Zamknij
REKLAMA

Sto konkretów Ludowców. Na razie pokazali dwadzieścia

13:29, 08.09.2018 | M.W
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Michał Wiśniewski/Portal Płock

Polskie Stronnictwo Ludowe w sobotę odsłoniło karty. Zaprezentowało kandydatów do rady miasta oraz pierwsze punkty programu wyborczego. Zapowiadają, że będzie ich sto, a pierwsze dwadzieścia to przede wszystkim kwestie ekologiczne. 

Listy kandydatów zostały zatwierdzone, więc pora na przedstawienie programu. Ludowcy zapowiadają "100 propozycji dla Płocka na 100-lecie odzyskania niepodległości". Na początku ujawnili dwadzieścia propozycji, dotyczących obszaru ekologii, choć de facto jest ich 19 -  punkty 7 i 20 się niemalże powtarzają. 

[ZT]20188[/ZT]

Co proponują Ludowcy? Przede wszystkim chcą "Umowy społecznej mieszkańców z PKN Orlen". Co to oznacza? Samorząd nie może w żaden sposób wpływać na decyzje koncernu, ale podkreślają, że chodzi o dialog w kwestii usunięcia uciążliwości odorowych. 

- Nie chcemy tego robić w formie dramatycznego zwarcia z koncernem, bo zdajemy sobie sprawę z dochodów, jakie koncern przynosi. Chcemy, żeby postawili na naukę, badania - mówił marszałek Adam Struzik. - Jest coś, co się nazywa społeczną odpowiedzialnością biznesu. Orlen nie może sobie pozwolić na zwarcie ze społeczeństwem. To nie kwestia zmuszania, a wizerunku koncernu. 

- Mamy przygotowany draft umowy społecznej, ale teraz jeszcze go nie przedstawimy. Ukaże się w najbliższym czasie - dodał Tomasz Kominek, kandydat na prezydenta Płocka. - Nie ma dziś dialogu pomiędzy miastem, a Orlenem. Jesteśmy przekonani, że tylko w formie dialogu i szacunku możemy podjąć realną współpracę. Proponujemy coś na zasadzie budżetu obywatelskiego, ale kierowanego przez PKN. 

Na liście konkretów ekologicznych znalazły się także m.in. budowa czterech tężni solankowych, gazyfikacja starówki, Wyszogrodzkiej i lewego brzegu Wisły, zakup mobilnych fotopułapek, kontynuacja programów "Drzewa młodych płocczan" oraz instalowania oczyszczaczy powietrza w szkołach i przedszkolach czy zwiększenia dofinansowania do wymiany kotłów do 80 procent. Chcą też, aby miasto dołożyło się do budowy i zarządzania Centrum Onkologii w szpitalu na Winiarach, choć placówka nie jest własnością miasta. 

- Na razie jest to realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym, ale jeśli ze strony władz miasta będzie chęć wzięcia udziału, myślę, że władze województwa będą otwarte. Możliwe jest porozumienie - tłumaczył Struzik. 

Marszałek odniósł się też do problemów z komunikacją w regionie, zwłaszcza w mniejszych gminach wiejskich. Struzik chce, aby władze wojewódzkie i powiatowe współpracowały w tym zakresie. 

- Planujemy zbudowanie sieci autobusowej, która dowoziłaby do punktów, w których mamy sieć kolejową. To konkretna propozycja - zapewniał. - Musimy opierać rozwój pozametropolitarnego Mazowsza o ośrodki regionalne, a jednym z nich jest Płock. 

Następne inwestycje

Ludowcy zapowiadają, że w kolejnych tygodniach odkryją następne konkrety, w tym w zakresie inwestycji. Czy największa z nich, czyli nowy stadion Wisły Płock, znajdzie się na 21. pozycji? 

- Czy wyobrażacie sobie, żebym stał w grupie, która nie popiera budowy stadionu? - odpowiedział pytaniem retorycznym Michał Sosnowski. - Stadion na pewno się tam znajdzie. 

Niestety, na dziś nie uda się pozyskać dofinansowania ze środków województwa. Jak mówił marszałek, w perspektywie unijnej nie ma możliwości uzyskania pieniędzy na obiekty sportowe. Miasto musi liczyć na siebie. - A może w umowie w Orlenie znajdzie się taki punkt? - zastanawiał się Struzik. 

Co ciekawe, Ludowcy nie sprzeciwiają się kategorycznie wprowadzeniu darmowej komunikacji. Taką propozycję złożyło Prawo i Sprawiedliwość. 

- Nie na zasadzie, że jest to obietnica wyborcza, ale po to, żeby obniżyć emisję spalin z samochodów - tłumaczył marszałek. 

- Żeby zorganizować bezpłatną komunikację w Płocku potrzeba kilkunastu, może nawet powyżej 20 mln złotych. Musi zapaść decyzja, czy te środki zainwestować w drogi gruntowe, niezrealizowane od 30, 40 lat czy dofinansować komunikację. Wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz pracuje nad rzetelnymi badaniami, które wskażą jak to wygląda w innych miastach. Sprawa jest bardzo złożona - dodał Kominek. 

Pełna lista przedstawionych w sobotę propozycji znajduje się w poniższej galerii.  

(M.W)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (42)

MaciekMaciek

72 4

Klika na wspólnym zdjęciu

https://youtu.be/xhPeAFXQZ_8 15:09, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ssss

98 6

Partia kolesiostwa którą najbardziej gardzę. Mam nadzieje ze do rady miasta nikt z nich nie wejdzie. 15:15, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JużJuż

74 3

Już potracili kontrolę nad tym co proponują a co będzie gdy będą tworzyć "konkrety" i będą zbliżać się do 30, 58, 79. 92 ... 100 ???
>Klonów będzie coraz więcej !!! 16:03, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

parcie na korytoparcie na koryto

83 2

pozamiatac ich raz na zawsze 16:08, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lud nie kupi Lud nie kupi

78 1

Cytat: >>"budowa czterech tężni solankowych, gazyfikacja starówki, Wyszogrodzkiej i lewego brzegu Wisły, zakup mobilnych fotopułapek, kontynuacja programów "Drzewa młodych płocczan" oraz instalowania oczyszczaczy powietrza w szkołach i przedszkolach czy zwiększenia dofinansowania do wymiany kotłów do 80 procent.<<<
Proszę mnie nie osłabiać:
- po co komu tęznie solankowe, co pomoże polewanie perfumami brudasa - co mogą pomóc tęznie osiedlowe w mieście z potęzna emisją zanieczyszczeń ( tzw emisja niska z palenisk węglowych na starowce+bardzo intensywny ruch samochodowy+ emisja rozproszoana lotnych zwiazków z PKN.
-starowce potrzebne jest ogrzewanie z sieci C.O. a nie gazyfiakcja - gaz jest drogi ju z dzisiaj a będzie tylko droższy i ludzi ze strarowki nie będzie stać na ogrzewanie gazowe. Przecież tam nie mieszka i nie zanosi się na to aby mieszkała elita finansowa miasta. W miescie gdzie gdzie EC w Orlenie wytwarza potężne ilosci ciepła odpadowego jedynym uzasadnionym technicznie i ekonomicznei roziwazniem jest tzw gospodarka skojarzona tj ogrzeanie miasta ciepłem z EC.
- Wyszogordzka jest już zgazyfikowana
- Gazyfikacja lewej strony czyli Radziwie+Góry + Ciechomice to jest dobry pomysl z powodow wyłozonych przy okazji starowki
- oczyszczacze powietrza w szkołach i przedszkolach to pomysł rownie chybiony jak teżnie osiedlowe - to mógł wymyslić tylko ingorant podpuszczony przez sprzedawcę/dystryburora do filtracji powietrza w mieście.
- kotły to wydatek jednorazowy ale bez zmiany paliwa nie ma sensu bo o jakosci spalania i poziomie emisji decyduje też spalane paliwo - kto będzie dofinansowywał przez lata zakup lepszego (drogiego) paliwa o ile takie będzie dostępne na rynku?
Nie chcę odnosić się do pozostałych niedowązonych pomysłow, wiele z nich łapie się do kategorii : NIKT WAM TYLE NIE DA ILE MY MOZEMY WAM OBIECAC.
Nisko oceniam te propozycje, ich autorow.
Na co liczycie: że narod jest tak ciemny i mozna mu wcisnąc byle co a ciemny naród wszystko kupi? 16:08, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ffff

74 4

Pytam, co partie robią nie będąc przy korycie? Czy platfusy i nowośmieszna oprócz namawiania ludzi do głosów, zrobiły coś pożytecznego ze swoich prywatnych pieniędzy czy może umieją wydawać tylko nie swoje? 16:46, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

******

40 7

Ania D śliczna Kobieta ? 17:51, 08.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

v v

0 0

ty ... 04:44, 11.09.2018


alaala

77 1

PSL postkomunistyczna partia układów i kolesiostwa, młodymi, którym dało PSL pracę próbują ludziom w głowach bałaganić!!! Stop PSL 19:30, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NieMiśNieMiś

69 1

Misiek Soenka to się potrafi ustawić. Jedyneczka na zielonej liscie, a przecież on to taki bezpartyjny jest. No bezpartyjny, i co mu zrobicie? Jako przydooopasek marszałciunia ustawił się zawodowo i pracuje w WOMP a jest tylko po politologii. Żonciunię swą Misiaczek S. też ustawił zawodowo. No, przecież muszą gdzieś pracować, i nie za waciki, no nie? A taki bezpartyjny jest. A wy znajomi Misia drogie pelikanki łykajcie jego wypocinki z Fejsunia , ale pamiętajcie że to on i jego żoncia mają dobrze płatną pracę, a nie wy drogie pelikanki. Bo to bezpartyjny Struzikiewicz jest. Ot, #SkutecznyRadny. Doprawdy skuteczny. Bajo! 19:57, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WyborcaWyborca

59 1

Tak sie zastanawiam ( żart) po co Kominek robi ta ściemę ze startem na prezydenta przecież wiadomo , ze tak jak poprzednio Zgorzelski wycofa się i dobije targu z Nowakowskim.
Przecież to kpina z wyborców. Poza tym , ten cały ZSL to od lat partia partia kolesi , którzy z diabłem by weszli w koalicję aby być przy żłobie.
A ten cały Kominek jest jaskrawym przykładem nepotyzmu , kolesiostwa w tej partii , zrobił karierę od noszenia teczki za Zgorzelskim na niskim stanowisku w starostwie ,który podziękował mu i zrobił go po krótkiej chwili dyrektorem wydziału, a dziś udaję wielkiego derektora delegatury UM którym zrobił go kolejny partyjny koleś -marszałek z zawodu.
Mam więc nadzieję , że wreszcie wyborcy pokażą gdzie ich miejsce , czyli na śmietniku historii 20:21, 08.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

goscgosc

2 0

Ich miejsce to obora z widłami do gnoju 19:46, 10.09.2018


REKLAMA

DezerterDezerter

17 40

Obiektywnie to marszałek Struzik robi coś dla Płocka. Jednak wolę, żeby elektorat PSL przejął PiS. Jest na to duża szansa. 20:50, 08.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

weź sie walnij weź sie walnij

2 5

w tępy łeb
gdyby stało sie tak jak wolisz to wtedy na pewno juz nic dla Płocka i powiatu Struzik nie zrobi, bo PiS nie zrobi nic na 1000% 10:24, 10.09.2018


Marszalek Marszalek

58 0

Marszałek i dyr. Delegatury Urzędu Marszałkowskiego (Kominek) proponują umowę z Orlenem w celu kontroli emisji zanieczyszczeń :-). A przecież to Urząd Marszałkowski wydaje Pozwolenia Zintegrowane określające dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń PKNu i je kontroluje. Panowie Zieloni - plocczanie nie są tak *%#)!& jak sądzicie. 21:11, 08.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

buraczane mordy buraczane mordy

56 3

buraczane mordy odp.......cie się od najwiekszego zakładu ! Szukajcie smrodu w swoich zagrodach lodziarze ! Całymi latami wasze kacyki czerpali zyski z synekur w koncernie i wówczas było w porządku, a teraz kiedy PiS was pogonil darmozjady to plujecie na najwiekszego podatnika w mieście ? BURAKI ! JUZ NIGDY NIE BEDZIECIE ZARZADZAC NAWET BUDKĄ Z KEBABEM ! 21:26, 08.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Pan nic nie zrozumiaPan nic nie zrozumia

1 7

Właśnie nie plują na Orlen, a szukają dialogu. To subtelna różnica ;) 07:57, 10.09.2018


nick tymczasowynick tymczasowy

0 1

ZAMKNĄĆ ORLEN W TRYBIE NATYCHMIASOWYM, 13:43, 13.09.2018


knórknór

27 0

Niech PSL przestanie zatrudniać swoich pociotków, to i pieniądze na pomoc rolnikom się znajdą
17:53, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mirekmirek

29 0

PSL - Hipokryci i układowcy , ci, którzy sprzedali polskie rolnictwo dziś kłamią jak zwykle. Rolnicy was rozlicza przy urnach, 18:25, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

29 0

Konkretnie 20 chętnych do żłobu , z liderami żłoba na czele 19:58, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KristofKristof

27 0

Marszałku Struzik, a kiedy będzie linia kolejowa PŁOCK - MODLIN?? Od 8 lat była zapowiadana i co? Znowu nic? Wyborcy pamiętają puste obietnice!!! 21:12, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

100 konkretów Psl100 konkretów Psl

22 0

Koryto x100 21:17, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiniWini

0 11

Rownież nie jestem zwolennikiem partii PSL w mieście, jednak muszę to napisać bo tak sobie analizuję te Państwa komentarze i zauważam pewną rozbieżność. Z jednej strony wszechobecna krytyka wsi, z drugiej używanie porównań "buraczane mordy", "dorwali się do koryta" itp. ot i tacy z mieszczan mieszczanie.
Osobiście chciałbym odnieść się do wątku dotyczącego Oczyszczaczy powietrza w szkołach i przedszkolach. Proszę Państwa o zapoznanie się ze specyfikacją urządzeń ich wydajności w danej przestrzeni. Proszę i zachęcam do lektury pod tym adresem
http://silesiadzieci.pl/artykul/6028/oczyszczacze-powietrza-nie-chronia-dzieci .
NASA stworzyła listę roślin, które powinny znaleźć się w zanieczyszczonych pomieszczeniach https://blog.u-mask.pl/rosliny-antysmogowe-10-roslin-ktore-warto-miec-swoim-domu/
Rozumiem, że jako mieszczanie poświęcą Państwo kilka minut na poszerzenie swojej wiedzy.

A tak poważniej to ludzie przestańmy się obrażać i zacznijmy rozmawiać poprzez argumenty za i przeciw.
Finanse publiczne są bardzo złożoną dyscypliną naukową. Dlatego należy umiejętnie analizować wydatki inaczej można tłumaczyć się "Chcieliśmy dobrze a wyszło jak zawsze".
I proszę inteligentni mieszkańcy miast i wsi nie obrzucajmy się błotem i łajnem tylko wiedzą i analizą. Wieś potrzebna jest miastu a miasto wsi koniec i kropka. 22:45, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pan ŹdzichPan Ździch

19 0

Czas rozliczyć czerwonych komuchów z PSL a konkretnie ich przywódcę szubrawce Pawlaka za przekręt gazowy stulecia. Nie wierzcie PSL to najbardziej pro rosyjska partia w Polsce. Sługusy Putina i jego oligarchów. 05:28, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ciekawe propozycjeCiekawe propozycje

0 11

Zobaczymy, co wyjdzie z tej umowy z Orlenem, ale to i tak lepsze niż 5-osobowe protesty i blokady dróg. 07:53, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pisowskie trollePisowskie trolle

0 23

Ile wam płacą za jeden wpis? PSL to nie moja bajka, ale przynajmniej nie dążą do centralizacji ani do ściągania ubogacających kulturowo imigrantów. Nie ma w Płocku partii Wolność, dlatego z przymusu trzeba głosować na PSL. 07:54, 10.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan ŹdzichPan Ździch

10 0

PSL jest jak prostytutka z każdym się ułoży w łóżku oby mieć profity. 08:21, 10.09.2018


Mieszkanka MazowszaMieszkanka Mazowsza

19 1

Czas ograniczyć liczbę radnych w miastach o 90procent. Zobaczcie jak to wygląda w USA u na zachodzie Europy ilu radnych mają takie miasta jak Nowy York, Berlin itd a ile Warszawa czy Płock. W Polsce utrzymuje się tych darmozjadów którzy znaleźli sobie sposób na życie za publiczne pieniądze. W Płocku wywalić tych starych dziadów i baby przecież to już obrzydzenie bierze ile lat można patrzeć na te same ryje. 08:05, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olusolus

1 19

do wszystkich nieudacznikow i malkontentow z tego forum ,jak chcecie komentowac to zbudujcie komitet ,zaproponujcie cos a potem wlaczcie sie do dyskusji ,pozdrawiam PSL. 08:45, 10.09.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Pan ŹdzichPan Ździch

8 0

Do Oluś. Na tym polega demokracja że można pisać to co się uważa na dany temat. Pani się ośmiesza podobnie jak cały PSL dawno się ośmieszył bo pani zdaniem kto nie jest za PSL jest nieudacznikiem i malkontentem. Gratuluję inteligencji. Teraz ludzie widzą w jaki sposób ta partia traktuje obywateli. 08:53, 10.09.2018


Anna62Anna62

18 1

Przypominam,że pawlak podpisał zbójecką umowę z Rosją na dostawy drogiego gazu do 2020 roku. Obecnie wciska się nam androny o smogu i naciąga obywateli na piece gazowe, żeby płacili za błędy użytecznych idiotów z PSL. Panowie z psl obiecali darmowy internet dla powiatów czy gmin. Kolejna ściema, portal dla bezdomnych to już obietnica dla niemyślących. Polecam wypowiedzi polskich producentów rolnych zrzeszonych w Unii Warzywno Ziemniaczanej, mają wiele do powiedzenia na temat bezprawnego wybijania trzody chlewnej pod płaszczykiem jakiejś choroby, którą serwują zrzucając z samolotów chore dziki. Afera ze sprowadzaniem z Ukrainy, pryskanych czym popadnie malin żeby cena była lepsza. CO TO JEST PSL? Żmija wyhodowana na komunistycznej pożywce. Czas wyprowadzić sztandar. 08:46, 10.09.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Pan ŹdzichPan Ździch

2 2

Dokładnie tak. 08:55, 10.09.2018


do specjalistkido specjalistki

4 2

Proszę o zacytowanie tych zbójeckich zapisow z tej umowy gazowej podpisanej przez Pawlaka.
Czy błędow Pawlaka nie naprawił w nowej umowie minister skarbu W. Jasiński?
Co wedlug Pani nalezy zrobić z trzodą zarażoną chorobą Afrykański pomór świń (ASF) , jak rozwiązac ten problem? Czyż nie rozwiązał skutecznie tego problemu minister rolnictwa w rzadzie PiS Krzytof Jurgiel?
Jak uporać sie z Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), na ktora zapada bydło? Co zrobić z hodowlami drobiu oraz dzikim ptactwem (np łabedzie) dotknietymi epidemia ptasiej grypy.
Jak Pani propounje uporać sie z wsieklizną roznoszona przez lisy, psy, nietoperze oraz inne zwierzęta na terenach wiejskich i leśnych oraz podmiejskich i miejskich.
Co Pani ma do cen owocow miekkich (truskawki, maliny, porzeczki, aronia, borowka ) - przecież w skupie w Polsce sa tanie jak barszcz a na Ukrainie nie ma plantacji takich owocow i sa bardzo drogie.
Dla Pani wiadomosci podaję, że ceny żywnosci, mięsa i wędlin na Ukrainie sa 2-3 razy wyższe niz w Polsce np cena schabu, karkowki, szynki, łopatki na zachodzie Ukrainy kształtuje sie w przeliczniu na złotowki na poziomie ok 28 -30 zl/kg idlatyego jest masowo przywożona z Polski. Na wschodzie i południu Ukrainy ceny żywności sa jeszcze wyższe.
10:58, 10.09.2018


Pan ŹdzichPan Ździch

17 4

Dokładnie tak jest jak pani napisała. PSL razem z PO i SLD powinni dawno zniknąć ze sceny politycznej bo to nic nie warte szumowiny. Na szczęście wyborcy mają swój rozum i nigdy więcej PSL tej politycznej prostytutki nie dopuszczą do władzy 08:58, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

normalsinormalsi

10 1

Problem w zrytej Polskiej ordynacji wyborczej mogą obiecać każdemu dom ze złota. Następnie nie spełnić obietnicy i nikt ich nie pociągnie do żadnej podkreślam żadnej odpowiedzialności. Polska to taki kraj który istnieje tylko na papierze. Cytuję za jednym takim mędrcem. 14:29, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KonkretyKonkrety

16 0

1. Koryto
2. Koryto
3. Koryto
4. Koryto
5. Koryto
6-100. Koryto 17:34, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szczrzeszczrze

16 0

braliśmy, teraz chcemy brać 100 razy więcej ! 21:42, 10.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tajskie jedzenietajskie jedzenie

2 0

jak mnie wybiereta to dam każdemu sto milionuf ...batow 13:45, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

wyczyscic towyczyscic to

2 0

raz na zawsze 15:00, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dlaczego to dlaczego to

4 0

towarzycho jest nazywane ludowcami , co oni kuźwa mają wspólnego z ludem oprócz tego że na nim żerują!? Co z wsią ma wspólnego taki struzik na przykład ? 17:33, 13.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z netuz netu

1 0

Panowie i Panie z PSL, gdzie byliście, gdy była szansa na pomoc rolnikom ??? W 2015 roku przeznaczaliście 208 zł do ha, teraz rząd PiS zdecydował o pomocy rolnikom po suszy 1.000 zł do ha 13:05, 15.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone