyjnych, jak i cyfrowych źródeł wiedzy.  Nie odchodzimy ani od zeszytów, ani od zeszytów ćwiczeń, ale też nie zostajemy w tyle wobec wyzwań współczesności. Do tabletów nie będziemy też wgrywali lektur szkolnych.

W tym roku tablety posłużą tylko czwartoklasistom, w przyszłym - czwarto- i piąto-klasistom, a za dwa lata również ostatniej klasie szkoły podstawowej. Jeszcze w tym roku szkolnym dyrekcja podstawówki zamierza zaprosić sponsorów i media na pokazową lekcję z wykorzystaniem tabletów.

Tablety i sześć tzw. mobilnych wózków ładujących Ratusz i Orlen  kupiły od płockiej firmy Alltech, która wygrała przetarg. Koszt zakupu doliczeniu podatku VAT wyniósł ponad 160 tys. zł. Dwie trzecie tej sumy zapłaciło miasto, a jedną trzecią - koncern. Szkoła nie poniosła żadnych kosztów, gdyż podręczniki w formie elektronicznej udało się pozyskać za darmo.

Fot. Tomasz Miecznik / Portal Płock

Więcej zdjęć w naszej galerii:

 

(MR)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (12)

UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PawcioPawcio

0 0

Dlaczego akurat szkola nr 23 ? Bo nie inna -tam jest ladnie jest wszystko i nie ma biedy 15:09, 13.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 0

Nauczyciele w szkole 23 pomyśleli, stworzyli projekt, a teraz dzieciaki będą miały tablety, gdzie tu dyskryminacja? 15:49, 13.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

ale innowacja wow, normalnie ręce opadają coś co staje się standardem w Płocku jest wydarzeniem. Średniowieczne myślenie i zacofanie tego miasta jest porażające.

Autorzy projektu??? jakiego projektu??? przecież edukacja poprzez nowe technologie to oczywista oczywistość. 16:54, 13.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

staroświeckistaroświecki

0 0

teraz będą chodzić z lekkim plecakiem i tabletem zamiast mózgu, brawo nowaczenko 20:32, 13.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miskkamiskka

0 0

No najlepszy interes to zrobiła na tym firma, która wygrała przetarg! 20:36, 13.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pawelecpawelec

0 0

Teraz to dopiero będziemy mieli amerykańskie społeczeństwo. Polska idzie na dno, szerzyjcie dalej zanik mózgu! brawo! My się uczyliśmy bez komputerów dlatego potrafimy sobie radzić w każdej sytuacji, ze wszystkim... 08:22, 14.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

antyrafalantyrafal

0 0

Tablety? Na Podolszycach? Na Podolszycach gdzie najwięcej drechów w mieście? Już widzę jak gimnazjaliści z "ósemki" obrobią w jeden dzień połowę tych dzieciaków... Mówię to jako absolwent ósemki - największe bydło tam uczęszczało.... 10:20, 14.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

staruchstaruch

0 0

Nie dziwi nic co powstaje na Podolach, w końcu według władz tam mieszkają ludzie lepszej kategorii
A na Skarpie dzieciaki w SP 18 od lat lekcje wf-u mają na korytarzu! To jest coś! A zamiast przedszkola na Kazimierza Wielkiego jest skwer dla żulerii! Wymyślili w ratuszu 22:06, 14.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

0 0

Kampania Andrzeja trwa za nasze pieniądze. Andrzej wszędzie na każdym otwarciu, jakby innych ludzi nie było. Powinien jeszcze wykupić tą reklamę w internecie z wyskakującą twarzą , żeby ludzi straszyć i nękać. 07:53, 15.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

nnnnnn

0 0

dzieci od najmłodszych bardzo umiejętnie opanują taktykę gier 18:06, 16.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodzicrodzic

0 0

Tablety fajna rzecz , plecak na pewno będzie lżejszy , ale czy to jednak wszystko jest dobrze przemyślane? Uczniowie będą dostawać tablety dopiero na lekcjach( i dobrze że nie będą musieli z nimi chodzić) a rozdanie tabletów i zalogowanie zajmuje o wiele dłużej niż wyjęcie zeszytów i książek z plecaków , nie wspominając o zebraniu ich z powrotem. Ile z 45 minutowej lekcji zostanie czasu na naukę , a co dopiero gdy zacznie się nowe zagadnienie ? Realia będą inne i to już wiemy na pewno . Dzieci dostały tablety i owszem , ale musiały je oddać od razu po ich rozdaniu , Mija już 2 tydzień a dzieci nadal z tych tabletów nie korzystają. Lepszym wyjściem byłyby szafki w szkole gdzie zostawiałoby się książki a myślę że w tych czasach każdy ma komputer w domu a praca domowa nie stanowiłaby problemu bo każda książka jest dostępna w internecie. Byłoby to tańsze wyjście . Mimo wszystko jestem dobrej nadziei . Czas być może zweryfikuje moje obawy. 10:54, 21.04.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Local Media Group, ul. Wojska Polskiego 10a w Kutnie, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Local Media Group, ul. Wojska Polskiego 10a w Kutnie i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone